Pretraga

Radio Studentu ugrožena oprema zbog neočekivanog problema: ‘Prostorije su i dalje neupotrebljive’

A- A+

Radio Student ovog tjedna se borio s poplavom. Puknuće cijevi ugrozilo je opremu te dokumente i uspomene koje su planirali predstaviti povodom izložbe za 30 godina rada. Došlo je i do prekida programa, ali su se uspjeli vratiti u eter. Međutim, prostorije u kojima su smješteni i dalje su neupotrebljive.

Radio Student nakon poplave | screenshot: Radio Student / Facebook

Prije potresa 2020. godine, zgrada Fakulteta političkih znanosti (FPZG) na adresi Lepušićeva 6, nije bila dom samo nastavnicima i studentima novinarstva i politologije. Bio je to i sjedište triju studentskih redakcija gdje su nove generacije novinara činile svoje prve korake u ovoj profesiji. Jedan od tih medija je i Radio Student čiji je studio i redakcija tijekom obnove u Lepušićevoj prebačen u Fabkovićevu ulicu, gdje je FPZG i ranije imao nekoliko predavaonica i profesorskih kabineta.

‘Poplava nam na trećem i četvrtom katu nije ni padala na pamet’

Međutim, djelatnici Radio Studenta su ostali u šoku vidjevši da ni ovdje nisu bili pošteđeni nevolja. Kat iznad Radio Studenta, puknula je vodovodna cijev i prouzročila poplavu. Došlo je do prekida programa radija, a tjedan je protekao u borbi za spas radija.

– Radio je stradao uključujući i većinu opreme. Pokušavamo spasiti što se može i nadamo se da ćemo uspjeti pokrenuti program za koji dan. Držite nam fige da uspijemo pokrpati sto se da. Ako smo i strahovali od nečega sto bi nas ugrozilo, poplava nam na trećem i četvrtom katu nije ni padala na pamet, poručili s Radio Studenta putem društvenih mreža.

Uslijedili su brojni komentari podrške pratitelja i slušatelja ovog studentskog medija, Ubrzo je Radio Student objavio i snimku poplavljenih prostorija. Kao što se vidi na snimci, podovi su bili obilno smočeni te je voda curila i po predmetima na stolovima. Strop na mjestu gdje voda probila je srušen te je nastala ogromna rupa. Napomenuli su da je situacija izgledala i gore prije nego su upalili kameru. Iz Radio Studenta su poručili da vole svoje pratitelje, od kojih su brojni, naveli su, nudili pomoć. Dobra vijest, istaknuli su s Radio Studenta je da je režija bila pošteđena. Nastojali su spasiti podatke, emisije, glazbu i jinglove sa servera koji su se nakupili u 27 godina rada. Međutim, naveli su da je poplava uništila uspomene s kojima su imali velike planove.

– Nepovratno je stradala hrpa dokumentacije i tiskane memorabilije, plakata i ostaloga što smo skupljali za izložbu i monografiju koju smo planirali za trideseti rođendan, poručili su iz Radio Studenta na društvenim mrežama.

Izdvojeni članak

Kad se male ruke slože za Radio Student: Samo u dva dana prikupljeno 70% novca za novi odašiljač

Ne može im nitko ništa: ‘Poplava se pokazala kao nedostojan protivnik’

Izložba je možda propala, ali ne i program radija. Kako su poručili u četvrtak, uspjeli su se vratiti u eter.

– Dragi naši, izgleda da se i ova poplava pokazala kao nedostojan protivnik za Radio Student. Studio i režija, ma sve prostorije su i dalje neupotrebljive. Hrpa opreme se suši, nešto možda i proradi, ali improvizirali smo jedno čudo i eto nas opet u eteru. Zato pali 100,5 MHz i pojačaj, a mi idemo malo odmoriti, posljednja je objava Radio Studenta u trenutku pisanja ovog članka.

Kao što smo ranije pisali, osoblje i studenti FPZG-a su trenutno u Importanne Gallery centru. U obnovu zgrade u Lepušićevoj je uloženo 93 milijuna kuna. S tim novcem se ne radi samo jačanje konstrukcije ‘ koja će zadovoljiti suvremene standarde protupotresne zaštite’, već se planira i modernizacija uvjeta rada. To uključuje i moderniziranje TV i radio studija kao i osiguranje kretanja i korištenja prostora za osobe s poteškoćama u kretanju. Sve skupa se najavljivalo da će obnova trajati 18 mjeseci, odnosno da bi se studenti trebali vratiti u Lepušićevu 6 do kraja ove godine.