Vrlo brzo nakon školskih sindikata, ulazak u štrajk najavio je i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO). Štrajk se održavao od 24. listopada jednom tjedno, a zahtjev je bio sličan kao i onaj školskih sindikata – tražili su povećanje koeficijenata za nenastavno osoblje, predavače i umjetničke suradnike. Proteklog ponedjeljka visokoškolski sindikat i Vlada postigli su kompromisni dogovor čime je prekinut štrajk na fakultetima.
Foto: Silvija Vuković; srednja.hr
Osim u školama, štrajk se prekida i na sveučilištima, veleučilištima, visokim školama, fakultetima, institutima i u NSK. Odvijao se od 24. listopada jednom tjedno, a budući da je Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja postigao dogovor s Vladom, štrajk najavljen za petak, 6. studenog, ipak se neće održati.
Podsjetimo i ovaj je sindikat tražio povećanje koeficijenata složenosti poslova, ali samo za nenastavno osoblje, predavače i umjetničke suradnike. Dogovoreno je povećanje plaće kroz dodatke za nenastavno osoblje, dok će se predavačima i umjetničkim suradnicima povećati koeficijent.
Nenastavnom osoblju dodaci, predavačima i umjetničkim suradnicima
– Kao jedan od četiriju obrazovnih Sindikata u štrajku, danas smo nakon dugotrajnih i iscrpljujućih pregovora s Vladom RH postigli dogovor o sporazumu koji će se utanačiti i potpisati u četvrtak 5. prosinca. Time su ostvareni preduvjeti za izlazak iz štrajka pa u našem sustavu štrajk završava. Sindikat znanosti je u štrajk ušao s dva zahtjeva – povećanje plaće putem dodatka na osnovnu plaću nenastavnom osoblju za 6,11% te povećanje plaće putem dodatka predavačima i umjetničkim suradnicima za 3,5%, o čemu smo vas obavijestili. Što smo u pregovorima postigli? Prema današnjem dogovoru: nenastavno i neznanstveno osoblje u našem sustavu, kao i u sustavu osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja dobit će dodatak na plaću u visini od 6,11% osnovne plaće; predavači i umjetnički suradnici u visokom obrazovanju i znanosti dobit će povećanje koeficijenata od 3,5%; dani provedeni u štrajku bit će plaćeni, priopćili su iz NSZVO-a.
Dinamika povećanja dodataka i koeficijenata bit će ista kao i zaposlenicima osnovnih i srednjih škola, u tri odvojena slijeda:
prvih 3% od 1. prosinca 2019., isplata na plaći u siječnju 2020.
dodatnih 1% od 1. lipnja 2020., isplata na plaći u srpnju 2020.
dodatnih 2% od 1. siječnja 2021., isplata na plaći u veljači 2021.
– Dobili smo sve što smo zahtijevali, iako ne odmah. Ostvaren je jedan dobar kompromis, a on se sastoji u tome da je Vlada popustila i pristala na brojku od 6,11%, a mi smo odustali od toga da to moramo u cijelosti dobiti odmah. Međutim, svi smo od početka znali da će povećanje plaće odmah biti teško, ako ne i nemoguće. Naime, ugovoreni dodatak financijski iznosi gotovo jednako kao uvećanje koeficijenta. U čemu je razlika između koeficijenta i dodatka? Nekima se čini da je koeficijent dugotrajniji i stabilniji, a da je dodatak privremen. Podsjetimo se da je Uredba jednostrani akt Vlade kojim se koeficijenti mijenjaju lakše nego dodaci ugovoreni kolektivnim ugovorom, koji je dvostrani akt. Nadalje, mi imamo dodatke koji traju već 17 godina, a nalaze se u kolektivnim ugovorima (dodatak za doktorat i prosvjetni dodatak). Naravno, Vlada može pokušati to ukinuti, ali uvijek joj je lakše promijeniti ono o čemu ne treba pitati drugu stranu, stoji u priopćenju visokoškolskog sindikata.
Iz ovog sindikata navode kako će pristupiti potpisivanju dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru, putem kojeg će se u 2020. povećati osnovica za ukupno 6,12% (2 + 2 + 2).
– To znači da će plaće u našem sustavu za nenastavno osoblje u narednih godinu dana porasti u prosjeku za više od 12%, a tomu treba pridodati i povećane iznose regresa, božićnice (oboje po 1500 kn) i dara za djecu (po 600 kn za svako dijete). Ukupno gledajući, riječ je o našem značajnom zajedničkom uspjehu ostvarenom prije svega zahvaljujući snažnoj i ustrajnoj podršci zaposlenika u štrajku u prosvjeti i znanosti. Ovaj je rezultat najbolji dokaz da je zajedništvom i organiziranim pritiskom kroz jake sindikate moguće osigurati bolji materijalni i društveni status naših zaposlenika. Ali to nije jednokratna borba i jedan prosvjed koji traje jedan dan. Nastavit ćemo zajedno i dalje raditi na daljnjim poboljšanjima materijalnog i društvenog statusa zaposlenika u obrazovanju i znanosti u okviru naših zajedničkih moći, priopćili su iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: