Selite iz sobe u domu? Ovi trikovi pomažu vam u čišćenju, glavni saveznik je proizvod od 2 eura
Zakoračili smo u srpanj, a za studente koji stanuju u studentskim domovima to znači da kreće selidba. U većini slučajeva u domu mogu ostati najdulje do 15. srpnja. Prvi od koraka koje je potrebno obaviti kod razduživanja sobe jest pozvati spremačicu na pregled sobe. Koju je prije toga potrebno temeljito očistiti, a nekoliko je trikova koji će vam pomoći u tome. Glavni saveznik u čišćenju više površina bit će vam poprilično jeftini proizvod – alkoholni ocat koji obično košta oko dva eura.
Studenti koji žive u studentskim domovima ovih će se dana na najmanje mjesec i pol oprostiti od svoje studentske sobe. Selidbe su već započele, a jasno, sobu u kojoj su stanovali posljednjih mjeseci prije razduživanja potrebno je temeljito očistiti pa vam donosimo par savjeta u skladu sa studentskim budžetom. U svakom slučaju preporučljivo je koristiti rukavice.
Čišćenje kamenca
U čišćenju kupaonice najbolji će vam saveznik biti proizvod koji košta otprilike dva eura, a to je alkoholni ocat. Naime, pomoću octa možete oribati i najtvrdokorniji kamenac sa pločica, stakla na tušu, slavine ili WC školjke. Najbolje bi bilo kupiti bočicu s raspršivačem te pomiješati polovinu mjere octa i polovinu vode, poprskati to po površini i pustiti nekoliko minuta da djeluje te očistiti spužvicom. Ako je riječ o tvrdokornijem kamencu, npr. uz rub WC školjke ili na donjem djelu slavne, natopite WC papir čistim octom, ‘zalijepite’ ga uz rub školjke ili slavine te pustite da djeluje 15-20 minuta, a zatim očistite spužvicom i čistom vodom. Manje tvrdokorni kamenac sa slavine možete očistiti i pomoću papira za pečenje. Potrebno ga je stisnuti u malu lopticu te njime protrljati slavinu, što će stvoriti i vodootporni film na slavini.
Čišćenje odvoda
Čišćenje odvoda dobro bi bilo započeti time da rukom izvučete vlasi kose koje se obično nakupe kod onih koji imaju dulju kosu. U daljnjem postupku opet će vam pomoći ocat i ovoga puta soda bikarbona. U odvod usipajte otprilike pola šalice sode te dvije do tri šalice alkoholnog octa. Pustite da djeluje pola sata te isperite toplom vodom.
Čišćenje plijesni
Ponekada se uz rub tuša, između ruba tuš kabine i pločica može nakupiti i malo plijesni. Za čišćenje veće količine plijesni najbolje bi bilo koristiti sredstva na bazi klora. No, ako je riječ o manjim količinama, možete uzeti abrazivnu spužvicu (ona žuto-zelena) te također pomoću octa pokušati oribati plijesan, a postupak možete ponoviti i nekoliko puta. Osim ove metode, za skidanje plijesni možete koristiti i pastu koju ćete napraviti od vode i sode bikarbone. Jednostavno pomiješajte sodu i vodu tako da dobijete smjesu gustoće paste za zube, koju ćete onda spužvicom nanijeti na kritično mjesto te abrazivnim dijelom očistiti plijesan.
Pranje prozora
Sredstvo za pranje stakla baš i nije skupo, ali ako ste već kupili alkoholni ocat i bočicu s raspršivačem, nema potrebe da kupujete i dodatna sredstva za prozore. Mješavina polovice količine octa i polovice količine vode idealna je i za pranje prozora, a umjesto krpe za brisanje stakla možete koristiti stari novinski papir koji će staklu dati poseban sjaj.
Uklanjanje mrlja sa zida
U pravilu studenti ne kreče zidove u sobama studentskih domova, no što ako ste slučajno uprljali zid? Tu će vam od velike pomoći biti tzv. magična spužva koja se može kupiti u gotovo svim drogerijama. Tu je spužvicu dovoljno namočiti u čistoj vodi, a uklanja gotovo sve mrlje. Vjerojatno nećete potrošiti čitavo pakiranje spužvica, ali ono vam može poslužiti i za čišćenje tvrdokornijih mrlja na pločicama, drugim površinama koje nisu lakirane, a možete ih iskoristiti i za čišćenje tenisica.
Čišćenje frižidera
Prije selidbe potrebno je isključiti hladnjak iz struje i odlediti zamrzivač, a onda i očistiti čitav frižider. On obično pokupi mirise hrane, ali i njih se nije teško riješiti. Naime, od soka limuna i sode bikarbone napravite pastu gustoće paste za zube. Pripazite, zbog dodavanja kiseline u sodu, smjesa će se zapjeniti. Dobivenu pastu stavite na spužvicu i prebrišite njome unutrašnjost hladnjaka te pustite da djeluje 20 – 30 minuta, da ‘pokupi’ mirise. Nakon toga površine prebrišite toplom vodom i na kraju suhom krpom. Svakako bi bilo dobro da na isključenom frižideru ostavite otvorena vrata dok vas nema.
Ne zaboravite prebrisati unutrašnjost ormara
Osim što ste obrisali svu prašinu s vidljivih površina u sobi, nemojte zaboraviti istim sredstvom očistiti i unutrašnjost vaših ormara i ladica, kako bi vas ili buduće stanare i taj dio sobe u rujnu dočekao čist.