Pretraga

Ruši brojne mitove: Ugledna ginekologinja napisala prvu hrvatsku znanstvenu monografiju o kontracepciji

Ugledna zagrebačka ginekologinja Jasenka Grujić izradila je prvu hrvatsku znanstvenu monografiju posvećenu kontracepciji. Mogu je čitati svi zainteresirani, budući da se je njena autorica trudila pisati je jednostavnim rječnikom, no knjiga će biti naročito korisna studentima i specijalizantima ginekologije.

Ginekologinja Jasenka Grujić

Ginekologinja Jasenka Grujić | foto: privatna arhiva

Ako ste među onima koji tek trebaju posjetiti Interliber, a zanima vas područje reproduktivnog zdravlja, mogla bi vam biti interesantna informacija da je svjetlo dana nedavno ‘ugledala’ prva hrvatska znanstvena monografija posvećena kontracepciji. Njena autorica je zagrebačka ginekologinja Jasenka Grujić, a knjiga nosi naziv ‘Kontracepcija – Priručnik za reproduktivno zdravlje’. U opisu izdavača stoji da je ona namijenjena specijalizantima i specijalistima ginekologije, studentima medicine, liječnicima obiteljske medicine, ali i svim zainteresiranim čitateljima.

‘Uz moje javne nastupe, aktivizam, morala sam znanstvene činjenice staviti na papir’

Na naše pitanje zašto se odlučila izraditi ovakvu monografiju, Grujić započinje odgovor time da je reproduktivna autonomija temeljno ljudsko pravo koje se, naročito kada su žene u pitanju, krši često.

– Ne radi se samo o nedostupnosti prekida trudnoće, radi se i o nedostupnosti kontracepcije tj. nedostupnosti znanstveno utemeljenih informacija. Uz moje javne nastupe, aktivizam, morala sam znanstvene činjenice staviti na papir. Zahvalna sam Školskoj knjizi i urednici Miroslavi Vučić da su mi to omogućili, navodi Grujić.

Opisuje nam da knjiga ima više razina i da ju je nastojala pisati što jednostavnijim rječnikom.

– Posebno, na kraju svakoga poglavlja nalaze se ‘Pitanja i odgovori’, dio teksta koji je razumljiv medicinski neobrazovanim osobama i adolescentima, odgovara Grujić na naše pitanje koliko je monografija primjenjiva kao edukativni alat u školama.

A upravo je izostanak seksualnog obrazovanja u školama tema o kojoj se sve više govori u javnom prostoru, ali i koja još uvijek uzrokuje ideološke prijepore. Naša sugovornica smatra da je sveobuhvatno seksualno obrazovanje odavno moralo biti obavezan predmet u javnim školama.

– Zakazala je politika igrajući se i s reproduktivnim zdravljem adolescenata. Uostalom, i kao država članica CEDAW-a (Konvencije o eliminaciji diskriminacije nad ženama), obvezni smo uvesti takav odgoj u škole. Uostalom, mi smo sekularno društvo, naše škole, bez obzira na sve ugovore s Vatikanom i pritiske Crkve moraju ostati sekularne, znanstvene i slobodne odgojne ustanove. Podržavam sve inicijative koje bi mogle dovesti do ozbiljnih poteza prosvjetnih vlasti da se uvede sveobuhvatno seksualno obrazovanje u škole, kaže Grujić.

Izdvojeni članak
Istraživanje o spolno zdravlju mladih

Istraživanje otkrilo s koliko godina mladi Hrvati imaju prvi seks: Pola ih ne koristi zaštitu

‘Bez kontracepcije i planiranja obitelji, sudbina nam je neizvjesna’

O njegovoj nužnosti, a kada je u pitanju upravo tema kontracepcije, dovoljno govore i rezultati nedavnog istraživanja nad učenicima trećeg razreda srednjih škola. Ono je pokazalo da je prosječna dob stupanja u spolne odnose 16 godina, samo 46,1 posto ispitanika koristilo je zaštitu odnosno kondom kod vaginalnog odnosa, tek 13,2 posto kod oralnog, a 26 posto kod analnog. Može li njena monografija pomoći roditeljima koji bi trebali educirati djecu o važnosti kontracepcije?

– Potpuno sam sigurna da će knjiga omogućiti kako roditeljima, tako i njihovoj djeci – adolescentima, da steknu znanja koja podržavaju stručna društva, Svjetska zdravstvena organizacija i njeni odbori, organizacije pri EU Parlamentu koje se bave reproduktivnim zdravljem i planiranjem obitelji zahtijevajući dostupnost informacija i usluga iz toga područja medicine. Ova je knjiga na tome tragu, navodi Grujić.

Iako smo u 2024. godini i pristup znanstvenim radovima jednostavniji je nego ikada prije, i dalje postoje mnogi mitovi vezani uz kontracepciju, ističe Grujić i otkriva neke od njih.

– Od toga da osoba neće moći zanijeti, da će dobiti na tjelesnoj težini, da moraju raditi višemjesečne pauze, kada se radi hormonskoj kontracepciji. I uz intrauterine sustave (spirale) postoje mitovi, primjerice da spiralu ne smije imati žena koja nije rodila, da će dobiti upalu. Vjerujem da će se one/oni kada pročitaju knjigu razuvjeriti, navodi Grujić.

Za kraj pojašnjava da je upravo kontracepcija omogućila parovima da odijele seksualnost od prokreacije, odnosno omogućila im užitak. No, dodaje, kontracepcija ima ključnu ulogu i u globalnom rastu broja stanovnika, a istodobnim ograničenim Zemljinim resursima.

– Bez kontracepcije i planiranja obitelji, sudbina nam je neizvjesna. Naše društvo kojemu je depopulacija problem neka se pobrine da poboljša životne uvjete, a medicina da omogući da žene koje trenutno ne žele ili nisu u mogućnosti ostvariti trudnoću koriste kontracepciju pa da mogu uživati u seksualnosti uz čuvanje svojih reproduktivnih potencijala, podcrtava naša sugovornica.