SDP-ovci nezadovoljni Zakonom o studentskom radu: Tvrde da se izvanredne studente nastoji radno iskorištavati
Izvješće o provedenoj javnoj raspravi oko nacrta prijedloga Zakona o obavljanju studentskih poslova objavljeno je danas, a među sudionicima te rasprave našla se i Biljana Gaća, predsjednica Foruma mladih SDP-a. I dok vladajući tvrde kako će spomenuti Zakon uvesti red u područje studentskog rada, Forum mladih još uvijek najveće oporbene stranke tvrdi – Zakon ne rješava probleme zbog kojih se krenulo u njegovu izradu.
– Novim zakonom o obavljanju studentskih poslova poskupljuju studentski ugovori, a izvanredne studente i studentice se nastoji radno iskorištavati, smatraju u Forumu mladih SDP-a.
Kako tvrde, Zakon u ovom obliku ne rješava probleme zbog kojih se krenulo u njegovu izradu.
– Naime, povod za izradu tog zakona nastao je zbog poreznog tretmana studentskog rada u veljači 2017. godine, ali tim se zakonom porezni tretman ne regulira! Umjesto toga tim se Zakonom uvode novi problemi – poskupljuju studentski ugovori, a izvanredne se studente i studentice gura u prekarizaciju rada, poručuju iz Foruma mladih SDP-a, koji je bio aktivan tijekom javne rasprave oko prvog Zakona koji će uređivati područje studentskog rada.
Na javnu raspravu predsjednica Foruma, Biljana Gaća, uputila je ukupno 20 komentara – devet ih je djelomično ili potpuno prihvaćeno, osam ih je primljeno na znanje dok su tri komentara odbijena.
– Komentari i primjedbe koje su prihvaćene omogućit će veću transparentnost procedura (npr. nužno detaljnije uređenje tko može biti naručitelj studentskih poslova), a ujedno i veću zaštitu studenata i studentica koje rade (npr. uvođenje zakonskih rokova za pojedine obveze za poslodavca), poručuju iz SDP-a.
Ipak, pokazuju zabrinutost zbog odbijanja prijedloga da se izvanrednim studentima nakon tri uzastopna mjeseca studentskog rada kod poslodavca ponudi ugovor o radu.
– Međutim, naš odbijeni prijedlog je da se izvanrednim studentima i studenticama ponudi ugovor o radu nakon tri uzastopna mjeseca rada kod poslodavca putem studentskog ugovora čime bi se mlade radnice i radnici zaštitili od potencijalne eksploatacije i kontinuiranog ponavljanja studentskih ugovora. Time se hrvatsko tržište rada vodi u sve dublju prekarizaciju te se sužava mogućnost dugoročnog i stabilnog zapošljavanja mladih, visokoobrazovanih osoba. Druga stvar koja nas zabrinjava jest činjenica da ostaje povećanje naknade posredniku s 12% na 12,5% te preusmjeravanje tih 0,5% na upravljanje studentskim zborovima. Postavljamo pitanje – nije li temeljna svrha studentskih zborova rješavanje problema studenata i studentica, a ne skupljanje novca od studenata i studentica koji uz studij i rade, a kojima će sad, pretpostavljamo, zarade biti manje zbog veće provizije? Podsjećamo, s većom provizijom, ukupna davanja na bruto studentsku isplatu iznosit će 18% dok su, usporedbe radi, davanja na ugovor o radu 17,2%, kažu u SDP-u.