Pretraga

‘Stari’ studenti traže da im se produži studij: lijenost ili zakulisne igre na fakultetu?

A- A+

Vječni student je vrsta koja je trebala nestati sa sveučilišta implementacijom Bolonjskog procesa. Ipak, ima još dosta pripadnika ovog tabora, koji uporno produžuju svoje studiranje. 

Grupa studenata Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, najavila je svoj prosvjed ispred fakulteta u utorak. Njih oko 130, koji studiraju po ‘starom’ predbolonjskom programu , traže da im se još za jednu godinu produži mogućnost studiranja. Uprava Fakulteta, na čelu s prodekanom Goranom Čularom im je ponudila opciju prelaska na način studiranja prilagođen Bolonjskom procesu. Ogorčeni studenti u ovom potezu vide pokušaj Fakulteta da napuni svoju praznu blagajnu.

Priopćenje za medije ogorčenih studenata

Ni nakon najavljenog prosvjeda za 25.rujna 2012, vodstvo Fakulteta političkih znanosti nije pokazalo interes za produljenje roka za diplomiranje 130 studenata. Ispitnih rokova više nema, no dekan Fakulteta dr.sc. Nenad Zakošek je ponudio mogućnost izvanrednog roka za jedan ispit do kraja rujna, sve s ciljem da stiša kritičnu masu koja već danima negoduje. Podsjetimo, vodstvo Fakulteta političkih znanosti na sjednici 20.rujna 2012. donijelo je odluku prema kojoj se 130 apsolovenata politologije i novinarstva, koji su studirali prema starom programu, prebacuje na Bolonjski program, gdje bi u nadolazećoj akademskoj godini polagali razlike predmeta, te tek sljedeće akademske godine mogli pristupiti upisivanju završnih godina. Nakon što su studentski predstavnci na sjednici iznijeli svoji molbu, prodekan za nastavu dr.sc. Goran Čular sugerirao je ostalim prisutnim profesorima neka ignoriraju sve što su čuli. Sama sjednica nije počela u najavljeno vrijeme, jer je bilo nemoguće skupiti kvorum, no kad se to dogodilo pojedini profesori su otišli sa sjednice nakon obrađenih prvih točaka dnevnog reda, tako da je na kraju sjednice na glasanju ostao samo manji broj njih. Većina preostalih profesora nije se izjasnila ni pro ni kontra, nego su poslušno sjedili i slijedili upute prodekana Čulara te ignorirali glasanje. 

Budući da su drugi fakulteti Sveučilišta u Zagrebu pronašli rješenja i izašli u susret svojim studentima, pitamo se zašto je FPZG tako poseban i drugačiji. Studenti koji studiraju prema predbolonjskom dodiplomskom programu ionako sami plaćaju svoju školarinu i ne očekuju nikakve ustupke po tom pitanju od Fakulteta, žele samo završiti studij prema programu koji su upisali. U moru zakulisnih igara i kuloarskih priča, gdje čak ni pojedinim profesorima nije jasno što se zapravo zbiva i ne žele komentirati odluke vodstva FPZG-a, sve se svodi na to da trenutačno vodstvo svoju lošu vladavinu želi naplatiti preko starih studenata pritom uopće ne razmišljajući o njihovoj budućnosti.

Prebacivanjem starih studenata na Bolonjski program namaknuli bi dodatna financijska sredstva te oprali ruke pred revizijom zbog odluke Senata Sveučilišta u Zagrebu donesena na sjednici 22.studenog 2011. Naime, prošle akademske godine 2011./2012. vodstvo Fakulteta je unatoč upozorenjima samoinicijativno bez odluke Senata mjesec dana nakon početka nastave upisalo ukupno 17 studenata politologije i 44 studenta novinarstva, pri čemu nije premašena upisna kvota na studiju politologije, a na studiju novinarstva upisano je 37 studenata više od odobrene kvote. Odluka o povećanju upisnih kvota u nadležnosti je Senata Sveučilišta u Zagrebu, no vodstvo Fakulteta je samo odlučilo donositi odluke, uz to promijenilo i kriterije upisa, ukinulo bodovni prag i studente upisalo nekoliko tjedana nakon početka nastave. Zbog svega navedenog, Senat je donio odluku koja nije išla na štetu tim studentima, ali je kaznio Fakultet političkih znanosti time da on sam mora platiti školarine za sve studente koji su naknadno upisani na diplomske studije. Dakle za 61 naknadno upisanog studenta FPZG je morao iz svoje blagajne izdvojiti po 7500 kuna, što iznosi 457 500 kuna. Taj iznos je, gle slučajnosti,  nešto manji od iznosa od 546 00 kuna kojeg žele izvući od “starih studenata” želeći im naplatiti prijelaznu godinu po 4 200 kuna.
Izdvojeni članak

Država studente zdravstvenih fakulteta ‘osudila’ na višegodišnju nezaposlenost

Mi studenti prema predbolonjskom programu ne želimo biti žrtve međusobnih obračuna na Fakultetu političkih znanosti, niti želimo plaćati propuste i loše odluke trenutačnog vodstva. Nas ionako nitko ništa ne pita o istima, a kad se želimo obratiti i tražiti svoja prava, onda nas ignoriraju kao da smo građani drugog reda. Prostor na fakultetu ionako ne zauzimamo, predavanja smo odslušali, sami plaćamo svoje školarine i apsoloventska prava, dolazimo samo na ispite i smatramo da je Fakultet političkih znanosti dužan nam omogućiti da završimo svoje studije prema programima koje smo upisali bez ikakvih iznimki.

Problemi s Uvodom u političku znanost

Neslužbeno doznajemo kako je zahtjev o produljenju studija za one po ‘starom’ programu već nekoliko puta prihvaćen na Vijeću profesora. Od mandata prošlog dekana Vlatka Cvrtile, pa do današnjeg dana donesene su četiri odluke, prema kojima se omogućuje ‘starim’ studentima produženje studija.
Isto tako smo doznali da ovim studentima u prosjeku fali 1,5 ispita do diplome. Predmeti koji ih najviše muče su Svjetska politička povijest kod profesorice Livije Kardum, te temeljni predmet Uvod u političku znanost, koji drži profesor Kursar. 
Mnogi profesori Fakulteta političkih znanosti smatraju da su studenti imali dovoljno vremena za rješavanje svojih obaveza. ‘Bolonja’ je uvedena na ovaj zagrebački fakultet 2005. godine. Jednostavnom matematikom možemo zaključiti da pojedini studenti tako ulaze u svoju osmu godinu studiranja.
Postavlja se pitanje jeli ovdje riječ o nečijoj neozbiljnosti ili se zaista radi o zakulisnim igrama na jedinom ovakvom fakultetu u Hrvatskoj.