Pretraga

Pripazite kod prijave za državnu stipendiju: Prošle je godine dio studenata morao vraćati novac

Studenti koji se prijave na natječaj za državnu stipendiju, bilo da je riječ o STEM ili socio-ekonomskoj, moraju zadovoljiti niz uvjeta. Ne bi bilo dobro da u prijavi ‘muljate’ jer Ministarstvo i nakon objave rezultata provjerava točnost podataka na temelju kojih ste ostvarili pravo na stipendiju. Tako je prošle akademske godine isplata stipendije obustavljena nekolicini studenata koji su već primali drugu stipendiju. Određen broj studenata stipendiju je morao vraćati jer je retroaktivno upisao mirovanje studija, a neki su u prijave unosili netočne podatke pa isto moraju vratiti sredstva.

Studentica/Ministarstvo, znanosti obrazovanja i mladih | foto: Unsplas; Ramona Ščuric, srednja.hr

Do 4. studenog traje natječaj za državnu socio-ekonomsku stipendiju koju će ove godine dobiti 12.150 studenata, a do 12.je otvoren i javni poziv za dodjelu 1.500 STEM stipendija. U oba slučaja studenti se prijavljuju online i dobar dio podataka unose sami. Pritom moraju biti oprezni i ne smiju lažirati podatke jer im prijeti obustava isplate stipendije ili i obustava i povrat već isplaćenog novca. Osim tijekom obrade prijava, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) koje ih dodjeljuje i naknadno provjerava svoje stipendiste.

Neki su prošle akademske godine morali vraćati novac

Naknadnom provjerom tako je utvrđeno da 15 studenata protekle akademske godine nije zadovoljilo uvjete natječaja jer je imalo netočne podatke u prijavi te je Ministarstvo tražilo povrat novca. Uz ovih 15, još je kod 14 studenata utvrđeno da su retroaktivno upisali mirovanje studija, a u tada nemaju pravo na državnu stipendiju. U oba je slučaja Ministarstvo od studenata tražilo povrat novca. Dio već vratio sredstva, a drugima je to na zamolbu omogućeno do kraja godine. Uz ove dvije skupine, još je kod osmero studenata obustavljena isplata stipendije jer je utvrđeno da primaju još jednu koja se financira iz javnog izvora.

A kako izgledaju spomenute provjere? Kada je riječ o prihodima kućanstva, temeljnom uvjetu za socio-ekonomsku stipendiju, Ministarstvo preuzima godišnje prihode iz evidencije Porezne uprave, a oni izvan Hrvatske su dužni dostaviti potvrde. Slijedom navedenog, kažu iz Ministarstva, u procesu obrada stipendija preuzimaju i obrađuje podatke o prihodima u skladu s evidencijama nadležnih tijela. Što se tiče provjere toga prima li student još neku javnu stipendiju, ona se provodi u suradnji s istom institucijom, Poreznom upravom.

– Utvrđuje se iznos evidentiran pod stavkom 28 – Stipendije i potpora djetetu za školovanje do 15. godine života odnosno do završetka osnovnoškolskog obrazovanja do propisanog iznosa za svakog studenta korisnika državne stipendije. Studenti koji imaju evidentirano prekoračenje iznad iznosa isplaćene državne stipendije dužni su dostaviti ugovore s drugim isplatiteljima i JOPPD obrasce (cjelokupan pregled isplatitelja) da bi opravdali prekoračenje, navode iz MZOM-a.

Prekoračenje je utvrđeno kod 88 studenata, međutim, kažu iz MZOM-a, njih 80 je naknadno dostavilo traženu dokumentaciju i opravdalo ga, pa je bez stipendije ostalo spomenutih osmero.

Izdvojeni članak

Ministarstvo objavilo natječaj za STEM stipendije u 2024. | 2025., evo kako se prijaviti

Provjeravaju se i studentska prava

Osim svega do sada navedenog, Ministarstvo provjerava i podatke u studentima putem mrežnog servisa Informacijski sustav studentskih prava (ISSP).

– Prije svake mjesečne isplate stipendije, Ministarstvo vrši kontrole statusa studenata korisnika državnih stipendija. Odnosno, promijenjene okolnosti studiranja; provjere studenata u redovitom statusu, završetka studija i/ili upisa mirovanja studentskih prava i obveza, provjere studenata vezane za radni odnos ili obavljanje samostalne djelatnosti obrta ili drugog slobodnog zanimanja. Ako se utvrdi bilo koja od navedenih okolnosti, obustavlja se daljnja isplata državne stipendije, a o istom se elektroničkom poštom obavještava korisnika. Napominjemo, većina studenata obavijesti ovo Ministarstvo o promijenjenim okolnostima, navode iz MZOM-a.

Kod provjere prijava stipendista, MZOM surađuje i s Ministarstvom pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Ministarstvom hrvatskih branitelja, Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja te visokim učilištima. Uostalom, a budući da je popis stipendista javan, i građani mogu prijaviti eventualne nepravilnosti koje uoče.

– U slučaju zaprimanja službenih Pritužbi građana, ovo Ministarstvo svaku prijavu prosljeđuje nadležnim tijelima državne uprave u svrhu daljnjeg postupanja, ističu iz MZOM-a.