Sin poduzetnika iz BiH u Hrvatskoj primao stipendiju za studente nižeg socio-ekonomskog statusa
Tomislav Kovačević sin je poduzetnika iz Bosne i Hercegovine te studira na Prometnom fakultetu u Zagrebu. Ove se godine prijavio za stipendiju namijenjenu studentima nižeg socio-ekonomskog statusa te je istu i dobio. Nakon što je otkriven, morao je vratiti novce, odnosno 1.800 eura koje je dobio tijekom devet mjeseci.
Ako studenti daju lažne podatke kada se prijavljuju na neku stipendiju, kada ih se otkrije trpe ozbiljne sankcije. To je ove godine iskusio i student Prometnog fakulteta u Zagrebu, Tomislav Kovačević. On je inače sin bosansko-hercegovačkog poduzetnika Ivana Kovačevića, a prijavio se za stipendiju namijenjenu studentima nižeg socio-ekonomskog statusa.
Student poduzetnika iz BiH nije prijavio oca kao člana kućanstva
Kako je otkrio portal Hercegovina info, sin bogatog poduzetnika dobio je stipendiju u mjesečnom iznosu od 200 eura. Tijekom devet mjeseci primao je taj novčani iznos, a kada je otkriven morao je vratiti 1.800 u državni proračun Republike Hrvatske. Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja su za Index.hr objasnili kako je student uspio ‘prevariti sustav’.
– Prilikom prijave na Natječaj student je popunio Izjavu o članovima kućanstva te su se automatski preuzeli podaci iz sustava za studenta i članove kućanstva koji imaju prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj. S obzirom na to da student nije prijavio oca kao člana kućanstva, nije bilo moguće izvršiti preuzimanje njegovih podataka, objasnili su za iz MZO-a za Index.
Da pojasnimo proceduru. Državne socio-ekonomske stipendije dodjeljuju se natječajem odvojeno za studente s prebivalištem izvan Hrvatske i odvojeno za studente s prebivalištem u Hrvatskoj. Za članove kućanstva koji imaju prebivalište u Hrvatskoj podaci iz porezne povlače se automatski, dok je za članove izvan RH procedura drugačija – studenti sami unose podatke o prihodima te dostavljaju potvrdu nadležnog tijela o prihodima. Kovačević se na natječaj prijavio kao kandidat s prebivalištem u Hrvatskoj, ali nije prijavio oca kao člana svog kućanstva, niti unio njegov OIB kako bi eventualno samo Ministarstvo preuzelo podatke.
– Ministarstvo u trenutku prijave nije imalo saznanja niti je imalo mogućnosti saznati imaju li prijavljeni članovi zajedničkog kućanstva i drugo državljanstvo i prebivalište izvan Hrvatske, rekli su iz MZO-a za Index.hr.
Kako piše Hercegovina info, njegovi djed, stric i otac već se dugi niz godina bave poduzetništvom i posjeduju više tvrtki. Njegov otac Ivan vlasnik je autoprijevozne tvrtke koja ima 40 autobusa te je uložio milijunske iznose u kolodvore u Livnu i Tomislavgradu. Dodaju i kako je vlasnik kafića u BiH te vlasnik građevinske firme u Hrvatskoj.
Otac se javno ispričao: ‘Nismo znali’
Nakon što je ovaj skandal izašao u medijima, otac je poslao pismo u kojemu priznaje da je njegov sin to napravio i ispričao se.
– Moj sin Tomislav se bez mojeg znanja aplicirao i zakonski dobio navedenu stipendiju. Ja osobno, ali ni nitko drugi iz obitelji, nisam uopće znao za tu činjenicu. Nakon objave na portalima ja sam se osobno informirao i ostao zatečen. Zbog tog propusta i zbog navedene činjenice ja se osobno i u ime obitelji Kovačević ispričavam prije svega ministru Fuchsu, stoji u pisu koji je prenio Hercegovina info.