Rektor Lakušić nema para za studente s invaliditetom, ali ima za dva sveučilišna pamfleta
Sveučilište u Zagrebu, na čelu s rektorom Stjepanom Lakušićem, pokrenulo je proljetos Akademski list. Prvi broj koštao je oko 11.000 eura, a do sada su ih izdali već sedam. Početkom ove akademske godine Lakušić ukida 24-satnu asistenciju za studente s najtežim invaliditetom u domu na Savi. Razlog? Takva asistencija u ovoj bi godini bila skuplja za 48.000 eura nego lani. Nije da su i više od toga potrošili na Akademski list i drugi pamflet imena Universitas.
Sveučilište u Zagrebu, na čelu s rektorom Stjepanom Lakušićem, pokrenulo je proljetos Akademski list. Nije im bilo dosta što već svoje sveučilišne poslanice odašilju sa splitskim sveučilištem u Universitasu, željeli su još nešto u potpunosti svoje. Pritom su izdaci zagrebačkog sveučilišta za ta dva lista enormno visoki. Primjerice, Universitas ih je u 2022. godini koštao 140.000 eura, a od siječnja do 20. prosinca 2023. – 126.000 eura. Prvi broj Akademskog lista Sveučilište je platilo oko 11.000 eura. Ako se ti trendovi nastave, upozoravali smo svojedobno, Sveučilište će za svoje novine godišnje izdvajati preko 250.000 eura.
Ima se za deset fotki Plenkovića u jednom broju, nema za studente s invaliditetom
Isto to Sveučilište, dakako s Lakušićem na čelu, početkom akademske godine figurativno udara na sve studente s najtežim invaliditetom u Studentskom domu Stjepan Radić. Ukidaju im 24-satnu asistenciju, kako je pisao Večernji.hr, s izlikom da nove zakonske izmjene osobama s invaliditetom omogućavaju da sami angažiraju asistente. Studenti su upozorili da je zakon na papiru jedno, a praksa drugo. No, pravi razlog te odluke otkrio je rektor Lakušić nedavno za HRT.
Usluga takve asistencije, da ju je Sveučilište odlučilo nastaviti, poskupila bi ove akademske godine. Koštala bi 153.000 eura, dok je ranije godine to bilo 105.000 eura, one iza 84.000 eura. Zgodni su ti iznosi za usporedbu. Poskupljenje u odnosu na lani bilo bi za 48.000 eura. Gotovo je sigurno da je na Akademski list Sveučilište već do sada potrošilo više. Izdano je već sedam tiskanih primjeraka tog lista. Ako je prvi koštao 11.000 eura, tom logikom jasno je da je taj iznos debelo premašio tih 48.000 eura ranije spomenute razlike. Jer Akademski list ima i svoj portal te su uredili i prostor za podcast.
Uza sve to Sveučilište i dalje troši novac na Universitas, pa je opravdano reći da je rektor Lakušić resurse odlučio preusmjeriti u pamflet umjesto u studente. Vrijedi spomenuti da smo u prvom broju Akademskog lista prebrojali deset fotki Andreja Plenkovića. To je ono što Akademski list nudi. Napomenimo da je Lakušić za HRT kazao da studenti sada imaju pomoć u jednoj smjeni od osam sati te da se sa Zdravstvenim veleučilištem radi na modelu pomoći studenta za studente. I da je studentima na raspolaganju Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu.
Zavirili smo i u Lakušićev rektorski program rada do 2026. godine. U njemu piše da će Sveučilište financijski poduprijeti ambiciju ulaganja u studente preraspodjeljujući vlastiti prihod u svrhu poboljšanja učinkovitosti svih aktivnosti. Naglašava i otvorenost, suzbijanje diskriminacije, ravnopravnost, da će osnažiti studentski standard u kontekstu stanovanja, prehrane i drugih potreba. Zatim poticati studentski standard i kvalitetu akademskog života, kao i brinuti o osobnoj dobrobiti studenata poput zdravstvenog, psihološkog i obiteljskog stanja. Na papiru to ne zvuči kao da će rektor u trećoj godini mandata ukidati 24-satnu asistenciju studentima s invaliditetom. Ujedno je to jedino hrvatsko sveučilište koje je imalo takvu praksu, što je projekt zbog kojeg se sveučilište moglo itekako pohvaliti, vjerojatno i u međunarodnim akademskim krugovima te akreditacijama. Sigurno nije bilo naodmet i sigurno je značajnije od Akademskog lista i Universitasa. Lakušić u svom programu izričito ne spominje studente s invaliditetom, za razliku od njegovog kolege dekana.
Na Filozofskom premjestili boravak za studente s invaliditetom, studenti uspjeli izboriti promjenu
Naime, ove godine kao da je na zagrebačkom sveučilištu krenula neka anti-kampanja prema studentima s invaliditetom. Uprava Filozofskog fakulteta donijela je odluku koja je izazvala revolt među studentima i profesorima. Dnevni boravak za studente s invaliditetom premješten je u drugi, skučeniji prostor kako tvrde studentski predstavnici, a tamo su postavljena četiri samoposlužna aparata. Takvih fakultet već ima 17 što je i promijenilo vizuru ulaznih prostorija Filozofskog fakulteta. Studentski predstavnici zbog svega su pokrenuli peticiju koja je na kraju urodila plodom. Dnevni boravak je vraćen na staro mjesto. Uz to, Studentski zbor Filozofskog fakulteta apelirao je i plakatima i objavama na društvenim mrežama te su uspjeli u svom naumu.
No, zgodno je spomenuti i što je obećao dekan Filozofskog Domagoj Tončinić u svom dekanskom programu. U njemu je Tonković naveo kako će posebnu pažnju usmjeriti na studente s invaliditetom. Objasnio je i kako sve veći broj studenata s invaliditetom zahtijeva i bolju edukaciju svih nastavnika i studenata radi senzibiliziranja svih dionika o važnosti inkluzivnosti svih studenata s različitim poteškoćama. Na kraju je premjestio dnevni boravak za studente s invaliditetom i tamo postavio samoposlužne aparate, da bi ipak to izmijenio nakon pritiska studenata i preko tisuću potpisa u peticiji.
Očito je studentski glas i dalje snažan. Predstavnici studenata s invaliditetom u domu na Savi slali su poruke preko medija, no to nimalo nije omekšalo Lakušića da promijeni svoju odluku. Je li se u priču mogao aktivnije uključiti Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu? Vjerojatno je, jer su upravo njihovi kolege na Filozofskom uspjeli napraviti promjenu.
*Komentar je stav autora i ne odražava nužno stav redakcije