Pretraga

STEM studenti lako dobiju posao tehničkim znanjem: No, ova udruga im pomaže sa socijalnim vještinama

EESTEC LC Zagreb djeluje od 2007. godine i posvećena je STEM studentima zagrebačkih fakulteta. Organiziraju radionice, seminare, putovanja u druge zemlje gdje su EESTEC-ove podružnice pa i tulume kojima se studenti povezuju međusobno i s bivšim STEM studentima. Članica EESTEC udruge, Marija Vrsalović, rekla nam je da se studenti STEM-a lako zaposle. No, izazovi pri pronalasku posla se tiču iskustva i socijalnih vještina koje poslodavcima mnogo znače. Stoga EESTEC kroz svoje aktivnosti pomaže studentima u dobivanju iskustva, ali i razvoju ‘mekih vještina’.

Udruga EESTEC LC Zagreb STEM studentima omogućuje da svoje tehničko znanje upotpune socijalnim vještinama | Foto: EESTEC LC Zagreb/facebook

STEM područje često se doživljava kao perspektivno područje za studiranje. Toga su svjesni i studenti  Sveučilišta u Zagrebu čiji studiji padaju u ovu domenu. Uz studiranje, aktivno se organiziraju i bave aktivnostima izvan svojih fakultetskih obaveza. Naime, još od 2007. godine u Zagrebu djeluje udruga za STEM studente EESTEC LC Zagreb. Punim imenom ‘Electrical Engineering Students’ European Association’, zagrebačka podružnica je dio šire mreže koja se prostire kroz 24 države. Sve skupa, ova ‘Europska udruga studenata elektrotehnike’ obuhvaća 42 sveučilišta i broji oko pet tisuća članova.

Razvoj akademskog, profesionalnog i socijalnog života

Kada je riječ o ‘Lijepoj našoj’, EESTEC LC Zagreb u trenutku pisanja ovog članka broji oko stotinjak članova. Među njima je i Marija Vrsalović, studentica druge godine zagrebačkog FER-a. EESTEC-u se pridružila prošle akademske godine, a sada je glavni koordinator PR tima ove udruge.

– Cilj udruge EESTEC je pružiti studentima Fakulteta elektrotehnike i računarstva  te cijelog Sveučilišta u Zagrebu priliku za stjecanje praktičnih znanja koja nadilaze nastavne okvire. Uprava FER-a podržava i prepoznaje našu vrijednost i aktivno surađuje s nama. Kao dio Europske udruge studenata elektrotehnike, povezujemo buduće inženjere širom Europe i unapređujemo vještine naših članova. Naši su članovi primamljivi poslodavcima zbog kvaliteta stečenih radom u udruzi koje ih ističu od ostatka studenata. Organiziramo radionice i međunarodne razmjene članova, pružajući studentima priliku za razvoj njihovog akademskog, profesionalnog i socijalnog života, sumirala nam je Marija glavne zadaće EESTEC-a.

Jedan od tog primjera pomaganja studentima se vidio krajem prošlog ljetnog semestra kada su dva studenta EESTEC-a koji studiraju na FER-u, imali predavanje ‘FER Decision Guide’. Naime, svi FER-ovi brucoši na kraju prve godine biraju smjer prijediplomskog studija, a EESTEC im je kroz ovo predavanje željelo pomoći u odabiru najboljeg studija i prepoznavanju vlastitih preferencija. Prikazali su prikaz oba smjera i što mogu očekivati od poslovnih prilika nakon studija, ovisno odaberu li elektrotehniku ili računarstvo. Samo predavanje je u predavaonici slušalo između 150 i 200 učenika, a YouTube snimku je tijekom ljeta pogledalo nekoliko tisuća gledatelja.

Osvojili pet rektorovih nagrada: Na predavanja dovode i poznate stručnjake

U EESTEC-u su posebno ponosni i da su prošle akademske godine organizirali projekt EESTEC Engage. Kako nam je Marija objasnila, riječ je o serijalu predavanja i radionica koje su članovi udruge vodili za druge studente. Naglasak je bio na prenošenju znanja od onih studenata koji imaju ‘kvalitetno radno iskustvo i znanje o područjima kojima se bave’.

– Takvi bi organizirali predavanja na neku od relevantnih tema i prezentirali studentima. Studenti bi na predavanjima naučili nešto novo i korisno te eventualno ostvarili zanimanje za prezentiranu temu. Predavanja su također vodili i poznati stručnjaci iz pojedinih područja kao primjerice, Albert Gajšak, Ivan Voras, Martin Sinković, Krešimir Macan i drugi. Predavanja su promovirana i po ostalim fakultetima Sveučilišta u Zagrebu te su bila raznih tema namijenjenih i za studente ostalih fakulteta. Na predavanjima i radionicama bilo je prisutno sveukupno par tisuća studenata, rekla je naša sugovornica.

Dodala je da je ovo samo jedan od projekata koje ovi studenti rane proteklih godina. Uz najavljeni nastavak Engage projekta u akademskoj godini 2024./25, Vrsalović je poručila i da planiraju pokretanje novih inicijativa. To im nije strano, a za svoj su rad dobili i priznanja drugih institucija Sveučilišta u Zagrebu.

– Dugogodišnja tradicija organizacije projekata popraćena je s pet Rektorovih nagrada i brojnim publikacijama. Teme projekata najčešće su usko povezane s područjima studiranja na FER-u. Svake godine organiziramo najveću studentsku radionicu u Hrvatskoj na temu ugradbenih računalnih sustava – WES (Workshop on Embedded Systems) na kojoj kontinuirano surađujemo s nekim od najvećih kompanija tog područja u Hrvatskoj (Rimac Technology, Ericsson Nikola Tesla, ByteLab i mnoge druge). Još neki od uspješnih projekata bili su na temu razvoja mobilnih i web aplikacija te na temu industrijske automatizacije. Ti su projekti također ostvarili suradnje sa svjetski poznatim kompanijama kao što su Photomath i Siemens. Cilj nam je svake godine svoje projekte podići na višu razinu dostupnu širem krugu pristupnika. EESTEC-ova tradicija održavanja radionica i predavanja ističe se po kvaliteti organizacije, broju pristupnika i suradnji s hrvatskim i stranim kompanijama, a uvelike je podržana i od strane Uprave fakulteta, istaknula je Vrsalović.

Izdvojeni članak

Imate akne ili drugi problem s kožom? Zahvaljujući trojici ferovaca, više nema čekanja kod dermatologa

Događaji diljem Europe: ‘Studente privlači mogućnost jeftinih ili besplatnih putovanja’

Osim za FER, Vrsalović nam je navela da EESTEC u svom članstvu broji i studente fakulteta kao što su PMF, TVZ, FSB, Ekonomski fakultet i FKIT, zagrebačka podružnica je jedina u Hrvatskoj pa su onda i aktivnosti ove europske udruge primarno okrenuti prema glavnom gradu Hrvatske. No, u suradnji s drugim podružnicama u 24 europske države, studenti dobivaju zanimljive prilike u inozemstvu zbog brojnih zajedničkih projekata.

– Podružnice u Europi često organiziraju internacionalne radionice i motivacijske vikende na koje su pozvani članovi svih EESTEC podružnica. Na takvim događanjima studenti upoznaju kolege drugih EESTEC LC-jeva, slušaju predavanja, sudjeluju na radionicama te se međusobno druže i ostvarujući nova iskustva. Studente često privlači mogućnost jeftinih ili besplatnih internacionalnih putovanja u druge podružnice gdje upoznaju kolege iz drugih dijelova Europe, stvaraju konekcije i nova poznanstva. Takav pristup studiranju i raznovrsnost aktivnosti, privlači studente i omogućuje im da iskoriste najviše iz studentskih godina te iz prve ruke doživljavaju kako izgleda studiranje i studentski život na ostalim europskim sveučilištima, rekla nam je Marija.

Cjelokupni rad udruge je opisala kao ‘malu kompaniju s podijeljenim ulogama rada u svakom timu’. Dok je naša sugovornica u njihovoj PR grupi, EESTEC ima šest timova čiji koordinatori čine upravi odbor udruge. Uz radionice i seminare, bave se i marketingom i financijama, odnosima s partnerima. Nisu im strani ni dizajn, programiranje, čak i cybersigurnost.

Izdvojeni članak

Ovih 25 škola dobilo je priznanje FER-a jer su izvrsno pripremile učenike za fakultet

Najveća vrijednost: ‘Tehničko znanje upotpunjujemo društvenim vještinama’

Da nije sve samo u radionicama i predavanjima, studenti EESTEC-a se bave i tulumima, pub kvizovima, natjecanjima u beer pongu, a organiziraju i noć društvenih igara. Aktivno se druže i kroz igranje nogometa. Cilj ovih događaja je jasan: međusobni networking. Vrsalović ističe da su dobra poznanstva i konekcije uvijek vrijedni.

– Takva događanja zbližavaju članove te od udruge čine složnu zajednicu studenata. Networking je bitan u svakom poslovnom području, pa tako i u STEM-u. Dobra poznanstva i konekcije uvijek su vrijedna. Naši se članovi često prijavljuju na razna natjecanja i poslovne prilike upravo zato što su za njih čuli od nekog drugog našeg člana. Također EESTEC alumni, bivši članovi EESTEC-a koji su završili FER, često imaju veliku ulogu u pomoći pri organizaciji nekih događanja, širenja vijesti o EESTEC udruzi i slično. Takva međusobna povezanost i potpora uvelike znače u poslovnoj sferi, pogotovo na početku poslovne karijere, rekla nam je Marija.

Iako za STEM studente vlada percepcija kako neće imati problema pri nalaženju posla, naša sugovornica nam ističe da je to u načelu točno. STEM studenti, navodi, doista nemaju problema sa zaposlenjem poslije studija, ali nedostatak iskustva može biti problematičan. Stoga u nalaženju posla za STEM-ovce mali detalji mogu biti ključni. Na tom tragu, EESTEC želi pomoći svojim članovima, ponajviše u razvoju ‘mekih vještina’ koje nemaju veze sa znanjem već predstavljanjem kao osobe. .

– Na brojnim projektima, radionicama i predavanjima, studenti, ne samo da stječu iskustva, već i upoznaju mnoge ljude zaposlene u raznim kompanijama njihovog područja, ostvaruju konekcije, a samim time i šansu za zaposlenjem. Puno je naših članova dobilo svoje prve poslove upravo preko poznanstava sa sponzorima na radionicama i predavanjima. Iako je vrlo lako pronaći posao u našoj struci, ono gdje dolazi do razlike je slučaj kada je u pitanju radno mjesto koje ima velik broj prijava, a vrlo malo slobodnih mjesta. U takvim slučajevima najbolji kandidati imaju više-manje jednako znanje, a presudnim faktor su nijanse poput socijalnih vještina. Upravo tu je najveća snaga EESTEC-a, kvalitetno tehničko znanje stečeno kroz akademsko okruženje upotpunjujemo društvenim vještinama, zaključila je Vrsalović.