Studenti demantiraju izjave Milanovića s debate, kažu da rade razne poslove i često se sami financiraju
Nakon izjave Zorana Milanovića na debati kako ne vidi hrvatske studente da raznose hranu kako je radio njegov sin tijekom studiranja u Nizozemskoj, javili su se studenski predstavnici na nacionalnoj razini. Tvrde da omalovažavanje studenata i obrazovnih ustanova ne doprinosi napretku društva. Ističu da se studenti često sami financiraju i rade na različitim poslovima.
Jedan detalj s debate predsjedničkih kandidata Zorana Milanovića (SDP) i Dragana Primorca (HDZ) na HRT-u posebno je zapeo za oko hrvatskim studentskim predstavnicima. Naime, Milanović je u odgovoru na pitanje o useljavanju stranih radnika kazao kako je njegov stariji sin studirao u Nizozemskoj te je cijelo vrijeme raznosio hranu za tvrtke.
– I tu je zarađivao nekakav novac. Ja ne vidim hrvatske studente da to rade. Neka mi nitko ne zamjeri. Zašto bi ti poslovi bili nedostojni Hrvata? Treba ih platiti. Na ovom uvozu profitiraju neki, muktaroši i posrednici, izjavio je Milanović.
‘Studenti često sami podmiruju sve životne troškove te čak i pridonose u prehranjivanju svojih obitelji’
Da su takve i slične izjave omalovažavajuće, tvrde iz Hrvatskog studentskog zbora, krovnog tijela studentskih predstavnika. Navode da ovakav komentar hrvatske studente prikazuje kao mlade osobe koje nisu radišne i zainteresirane za obavljanje studentskih poslova.
– U Hrvatskoj trenutno radi oko 75.000 studenata, što jasno pokazuje njihovu angažiranost, prilagodljivost i želju za stjecanjem radnog iskustva i financijske neovisnosti. Mnogi od njih obavljaju poslove poput dostave hrane, rada u ugostiteljskim objektima, trgovinama, pozivnim centrima, na promocijama i slično, čime pokazuju radnu etiku i spremnost za stjecanje radnih navika, radnog iskustva te na prilagodbu tržištu rada. Komentari koji zanemaruju trud studenata štete ugledu cijele akademske zajednice. Kao studenti, pozivamo na uvažavanje svih napora koje studenti ulažu u svoju budućnost, a često i sami podmiruju sve životne troškove te čak i pridonose u prehranjivanju svojih obitelji, napisali su na društvenim mrežama iz Hrvatskog studentskog zbora.
Napomenimo kako trenutačno nisu dostupni javni podaci koliko studenata obavlja studentske poslove. Zadnji podaci Porezne uprave iz 2022. godine pokazuju da je u njoj radilo 102.965 učenika i studenata. No, nitko drugi osim njih ne objedinjuje podatke pa se ne zna koliko je točno studenata, a koliko učenika radilo, kolika im je prosječna satnica, koliko dugo rade i slično. Uz to smo nedavno razjasnili i razlike u brojkama studenata koji rade između Porezne uprave i onih koje daje Eurostat.
‘Osječko Sveučilište ne samo da obrazuje buduće stručnjake, već ima i veliki utjecaj na razvoj regije’
Na debati je Milanović predbacio Primorcu to što je napredovao u više zvanje na fakultetu tijekom ministarskog mandata. Dodao je i da je nedugo nakon ministarskog mandata ‘postao vanredni profesor u Osijeku, naravno ne u Zagrebu’. I to su prokomentirali iz Hrvatskog studentskog zbora čiji je predsjednik ove godine student Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Mirko Vukoja.
– Ovim putem pozivamo i na uvažavanje svih hrvatskih sveučilišta a naročito Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku koje je u javnosti često omalovažavano i prozivano čime je stvorena negativna slika i o njegovim studentima kojih je trenutno više od 16.250, što čini značajan dio hrvatskog obrazovnog sustava. Svaki peti stanovnik Osijeka je student, što grad čini jednim od najvažnijih obrazovnih središta u Hrvatskoj. Osječko Sveučilište ne samo da obrazuje buduće stručnjake, već ima i veliki utjecaj na razvoj regije. Kao studenti, želimo jasno istaknuti da u javnom prostoru omalovažavanje studenata i obrazovnih ustanova ne pridonosi napretku obrazovanja i društva te cjelokupnu javnost potičemo na konstruktivan, poticajan i kvalitetan diskurs, napisali su iz Hrvatskog studentskog zbora.
Podsjetimo, na debati su padale prozivke i oko Vučićevog napada na studente. Kako smo pisali, Primorac je netočno tvrdio da Milanović nije reagirao na taj događaj. No, na naš upit o Vučićevim izjavama da bi kao student sa svojom ekipom ‘potjerao’ one koji bi tada došli iz Zagreba nisu odgovorili ni Ured predsjednika ni nadležno Ministarstvo vanjskih i europskih poslova HDZ-ove Vlade.
Dopuna tekstu 9. siječnja u 14:15
Studentski zbor Sveučilišta Libertas oglasio se na Facebooku. Kažu da se ograđuju od ove izjave Hrvatskog studentskog zbora koja, tvrde, ne predstavlja mišljenje svih članova.
– Studentski zborovi nisu politička tijela i ne trebaju se miješati u političke izborne procese. Nažalost, česta je situacija da studenti koji predstavljaju studentske zborove istovremeno budu i članovi mladih političkih stranaka te pokušavaju uključiti studentske zborove u politiku, gdje im nije mjesto. Prvi primjer takvog djelovanja je bivši predsjednik Hrvatskog studentskog zbora, koji ne skriva svoju uključenost u predsjedničku kampanju jednog od kandidata, s kojim se pojavljuje na televiziji i u medijima. Naš cilj je, kroz različite izvannastavne aktivnosti, raditi na ostvarivanju bolje suradnje među studentima. Politika nije naš prostor kao studentskih predstavnika, i nećemo dopustiti da pojedinci u ime svih članova Hrvatskog studentskog zbora promiču svoje političke interese i grade svoje političke karijere, napisali su.