Rektor Boras na komemoraciji za Bandića: ‘Bio je velik prijatelj, izlazio nam je u susret kad je mogao’
Danas se održava komemoracija za preminulog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Među inim počasnim gostima našao se i rektor Damir Boras, na čijem je Sveučilišta prije dvije godine pokrenut postupak za dodjelu počasnog doktorata Bandiću.
Krenula je komemoracija za zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića koji je od posljedica srčanog udara preminuo u noći sa subote na nedjelju. Kako piše Index, na komemoraciju je došao i rektor zagrebačkog sveučilišta Damir Boras.
‘Izlazio nam je u susret kad je mogao’
– Bio je velik gradonačelnik i velik prijatelj. Zagreb je izgubio velikog gradonačelnika kojeg ćemo zadržati u srcu. Izlazio nam je u susret kad je mogao, rekao je Boras.
Njegova izjava uopće ne čudi s obzirom na to da je pokojnom Bandiću rektor Boras planirao dodijeliti počasni doktorat zagrebačkog sveučilišta. Postupak za dodjelu počasnog doktorata pokrenut je u veljači 2019. godine, i to na prijedlog tadašnjeg dekana Muzičke akademije Dalibora Cikojevića. Nakon što je ta informacija dospjela u javnost, više od 3.000 profesora, studenata i alumnija Sveučilišta u Zagrebu potpisalo je pismo neslaganja dodjelom, a ispred rektorata održao se i prosvjed na kojem se skupilo više od 5.000 ljudi. U međuvremenu su se fakultetska vijeća devet sastavnica sveučilišta izjasnila protiv dodjele počasti Bandiću.
To su, redom: Filozofski fakultet, Prirodoslovno-matematički fakultet, Arhitektonski fakultet, Pravni fakultet, Fakultet političkih znanosti, Muzička akademija, Akademija dramske umjetnosti, Učiteljski fakultet, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet. Zanimljivo je istaknuti Muzičku akademiju čiji je tadašnji dekan predložio da se Bandiću dodjeli počasni doktorat, kao i Fakultet političkih znanosti na kojem je pokojni gradonačelnik diplomirao.
Može li se počasni doktorat dodijeliti posthumno?
U obrazloženju prijedloga da se gradonačelnik Bandiću dodijeli počasni doktorat, podsjetimo, tadašnji dekan Muzičke akademije naveo je “velike projekte od posebne važnosti za Sveučilište u Zagrebu u kojima je osobno sudjelovao gradonačelnik Bandić tijekom devetnaestogodišnjeg angažmana na čelu Grada Zagreba”. Bandić je, piše dalje, doprinio rješavanju pitanja nove zgrade Muzičke akademije, renovaciji Francuskog paviljona u Studentskom centru, a Grad Zagreb je s Ministarstvom obrazovanja, SC-om i Sveučilištem u Zagrebu potpisao Sporazum o sufinanciranju gradnje paviljona za smještaj studenata. Počasni doktorat je zaslužio i zbog stipendiranja studenata i drugih programa te zbog suradnje Grada sa sastavnicama Sveučilišta, smatrao je bivši dekan Cikojević.
Prošle su dvije godine otkako je postupak pokrenut, no zbog golemog pritiska javnosti i medija, proces nikada nije okončan, a u međuvremenu je gradonačelnik Bandić i preminuo. U akademskim krugovima ovih dana mnogi su si postavili pitanje – može li se počasni doktorat dodijeliti posthumno? Još smo jučer isto pitanje postavili rektoru Borasu, no nismo dobili odgovor na SMS poruku koju mu je uputio naš novinar. U inozemstvu nije neobično da sveučilišta posthumno dodjeljuju počasne titule pa smo pregledali kakva je do sad bila praksa zagrebačkog sveučilišta. Na popisu počasnih doktorata dodijeljenih u razdoblju od 1913. do 2018. nismo pronašli ni jedan koji je dodijeljen posthumno.