Marko Duilo je bivši student Pravnog fakulteta u Zagrebu koji je je iskoristio zakonsko pravo preispitivanja članka Statuta spomenute institucije, kojim je bilo moguće prebaciti studente, koji su studirali po starom programu, bez njihove suglasnosti na bolonjski sustav, koji je godinu dulji, dakle i proporcionalno skuplji. Nakon preispitivanja je Visoki upravni sud u Zagrebu ukinuo spornu odredbu. Marko nam otkriva da presuda s kraja rujna ove godine još uvijek nije donijela ništa u praksi, a i druge detalje svoga postupka.
Bivši student Pravnog fakulteta u Zagrebu Marko Duilo (30) je iskoristio mogućnost preispitivanja zakonitosti odredbi Statuta obrazovne institucije koju je pohađao, a koju je na kraju na osnovu njegova zahtjeva ukinuo Visoki upravni sud u Zagrebu. Naime, spornom odredbom je bilo omogućeno Pravnom fakultetu da studente prisilno prebacuju sa starog sustava na bolonjski program. Sud je odlučio da fakultet nije mogao ograničiti trajanje prava na završetak studija na manji broj godina od onoga koji je studentu ostao do završetka studija prema programu unutar kojeg je započeo studij. U praksi je to značilo da su studenti, bez vlastite volje, prebačeni na sistem koji traje godinu dulje. Marko nam je otkrio neke detalje postupka i inicijative s kojom je studentima dao mogućnost uštede vremena i novca, prema važećim i promijenjenim propisima.
Presuda suda još uvijek nije donijela ništa u praksi
Marko Duilo je još prije pet godina, kao student druge godine Pravnog fakulteta u Zagrebu podnio zahtjev za ocjenom zakonitosti spomenute odredbe, a evo pet godina poslije, Visoki upravni sud je ocijenio da je bio u pravu.
– Treba naglasiti kako nisam išao u sudsku parnicu protiv fakulteta, već sam iskoristio zakonsko pravo na ispitivanje zakonitosti i ustavnosti podzakonskih akata. Dakle, laički rečeno, svi propisi koje donose fakulteti, škole, ministarstva i druga javna tijela moraju biti u skladu s zakonom i Ustavom. Ako nisu, svatko može podnijeti zahtjev za ispitivanjem njihove usklađenosti sa zakonom i Ustavom, pojašnjava Marko.
Marko nije bio jedini koji je sporni detalj primijetio, ali se on jedini odlučio na konkretan pravni korak. Iako je naspram sebe imao instituciju, koja okuplja brojan stručni kadar za ova pitanja te dakle odgaja i obrazuje buduće pravne djelatnike, nije bio prestrašen.
– Nije bilo nekog straha jer su nam i pojedini profesori govorili da smo u pravu s našim tumačenjem, a ujedno sam htio pokazati i svima kojih se to tiče kako je potrebno i moguće izboriti se za svoja prava, rekao je Marko Duilo.
No, za sada odluka Visokog upravnog suda nije donijela konkretnije pomake u praksi.
– Nažalost, još nije donijela ništa praktično. Ova presuda djeluje prema svima koji su nezakonito prebačeni, no svatko od studenata koji je bio prebačen na temelju ukinutih odredbi statuta i pravilnika bi trebao samostalno tražiti neki vid naknade štete od fakulteta zbog toga što su nezakonito prebačeni s jednog kraćeg i jeftnijeg studijskog programa, na duži i skuplji, govori nam Marko.
Zbog lošeg odnosa Pravnog fakulteta u Zagrebu, prebacio se na studij u Split
Unatoč ovakvom hrabrom i korisnom Markovom postupku, nije bilo pritisaka na njega od strane Pravnog fakulteta. Ipak, odučio je napustiti ovu visokoobrazovnu instituciju i sreću potražiti na Pravnom fakultetu u Splitu.
– Takva moja odluka nije bila rezultat nekih pritisaka ni neugodnosti, nego samostalna odluka donešena zbog, po meni lošeg odnosa Pravnog fakulteta u Zagrebu naspram studenata, rekao je Duilo.
U ovom slučaju nije bilo dakle klasičnog suđenja s izvođenjem dokaza, nego je nadležni sud jednostavno na temelju Markova zahtjeva odlučivao je li Statut usklađen sa zakonom. Pitali smo ga je li mu poznato da je netko prije išao u spor s Pravnim fakultetom.
– Znam da su neki studenti podnosili pojedinačne tužbe, no mislim da nitko nije krenuo sa zahtjevom koji bi djelovao erga omnes (prema svima, koji se tiče sviju nap. a.), zaključio je Marko.
Dodajmo i da smo dakako tražili očitovanje Pravnog fakulteta u Zagrebu o ovom slučaju te konzekvencama koje on donosi, ali u pet dana nismo dobili odgovor.