Pretraga

Tako se bori za svoje kolege: Mostarski Studentski zbor se izborio za ukidanje bespotrebnog plaćanja potvrda o redovitosti studiranja

A- A+

Studentski zbor Sveučilišta u Mostaru izborio se za ukidanje plaćanja potvrda o redovitosti studiranja na svim sastavnicama. Na tematskoj sjednici Senata Sveučilišta istaknuli su prijedlog za ukidanje plaćanja ovakvih potvrda, što je većina sastavnica prihvatila, uz iznimku Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti te Filozofskog fakulteta, koje su se tome izričito protivile.

izvor fotografije: Studentski centar Sveučilišta u Mostaru

No, pritisak Zbora, kao i peticija (za ukidanje plaćanja potvrda o statusu redovitog studenta na svim ustrojbenim jedinicama Sveučilišta) koju je potpisalo preko 3.000 studenata, omekšale su i posljednje dvije sastavnice, da odustanu od ovih naplata.

Dali 41 prijedlog od kojih se većina tiče rezanja troškova studentima

Izdvojeni članak

Svaki peti student Sveučilišta u Mostaru je iz Hrvatske: Evo zašto tamo na studij hrle Hrvati

– U veljači 2018. godine na tematskoj sjednici Senata Sveučilišta u Mostaru Studentski zbor je predložio 41 zaključak te je većina jednoglasno prihvaćena. Velik dio zaključaka se odnosi na troškove studiranja, a upravo jedan od njih je i ukidanje cijena potvrda o redovitom studiranju. Kao što smo naglasili u našem dopisu, dio fakulteta takve potvrde nije nikada naplaćivao, dio fakulteta je prestao naplaćivati nakon te sjednice. Nakon pokrenute peticije Studentskog zbora, danas je na Znanstveno-nastavom vijeću Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti te Filozofskog fakulteta donešena odluka da se plaćanje potvrda o redovitosti studiranja ukida od 1. listopada 2018., s čime smo izrazito zadovoljni, poručuju nam iz Studentskog zbora Sveučilišta u Mostaru.

Inače Sveučilištu u Mostaru je jedino Sveučilište izvan Hrvatske, koje izvodi nastavu na hrvatskom jeziku.

Svaki peti student od njih 12.500 (podaci iz 2016.), dolazi iz Hrvatske, a iz Studentskog zbora nam naglašavaju kako su tamošnje diplome  istovrijedne kao i ove u Republici Hrvatskoj, budući da i Sveučilište u Mostaru akreditira AZVO (Agencija za znanost i visoko obrazovanje, koja djeluje u Hrvatskoj).

Iz Zbora nam objašnjavaju i da je upravo AZVO, prilikom akreditaranje prošle godine najveću kritiku imao na visoke troškove studiranja na Sveučilištu u Mostaru.

Upravo zbog toga su se oni odlučili na borbu za olakšavanje studentskog standarda pa i dokidanjem bespotrebnih troškova za papirologiju.

– U strahu za budućnost samog Sveučilišta u Mostaru, koje postaje preskupo za životni standard naših ljudi, bilo bi dobro da se srežu troškovi koji su nepotrebni. Žao nam je što nas dekani pojedinih ustrojbenih jedinica kao krovnu organizaciju studenata Sveučilišta ne shvaćaju ozbiljno te što smo morali ovako postupiti kako bismo dobili ono što nam je obećano. Ukoliko odgovor na rezultate peticije bude negativan, predstavnici studenata u Senatu gube svoju svrhu i smisao sudjelovanja na sjednicama, stoga ako naši zahtjevi ponovno budu odbijeni, razmislit ćemo o budućem sudjelovanju na takvim sjednicama. Iskreno se nadamo da će se dekani navedenih ustrojbenih jedinica urazumiti i pristati na ovakav kompromis, jer bez kompromisa se gubi komunikacija, a u nedostatku komunikacije dolaze krizne situacije, koje nisu prikladne za jedno ovakvo Sveučilište čiji je značaj ogroman za Hrvate u BiH, oštro su poručili predstavnici Studentskog zbora još prošli tjedan, što je s obzirom na kasnije ukidanje plaćanja spornih potvrda na svima sastavnicama, očito urodilo plodom.

Školarine na razini hrvatskih, a plaće duplo niže

Izdvojeni članak

Upisne kvote na Sveučilištu u Mostaru: Hrvati po prvi put među stranim studentima

No, Studentski zbor Sveučilišta u Mostaru ne misli stati na ovome. S obzirom na visoke cijene studiranja, koje je kao što su sami rekli primijetio i AZVO, namjeravaju ustrajati u daljnjem olakšavanju previsokih troškova studiranja.

I same školarine su visoke, uzmemo li u obzir da je prosječna plaća u BiH praktički duplo manja od one u Hrvatskoj.

– Prosječna godišnja školarina na Sveučilištu u Mostaru je od 1500 KM (6000 HRK) do 2000 KM (8000 HRK), s nekoliko iznimki biomedicinskih smjerova. Jedan od ciljeva integracije jeste i financijsko rasterećenje studenskih obveza, zbog čega će Studentski zbor i dalje takve probleme pokušati riješiti, poručuju nam iz krovnog studentskog tijela Sveučilišta u Mostaru.