Što su to ECTS bodovi? Studentima su ključni za dobivanje diplome, evo koliko ih treba prikupiti
Svaki student tijekom studiranja prikuplja ECTS bodove, što je skraćenica od Europskog sustava prijenosa i prikupljanja bodova. Ujednačena je to praksa u Europi koja omogućuje priznanje kvalifikacija u inozemstvu, a važni su na nacionalnoj razini jer doprinose jednakosti u ishodima učenja i opterećenju za studente. Svaki ECTS bod u Hrvatskoj u pravilu predstavlja 30 sati rada.
Otkako su 2005. studijski programi usklađeni s Bolonjskim procesom, studenti tijekom studiranja prikupljaju ECTS bodove. Riječ je o Europskom sustavu prijenosa i prikupljanja bodova (ECTS) koji doprinosi većoj transparentnosti studija i studijskih programa.
Ukupan broj ECTS bodova na prijediplomskoj i diplomskoj razini mora biti najmanje 300
Studenti zbog usklađenosti ECTS bodova lakše studiraju u inozemstvu te im se lakše priznaju kvalifikacije koje su stekli u inozemstvu. Naime, ECTS bodovi stečeni na jednom visokom učilištu uzimaju se u obzir i na drugom. ECTS bodovi važni su i na nacionalnoj razini jer omogućuju jednako definirane ishode učenja i opterećenja za studente na različitim sastavnicama. ECTS bodove prihvatila je većina zemalja Europskog prostora visokog obrazovanja, ali ih i brojne druge zemlje preuzimaju kao način vrednovanja. Upravo je jedan ciljeva ECTS-a potaknuti veću mobilnost studenata.
Jedan ECTS bod u Hrvatskoj u pravilu predstavlja 30 radnih sata studenata. U radne sate ulaze pohađanje nastave, učenje, pripremanje ispita, pisanje seminara, vježbe, laboratorijski rad i terenski rad. Za svaki položeni ispit, odnosno predmet, uz ocjenu dobiva se i određeni broj ECTS-a. Obično 60 ECTS bodova predstavlja jednu godinu studiranja. Kako bi se završio kratki stručni studij, dovoljno je prikupiti 120 ECTS-a. Za završetak prijediplomskog studija treba prikupiti 180 ili 240 ECTS-a, a tijekom diplomskog studija skuplja se 90 ili 120 ECTS bodova. Završetkom doktorskom studija stječe se 180 ECTS-a. Ukupan broj ECTS-a na prijediplomskoj i diplomskoj razini mora biti najmanje 300.
Država u cijelosti financira studente koji ostvare najmanje 55 ECTS bodova
– Student upisan u redovitom statusu upisuje u pravilu 60 ECTS bodova u akademskoj godini u skladu s izvedbenim planom nastave te studira u sklopu pune nastavne satnice. Student upisan u izvanrednom statusu upisuje u pravilu 30 do 60 ECTS bodova u akademskoj godini u skladu s izvedbenim planom nastave te studira u sklopu pune ili prilagođene nastavne satnice, stoji u Zakonu o visokom obrazovanju.
Važno je spomenuti da prema Zakonu o visokom obrazovanju pravo na subvencioniranje školarine u cijelosti iz državnog proračuna imaju, između ostalog, studenti koji ostvare najmanje 55 ECTS-a. Javna sveučilišta općim aktima propisuju pitanje plaćanja školarine za one studente koji ne ostvaruju uvjete subvencioniranja troškova iz državnog proračuna. Fakulteti i svojim uredbama te odlukama o modelu participacije studenata u troškovima studija definiraju kriterije i uvjete priznavanja te prijenosa ECTS bodova između različitih studija. Priznavanje ECTS-a između različitih sastavnica često studenti moraju platiti.