Pretraga

Radi u kinu, ima bogat studentski život, a na medicini prolazi s peticom. Upoznajte izvrsnika Christiana

Idući tjedan službeno započinje nova akademska godina. Za Christiana Kurinu to znači ulazak u posljednju, šestu godinu studija medicine na Medicinskom fakultetu u Osijeku. Da će biti liječnik, kaže, zna od svoje desete godine života. Taj je poziv shvatio ozbiljno, pa ne iznenađuje da na fakultetu prolazi s odličnim i da je najbolji student na osječkom studiju. I to uz studentski posao u kinu i sudjelovanje u nizu studentskih aktivnosti.

Christian Kurina

Christian Kurina | foto: privatna arhiva

Kroz serijal tekstova imali ste prilike upoznati desetak najboljih studenata na nekima od najvećih fakulteta u Hrvatskoj, a došao je red i da predstavimo najboljeg na studiju medicine na Medicinskom fakultetu u Osijeku. Njegovo ime je Christian Kurina, a upravo započinje šestu godinu ovog studija.

– Nema nikakve mudrosti u studiranju, posebice medicine. Shvatio sam svoj poziv ozbiljno od prvog dana upisa na fakultet i uložio sam puno truda i vremena u njega. Osim učenja potrebna je i požrtvovnost i uvijek sam težio da kolegij koji slušam razumijem i naučim. Nakon toga izvrsne ocjene su dolazile same od sebe, započinje Christian priču o svome uspjehu.

Radi u kinu, ima bogat studentski život, a prolazi s odličnim na medicini

Pitamo ga i kako izgleda jedan njegov dan i koliko vremena troši na učenje. Odgovara, redovito odlazi na predavanja, seminare i vježbe. Ostatak dana obično provede s obitelji ili prijateljima ili se, pak, bavi nekom drugom aktivnošću. Uz studiranje ima i bogat studentski život – član je Studentskog zbora Medicinskog fakulteta u Osijeku, član Etičkog povjerenstva fakulteta, a sudjeluje i na raznim doktorskim i studentskim kongresima. Baš je prošli tjedan bio na jednom u Sarajevu. Nađe Christian i vremena za demonstraturu – demonstrator je na kolegijima farmakologija i propedeutika. Član je i Erasmus studentske mreže u Osijeku pa je često viđeno lice na druženjima s erasmusovcima. Da priča ne bude jednostavna, kaže – radi i studentski posao u CineStaru.

–  Ponekad, nažalost, ususret velikom ispitu smanjim druženja i ‘zagrijem stolicu’ i većinu dana učim, kaže Christian.

Svi kolegiji su zahtjevni te je potrebno za ovako dobre ocjene uložiti puno truda i rada. No, kada bi morao izdvojiti one koji su mu malo ‘teži’, do su oni koji donose najviše ECTS-a, poput anatomije, fiziologije, interne medicine ili pedijatrije.

– U srži mi ocjena kao ocjena nije bitna. Od malena sam naučen da jako dobro prostudiram gradivo i, ono najbitnije, da ga razumijem. Nikada nisam odbio ocjenu i uvijek sam sve iz prve položio jer sam išao s pretpostavkom da idem odgovarati i/ili pisati ispit s izvrsnim znanjem. Ako je to na kraju neka četvorka ili petica nije bitno jer u tom trenutku sam znao za toliko i to je tada bilo moje ‘izvrsno’, ističe Christian.

Izdvojeni članak

Niko na medicini ima prosjek 4,95 i otkriva kako je tijekom rokova za knjigom manje od nekih vršnjaka

‘Znao sam da ću biti liječnik od svoje 10. godine života’

Prije studija pohađao je I. gimnaziju Osijek. Ondje je, priznaje, stekao radne navike bez kojih ne bi mogao biti tu gdje je. Kaže i da je puno profesora u njemu vidjelo potencijal te su se trudili da u njihovim poljima da svoj maksimum. Zanimalo nas je i zašto je njegov odabir nakon srednje bio upravo studij medicine.

– Znao sam da ću biti liječnik od svoje 10. godine života. Kao mali sam uvijek to govorio i jednostavno sam tijekom školovanja dobivao naznake da je to zanimanje za mene. Da je to moj poziv shvatio sam tek na kliničkim godinama studija kada sam prvi put došao u kontakt s pacijentima i shvatio da drugi posao za mene ne postoji i da je ovo nešto što želim raditi sljedećih 40 godina, navodi Christian.

Izostanak mogućnosti praktične primjene znanja tijekom studija mnogi studenti navode kao boljku svojih studija. Imaju li studenti medicine  dovoljno prakse tijekom studija da su spremni nakon fakulteta zaposliti se kao liječnici? To je pitanje, smatra, bolje postaviti mladim liječnicima.

– Mislim da tijekom prakse naučimo neke osnovne stvari, no moramo biti svjesni da kada počnemo raditi polazimo opet od početka. Svako radno mjesto u ulozi specijalizanta unutar grana medicine je drugačije i zahtjeva praktična i teorijska znanja koja su izvan vidokruga i mogućnosti medicinskog fakulteta te je besmisleno misliti kako nas fakultet može pripremiti za svako radno mjesto unutar zanimanja doktora medicine, kaže Christian.

Izdvojeni članak

Antonio je među najboljim studentima Ekonomskog: Otkriva koji mu je predmet najteži, ima i savjet za maturante

‘Zdravstvo Hrvatske ima dosta mjesta za napredak, mladi liječnici mogu donijeti promjene’

Ovaj osječki izvrsnik planira specijalizirati anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu s liječenjem boli. Veli da mu je ta grana medicine bila ‘ljubav na prvi pogled’ i da se jedva čeka time baviti u budućnosti.

– Ostajem u Hrvatskoj. Hrvatska je za mene najljepša zemlja na svijetu s predivnim ljudima i kulturom te sam zahvalan što sam rođen i živim u ovoj državi. Zdravstvo Hrvatske ima dosta mjesta za napredak, no zajedničkim snagama i voljom možemo mi, budući mladi liječnici, donijeti promjene i poboljšati sustav; djelomično zbog nas jer smo dio njega, ali apsolutno za naše građane za čija smo zdravlja učili šest godina i ostatak našeg života, odgovara nam Christian na pitanje želi li ostati u državi.

Christian je kroz maturu prošao davno, kao i kroz svoje brucoške dane. No, bogato studentsko iskustvo i uključenost u studentski život čine ga idealnim kandidatom za udijeliti poneki savjet svojim novim kolegama brucošima.

– Shvatite ovaj fakultet od početka ozbiljno, nemojte kampanjski učiti jer neke kolegije nije moguće naučiti i shvatiti unutar nekoliko dana ili tjedana. Lagano je dobiti dovoljan, no gleda se znanje koje ostaje nakon dane ocjene. Trudite se na predavanjima, seminarima, vježbama. Pitajte predavače ako vam je nešto nejasno, budite kolegijalni prema kolegama. I ono najbitnije: zabavljajte se vikendima, izlazite, živite studentski život, budite s obitelji. Organizacija je najbitnija; knjiga ponekad može čekati, ali ovo dragocjeno vrijeme imate sad i više nikad, poručuje Christian.

Više tekstova iz serijala o najstudentima čitajte na poveznicama:

Niko na medicini ima prosjek 4,95 i otkriva kako je tijekom rokova za knjigom manje od nekih vršnjaka

Antonio je među najboljim studentima Ekonomskog: Otkriva koji mu je predmet najteži, ima i savjet za maturante

Gledajući oca koji pati od Alzehimera, Jakov je odlučio upisati Medicinski. Danas je najbolji student

Naomi i Marko na FER-u imaju prosjek 5.0: Želimo se baviti nečim zbog čega nikada nećemo prestati učiti

Bartol je lani bio jedan od najmaturanata: I na faksu je prošao s 5.0, a uz to trenira svaki dan

Mislav je 2017. bio među najmaturantima. Onda je upisao Medicinski i sve godine prošao s 5,0

Jan studira fiziku na PMF-u i prolazi s 5.0: Na kolegiju koji mi je bio najteži sad sam demos

Na jednom od studija koje je najteže upisati Kristina prolazi s pet: Otkriva zanimljiv recept za to

Andro i Kristian prolaze s pet na faksu koji upisuje najbolje učenike: Imaju važne poruke za maturante

Jure je na pravu prošao s 5.0: ‘Još nisam naišao na predmet koji me ne zanima’

Laura je studentica generacije. Dan joj počinje u 6, a kad je slobodna pomaže svojima u poljoprivredi