Prodekan zagrebačke medicine oko neotvaranja jesenskog roka: ‘To fizički nije moguće izvesti’
Prodekan na Medicinskom fakultetu Seiwerth otkrio je da se jesenski rok za studij medicine neće otvarati zbog niza razloga. Brucoši na medicini s nastavom kreću sredinom rujna pa bi im problematično bilo, tvrdi, to što se upisi na jesenskom roku provode nakon njihovog početka nastave. Uz to brucoši preko ljeta moraju proći ljetnu praksu u zdravstvenim ustanovama pa studenti s jeseni ne bi imali vremena za to, a navodi da imaju i dosta ponavljača na prvoj godini. Inače, jesenski rok za studij medicine u Zagrebu bio je otvoren prije tri godine kada se kvota isto nije popunila.
Medicinski fakultet u Zagrebu neće otvoriti jesenski rok za svoja 33 preostala mjesta na studiju medicine, što je kako smo pisali naljutilo neke maturante, a sada su se oglasili s fakulteta o razlozima takve odluke. Prodekan za diplomsku nastavu na integriranom studiju medicine Sven Seiwerth u emisiji Dobro jutro, Hrvatska na HRT-u kazao je da su neki razlozi za to organizacijske prirode samog fakulteta, a neki opći.
‘To fizički zbog vremenskog slijeda ubiti nije moguće izvesti’
– Prema uvjetima Agencije za visoko obrazovanje upisi u jesenskom roku i cijeli proces počinje 19. rujna, a naša akademska godina počinje 16. rujna. Naša prva godina počinje ranije, drugim riječima to fizički zbog vremenskog slijeda ubiti nije moguće izvesti. Drugi element je da naši studenti već upisani u prvu godinu tijekom ljeta imaju predviđenu ljetnu praksu koju oni odrađuju u zdravstvenim ustanovama kako bi malo ‘ponjušili’ atmosferu i stekli uvid u opće funkcioniranje sustava i to je dio njihove nastavne aktivnosti na nekim predmetima prve godine. Nije ju moguće odraditi drukčije nego tako. Tu su i radovi zbog potresa, krpalo se po drugim lokacijama, a i prošla generacija nije baš bila najjača. Imamo dosta ponavljača, mi ćemo prvu godinu popuniti i nećemo imati manje studenata od 300 na prvoj godini zbog ponavljača, istaknuo je Seiwerth za HRT.
Napomenimo da se jesenski rok na zagrebačkoj medicini održao 2021. godine i da su tada upisali 40-ak studenata. Seiwerth je dodao da trebaju žaliti jer su Hrvatskoj potrebni liječnici. No, smatra da je problem širi i da se treba zapitati nad cijelim sustavom zbog slabih rezultata mature i prijemnog ispita. Podsjetimo, prijemni na medicini palo je 65 posto kandidata. Seiwerth je za HRT naveo da današnje generacije nisu naučene kako učiti na primjeren način u višim etapama obrazovanja te da se mladima nerijetko sve servira na pladnju pa ne obrađuju materijal intelektualno kako bi došli do nečega.
Pomoćnik ravnateljice Agencije za visoko: ‘Ako ti najbolji ne mogu položiti ispit, to je problem’
U emisiji HRT-a bio je i Igor Drvodelić, pomoćnik ravnateljice Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO). Otkrio je kako broj slobodnih mjesta za jesen ide i do 18.000 što su ogromne brojke, a najviše je mjesta, tvrdi, ostalo na povijesti. U potpunosti se nakon ljeta popunilo, rekao je, 140 studijskih programa. Puno prijava u jesenskom roku, objasnio je Drvodelić za HRT, stiže i za tri slobodna mjesta na studiju medicine u Rijeci. Istaknuo je i veleučilišta u Kninu, Gospiću i Metalurški fakultet u Sisku pod zagrebačkim sveučilištem kao visoka učilišta koja su manje atraktivna.
Pojasnio je i da prema njihovim istraživanjima pet posto gimnazijalaca ne prijavljuje studije u Hrvatskoj, od čega je dobar dio sigurno onih koji školovanje nastavljaju u inozemstvu. Naveo je i da na studijima engleskog jezika u Hrvatskoj studira 350 studenata, a da su takvi programi zanimljivi i kandidatima iz Bosne i Hercegovine jer, objasnio je Drvodelić za HRT, oni gledaju da u Hrvatskoj ostvare kvalitetnije obrazovanje.
– Rijetko se dogodi da zagrebačka medicina ne popuni kvotu u ljeto, to se još samo jednom ranije dogodilo. Medicinu upisuju najbolji učenici iz srednjeg obrazovanja, kao i studije farmacije i FER-a. Ako ti najbolji ne mogu položiti ispit, to je problem. Fakulteti nisu obvezni otvoriti kvote za jesenski rok, to je na njima, imaju tu mogućnost. I oni najbolje znaju koje studente žele, koje će upisati i kako zbog kvalitete najbolje organizirati svoju nastavu, pojasnio je Drvodelić u Dobro jutro, Hrvatska na HRT-u.