Pronašli smo savršene studije za ljubitelje prirode: Njihova najveća prednost – hrpa prakse
Na Visokom gospodarskom učilištu u Križevcima studira se sve što se tiče agronomije, ali na jedan drugačiji način i uz puno prakse. Njihovi se studenti bave očuvanjem starih sorti povrća, puno vremena provode u prirodi okruženi životinjama, pa čak mogu i trenirati jahanje u konjičkom klubu koji djeluje u sklopu Učilišta. O svemu tome smo razgovarali s profesoricom dr. sc. Dijanom Horvat te trenericom konjičkog kluba Ljiljanom Gagro.
Znate da uredski poslovi i rad isključivo za laptopom nisu za vas, svoju buduću karijeru vidite u prirodi, ali niste još sigurni koji je pravi studij za vas? Ovaj tekst bi vas mogao inspirirati. Studenti Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima uče skrbiti o okolišu i životinjama, a najbolje od svega – čak 60% njihovog studijskog programa čine vježbe i stručna praksa!
Visoko učilište smješteno je u mirnom gradiću nadomak metropole, okruženo prirodom u kojoj studenti provode većinu svog vremena. Na prostoru Učilišta nalaze se vinogradi, voćnjaci, polja s ljekovitim i aromatičnim biljem, pašnjaci i staje za životinje. Širok je spektar raznih poslova, a studenti su uključeni u sve, stoga je i praksa raznovrsna i dinamična.
Nedavno smo razgovarali s troje njihovih studenata koji su nam potvrdili da je upravo praksa ono što ih je tamo privuklo – i zadržalo. Doznali smo da gotovo iz svakog predmeta imaju praksu i vježbe s kojima kreću već od prvih dana nastave, a na zadnjoj godini preddiplomskog studija odrađuju čak 420 sati stručne prakse. Kad se sve zbroji, čak 60% njihovog studijskog programa čini praktičan rad, piše u njihovom Vodiču za upise. Samo učilište opremljeno je laboratorijima i opremom za provođenje znanstveno-istraživačkog rada jer puno pažnje poklanjaju i znanosti, nešto što baš nije tipično za veliki broj stručnih studija, ali ovo Učilište je i znanstvena ustanova.
Studenti uključeni u rad gen banke
Učilište je uključeno u Nacionalni program očuvanja biljnih genetskih izvora u sklopu kojeg je zaduženo za čuvanje sjemena starih sorti povrća, kako nam je objasnila profesorica i voditeljica gen banke, dr. sc. Dijana Horvat. Sjeme je pohranjeno u gen banku u kojoj se trenutno čuva više od 320 uzoraka starih sorti. Uzorci sjemena sakupljaju se diljem čitave Hrvatske, a uzgoj sjemena obavlja se na kolekcijskom polju u sklopu Učilišta. U sakupljanju uzoraka i proizvodnji sjemena sudjeluju i druge institucije te sjeme šalju na pohranu u gen banku Učilišta. Ovaj program iznimno je važan za očuvanje bioraznolikosti svih poljoprivrednih vrsta, a naročito povrća, istaknula je profesorica Horvat.
Stare sorte povrća predstavljaju važne genetske izvore za svojstva kao što su okus, miris, boja te mogu poslužiti u oplemenjivanju i stvaranju novih sorata. Osim toga, otpornije su na ekstremne klimatske uvjete kao što je suša i ne zahtijevaju puno gnojidbe i prihrane tijekom vegetacije, objasnila je voditeljica gen banke Dijana Horvat.
Studenti prepoznaju vrijednost sakupljanja i čuvanja starih sorti povrća, a uključuju se u rad na umnažanju sjemena starih sorti u sklopu modula Proizvodnja i dorada sjemena, te kroz praksu na završnoj godini. Sudjeluju u sjetvi i sadnji te u ubiranju sjemena na kolekcijskom polju i na kraju u njegovoj pripremi za čuvanje, a kasnije i u ispitivanju kvalitete sjemena u laboratoriju. Sudjelovanje studenta na poslovima vezanim uz gen banku predstavlja važnu kariku u očuvanju starih sorata. Često i sami studenti donose sjeme svojih baka na daljnje razmnožavanje ili uzmu nekoliko presadnica te ih uzgajaju na svojim vrtovima, ispričala je Horvat.
U pauzama od predavanja – jahanje!
Osim što velik naglasak stavljaju na ekologiju, tehnologiju i zaštitu okoliša, VGUK svoje studente uči i skrbi o životinjama. Studenti Zootehnike ne uče samo tehnologiju uzgoja različitih vrsta domaćih životinja, već se posvećuju i dobrobiti životinja – njihovom zdravlju i sreći. Visoko učilište njeguje i uzgaja brojne životinje, a, naravno, u sve su uključeni i studenti. Zanimljivo je da u sklopu Učilišta funkcionira i konjički klub. Ljiljana Gagro, trenerica jahanja razine AF 2 te međunarodna trenerica za preponsko i dresurno jahanje, ispričala nam je više o tome.
– S VGUK-om imamo sinergiju. Učilište ima svoje konje, uz njih imamo i neke privatne, koji su smješteni u staji Učilišta. Klub radi s konjima iz Učilišta, brine o njima, ujahuje ih, brine o njihovom zdravlju… Odgojeni su tako da su svi pored njih jako sigurni, mirni su i pazimo na to, ispričala nam je trenerica.
Njihov konjički klub je član Hrvatskog konjičkog saveza, a njihovi tereni su ocijenjeni najvišom kategorijom. Članovi se natječu i u preponskom i dresurnom jahanju i postižu dobre rezultate, doznali smo od Gagro. Zainteresirani studenti VGUK-a uvijek su dobrodošli, a imaju i povoljnu cijenu članarine – samo jednu kunu godišnje! Nigdje drugdje se ovim sportom ne možete baviti za tu cijenu, kroz smijeh nam je rekla trenerica.
Zahvaljujući konjičkom klubu, VGUK je u jedinstvenoj mogućnosti da svoje studente obrazuju u području konjičkog sporta. Nedavno smo razgovarali s profesoricom dr. sc. Valentinom Papić Bogadi, voditeljicom projekta EquiEdu koji se odvija na Učilištu, kroz koji su razvijena dva nova izborna kolegija i uvode se u studijski program ove jeseni – Zdravlje, dobrobit i uzgoj konja te Konjogojstvo i konjički sport. Profesorica je istaknula da je sigurna da će studenti s oduševljenjem prihvatiti ove novosti.
Što možete studirati na VGUK-u?
VGUK je poseban i po tome što studenti na prvoj godini preddiplomskog stručnog studija slušaju Temelje studija – osnovne agronomske predmete koji su podloga za različite smjerove koje mogu odabrati unutar struke. Nakon zajedničke prve godine donose informiranu odluku o tome što ih iz područja agronomije najviše zanima.
Na drugoj godini biraju između tri moguća smjera: Bilinogojstvo, Zootehnika ili Menadžment u poljoprivredi. Studij mogu nastaviti i na diplomskim stručnim studijima: Poljoprivreda, usmjerenje Održiva i ekološka poljoprivreda ili Menadžment u poljoprivredi, koje izvodi VGUK, kao i na drugim stručnim studijima ili na sveučilišnim diplomskim studijima u Zagrebu i Osijeku, ali i u inozemstvu.
Više o VGUK-u i mogućnostima studiranja pročitajte na njihovoj web stranici ili u Vodiču za studij.
Tekst je nastao u suradnji Native studija portala srednja.hr i Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima