Pretraga

SC htio dati dom studentima koji će raditi kod njih, Ministarstvo poručilo: ‘Tražit ćemo očitovanje’

SC Split najavio je novi projekt u kojem će studenti koji rade kod njih na pomoćnim poslovima određeni broj sati moći dobiti mjesto u studentskom domu. S obzirom na to da subvencionirane kvote za dom određuje Ministarstvo, a u Splitu ionako nema dovoljno mjesta u domovima za sve studente, pitali smo Ministarstvo je li ovakvo što u skladu s propisima. Odgovorili su nam da će zatražiti očitovanje SC-a Split jer pružatelji usluga ne mogu samostalno donositi dodatne uvjete.

kampus split

Menza i studentski dom na kampusu u Splitu | foto: Hrvoje Debeljak, srednja.hr

Iz Studentskog centra (SC) u Splitu poslali su priopćenje o, kako ga nazivaju, ‘zanimljivom’ pilot projektu za studente koji nisu dobili mjesto u studentskom domu. Takvih studenata je, napomenuli su i sami, preko 1.500, jer su sva mjesta na natječaju za dom na ljetnom roku popunjena. U Splitu, kao i u drugim većim gradovima u Hrvatskoj, već godinama postoji problem s manjkom mjesta u studentskim domovima.

‘Ministarstvo će zatražiti službeno očitovanje kako bi se utvrdilo za koja mjesta u studentskom domu se raspisuje navedeni pilot projekt’

Naime, SC Split pod parolom ‘Radi, zaradi i smjesti se u domu!’ traži studente za poslove pomoćnog radnika za obavljanje fizičkih poslova sa satnicom 5,50 eura, pomoćne radnike u kuhinji i konobare sa satnicom 5,30 eura. Ne bi to bilo neobično, jer i drugi SC-ovi traže studente za ispomoć, da u Splitu nisu naveli kako oni koji odrade minimalno 50 sati mjesečno mogu ući u izbor za smještaj u studentskom domu.

– S obzirom na to da je mjesto u studentskom domu najtraženije mjesto u Splitu i da je preko 1.500 studenata ostalo bez svog mjesta u domu, nema sumnje da će ovaj poziv motivirati brojne studente da se prijave za ove poslove kako bi zaradili i ostvarili pravo smještaja u domu. Kriteriji za odabir kandidata će biti dosadašnje iskustvo u radu, motivacija za rad, fleksibilnost u obavljanju različite vrste poslova te drugi kriteriji koje će definirati povjerenstvo za provođenje razgovora za posao. Vidjet ćemo koliko će studentima biti zanimljiv studentski smještaj koji obvezuje na rad, napisali su iz SC-a u Splitu uz opasku kako pomoćne poslove sve više preuzimaju inozemni radnici jer se domaća radna snaga ne prijavljuje za takve poslove.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih svake godine određuje kvote za subvencionirani smještaj u domovima za svaki grad. S obzirom na to da je sve regulirano posebnim Pravilnikom u kojem se ne spominje mogućnost svojevrsne komercijalizacije studentskog smještaja za studente tijekom akademske godine, obratili smo se Ministarstvu je li ovaj pilot projekt u skladu s propisima. Naime, i u samom domskom redu SC-a Split stoji da se studenti u dom useljavaju na temelju rezultata natječaja za dom, odnosno na temelju postupka koji proizlazi iz Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava redovitih studenata na subvencionirano stanovanje. U njemu također stoji da se pravo na dom dobiva na temelju javnog natječaja. Kriteriji su socio-ekonomski, uspjeh na studiju i posebne situacije studenata.

– Ovo Ministarstvo nije upoznato s inicijativom Studentskog centa Split koje navodite u svom upitu te će u skladu sa svojom nadležnosti zatražiti službeno očitovanje kako bi se utvrdilo za koja mjesta u studentskom domu se raspisuje navedeni pilot projekt te po kojoj pravnoj osnovi a u svrhu zaštite prava studenata na subvencionirani smještaj u skladu s Pravilnikom, odgovorili su na naš upit iz resornog Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

Izdvojeni članak
studentski dom šibenik i knin

Koštali milijune, sada zjape prazni: Izgleda da će u jednom studentskom domu živjeti tek 12 studenata

‘Pružatelji usluga subvencioniranog stanovanja ne mogu samostalno donositi dodatne uvjete, kao niti ne poštivati uvjete propisane Pravilnikom’

Objasnili su zakonske procese za dobivanje studentskog doma. Naveli su kako Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti propisuje da student koji redovito studira, a nije u radnom odnosu izuzev rada preko student servisa, ostvaruje pravo na subvencionirano stanovanje. Uvjete i način ostvarivanja tog prava, napomenuli su, pravilnikom utvrđuje ministar. U ovom slučaju to je ranije spomenuti pravilnik u kojem stoji da studentski centar ili visoko učilište svake godine raspisuju javni natječaj za dodjelu prava na subvencionirano stanovanje u kojem se propisuje način prijave, način dokazivanja ispunjavanja uvjeta te način i rok podnošenja prigovora. Kvote za broj subvencija u određenome mjestu određuje Ministarstvo na temelju broja studenata koji u tome mjestu studiraju, a prebivalište im nije u mjestu studiranja, i u odnosu na raspoloživa sredstva u Državnome proračunu, podcrtavaju iz Ministarstva.

–  Kvote i uvjeti za ostvarivanje prava na subvencionirano stanovanje propisani su Pravilnikom te pružatelji usluga subvencioniranog stanovanja ne mogu samostalno donositi dodatne uvjete, kao niti ne poštivati uvjete propisane Pravilnikom. Kroz navedenu mjeru subvencioniranog stanovanja ovo Ministarstvo osigurava smještajne kapacitete za izvrsne studente, kao i za studente u nepovoljnom položaju, a što posljedično rezultira smanjenjem troškova studiranja, povećanjem pristupa visokom obrazovanju i povećanjem završnosti. Dodatno se planira i mjera financiranja izgradnje novih studentskih domova te rekonstrukcije i modernizacije postojeće infrastrukture studentskih domova s ciljem osiguravanja povećanja smještajnih kapaciteta te moderniji i kvalitetniji smještaj za studente. Na ovakav način osiguravaju se uvjeti za smještaj u studentskim domovima pod jednakim uvjetima za sve studente u redovitom statusu u Republici Hrvatskoj, pojasnili su iz Ministarstva za srednja.hr.