Profesor objasnio: Što je s povratom poreza ako jedan dio godine radite studentski, a onda na ugovor?
Imaju li mlade osobe pravo na povrat poreza ako su u godini prvo radili na studentski ugovor, a potom na ugovor o radu, odgovara matematičar Toni Milun na Facebooku. Objasnio je da rad preko student servisa spada u drugu kategoriju i da na njega nema povratka poreza. Povrat poreza odnosi se samo na ugovor o radu pa Milun ističe kako najviše ‘stradaju’ studenti koji u istoj godini maksimalno iskoriste rad preko student servisa i onda se u drugoj polovici godine zaposle na ugovor o radu.
Profesor matematike Toni Milun u svojoj novoj objavi na Facebooku pojašnjava povrat odnosno plaćanje poreza ako mlada osoba u istoj godini radi preko student servisa, a onda se zaposli na ugovor o radu. Naime, mladi koji imaju 25 ili manje godina dobivaju povrat poreza u stopostotnom uplaćenom iznosu, a onima do 30 godina vraća se polovina uplaćenog poreza i prireza. Pritom postoje neke iznimke.
‘Rad preko student servisa spada u drugu kategoriju – u drugi dohodak i na njega nema povrata poreza za mlade’
– S takvim upitom mi se javila majka jedne mlade djevojke koja umjesto povrata poreza od nekoliko stotina eura treba doplatiti oko 100 eura. U ovoj 2024. studenti imaju dva limita na primitke tijekom godine: 3.360 eura – ako prime manje od tog iznosa roditelji ih mogu prijaviti kao djecu ili uzdržavane članove i zbog toga roditelji plaćaju manji porez. 10.080 eura (3.360 + 6.720) – ako prime manje od tog iznosa rad preko student servisa se ne oporezuje. A mi zaposlenici preko ugovora o radu imamo pravo na 6.720 eura godišnje ne platiti porez i to nam poslodavci obračunavaju u plaći (moguće i više ako imamo uzdržavane članove). U svakom mjesečnom obračunu na 560 eura (ili više) ne obračunava se porez. I tu je ključan nesporazum. Tih 6.720 eura koje imamo mi zaposlenici je studentima već uračunato u onom drugom limitu koji ukupno iznosi 10.080 eura, započinje Milun.
Dodaje da se ne može primiti neoporezivo 10.080 eura dok si student, a onda u istoj godini dodatno 6.720 eura dok si zaposlenik. Napominje da se povrat poreza za mlade odnosi samo na ugovor o radu.
– Rad preko student servisa spada u drugu kategoriju – u drugi dohodak i na njega nema povrata poreza za mlade. Kad se te dvije stvari iskombiniraju ispada da najviše stradaju oni studenti koji u istoj godini maksimalno iskoriste rad preko student servisa i onda se u drugoj polovici godine zaposle. Mnogi od njih će trebati doplatiti porez ili u najboljem slučaju neće dobiti povrat koliki su očekivali. Ima li tu nekog rješenja? Vrlo teško, jer obračun je za svakog studenta drugačiji, a studenti nisu sigurni hoće li odmah nakon završenog studija naći posao pa se kalkulacije ne isplate, ističe Milun.
‘Izašli su mu u susret i dobio je veću satnicu’
Jedno rješenje ipak postoji, smatra Milun. To je da studenti koji rade za kompaniju preko student servisa i znaju da će se po završetku studija zaposliti u njoj preko ugovora o radu, da unaprijed naprave procjenu i da im kompanija uveća satnicu za višak poreza koji će platiti.
– Znam da je jedan moj student nešto slično napravio i kako je bio odličan radnik, izašli su mu u susret i dobio je veću satnicu, zaključuje Milun na Facebooku.