Pretraga

Studenti i profesori na 13 zagrebačkih fakulteta predavanja slušaju i izvode na više lokacija

A- A+

Studenti i profesori Prirodoslovno-matematičkog, Prometnog ili Stomatološkog fakulteta u Zagrebu izvode ili pohađaju predavanja na dvije ili više lokacija. Sa spomenutim problemom suočava se čak 13 od 33 sastavnice zagrebačkog Sveučilišta. Budući da neke od njih djeluju u neadekvatnim prostorima i na raspršenim lokacijama, prorektor za prostorni razvoj i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta u Zagrebu Bojan Baletić otkrio nam je da Sveučilište ulaže sve napore kako bi svaka od sastavnica djelovala na jednoj adresi.

Građevinski fakultet u Zagrebu / Google Street View

Građevinski fakultet, Prirodoslovno-matematički fakultet, Prometni fakultet, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Tekstilno-tehnološki fakultet, Fakultet političkih znanosti, Stomatološki fakultet, Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu, Pravni fakultet, Akademija dramske umjetnosti, Akademija likovnih umjetnosti te Muzička akademija – sve ove sastavnice Sveučilišta u Zagrebu imaju jednu sličnost – nalaze se na više lokacija. Drugim riječima, na ovih se 13 fakulteta i akademija predavanja ili laboratorijske vježbe odvijaju na dvije, tri ili čak pet adresa.

Izdvojeni članak

Donosimo najtraženije fakultete i studijske programe prema prijavama kandidata!

Sjeverni kampus i kampus Borongaj riješit će problem raspršenih fakulteta

– Na početku stoljeća svi fakulteti Sveučilišta u Zagrebu bili su smješteni u zgradi Sveučilišta, no kako su se razvijali, tako su se u potrazi za novim prostorom širili po gradu. Međutim, danas 13 sastavnica Sveučilišta još uvijek ima problema s prostorom – ne toliko s veličinom, nego s tipom prostora u kojem se dio njihove nastave odvija, rekao nam je Bojan Baletić, prorektor za prostorni razvoj i međuinstitucijsku sradnju.

U spomenutu skupinu ne ubrajaju se fakulteti koji se nalaze na istom kampusu, ali su paviljonski raspršeni, nego fakulteti koji bi, kako prorektor kaže, mogli biti na jednom mjestu, a nisu. Otkrio nam je kako ga upravo ta lista muči otkad je prije više od sedam godina došao na funkciju prorektora za prostorni razvoj i međuinstitucijsku suradnju te da Sveučilište ulaže napore kako bi svaka sastavnica djelovala na jednoj adresi.

Izdvojeni članak

Stvari vezane za fakultet za koje vas u školi ne pripremaju


Na Sjevernom kampusu bi stvorili sinergiju i koncentraciju znanja

Koncept Sjevernog kampusa zamišljen je kako bi se istraživači koncentrirali na jednom mjestu s ciljem stvaranja sinergije. Kako Baletić tvrdi, na taj način dijelili bi se resursi, ostvarivali zajednički projekti, a mogli bi se osnovati i zajednički centri, kao što je npr. Centar za napredne materijale. – Dekanima Farmaceutsko-biokemijskog, Stomatološkog i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta objasnili smo prednosti preseljenja i oni su prihvatili ovu ideju jer će u okviru Sjevernog kampusa svi biti blizu jedni drugima, što će otvoriti nove mogućnosti suradnje. Dakle, želimo ih potaknuti da rade na zajedničkim projektima i idejama, ali i da u suradnji otkrivaju što žele istraživati, kaže prorektor Baletić.

Prema Baletićevim riječima, svi fakulteti bit će objedinjeni na istom području zahvaljujući izgradnji kampusa Borongaj, gdje će se u sljedećoj fazi preseliti osam sastavnica, te Sjevernog kampusa koji obuhvaća Prirodoslovno-matematički, zatim Farmaceutsko-biokemijski i Stomatološki fakultet.

Također, Katoličko-bogoslovni fakultet trebao bi se premjestiti iz Vlaške ulice u prostor Zagrebačke nadbiskupije. Treba istaknuti da su planovi o Borongaju na neko su vrijeme pali u vodu zbog problema s prebacivanjem vlasništva s države na Sveučilište. No na Sveučilištu tvrde da nistu odustali od nacionalnog projekta.

– Sedamdesetih godina stvorila se ideja da se Prirodoslovno-matematički fakultet izmjesti na Horvatovac, u blizinu Instituta Ruđer Bošković. Međutim, trenutno su tamo smješteni Matematički, Fizički i Kemijski odsjek, dok se Biološki odsjek i dalje nalazi na Rooseveltovu trgu, a Geografski odsjek na Marulićevom trgu, objašnjava prorektor Baletić.

Ideja o objedinjenju Farmacije na čekanju 20 godina

Farmaceutsko-biokemijski fakultet nalazi se na četiri lokacije i Sveučilište je još prije dva desetljeća iznijelo svoj stav da bi najbolje bilo da se Fakultet sa svim svojim sadržajima smjesti u jednu zgradu koja bi se nalazila u blizini njegova botaničkog vrta, što danas smatramo prostorom Sjevernog kampusa.

Izdvojeni članak

Evo koliko uče studenti pojedinih fakulteta u Hrvatskoj

– Prije 20 godina raspisan je prvi arhitektonski natječaj, no tada se pojavio problem s vlasništvom parcela. Nakon dva desetljeća, koliko je trajao sudski postupak između države i nekoliko firmi koje su tvrdile da imaju pravo vlasništva, sada je situacija otvorena za daljnje prostorno planiranje, otkrio nam je prorektor za prostorni razvoj i međuinstitucijsku suradnju.

Dio parcele na kojoj bi se gradila nova zgrada u vlasništvu je fakulteta, dok su ostali njezini dijelovi u državnom i gradskom vlasništvu i oni su ih voljni prepustiti Fakultetu. Sljedeći korak je raspisati novi arhitektonski natječaj te pribaviti lokacijsku dozvolu. Baletić objašnjava da bi se nova zgrada Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta trebala financirati iz EU fondova, u sklopu koncepta Sjeverni kampus, gdje će se okupiti biomedicina i prirodoslovlje. Izuzetak će biti Veterinarski fakultet koji se neće seliti jer na trenutnoj lokaciji ima dovoljno prostora.

Izdvojeni članak

Najbolja govornica na svijetu želi postati profesorica na fakultetu

Na Borongaj idu tehnološki fakulteti, Prometni fakultet i Fakultet političkih znanosti

Jedan od fakulteta čija se predavanja i vježbe izvode na četiri lokacije je Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije. – FKIT će se preseliti na Borongaj jer prostor u kojem su smješteni njihovi laboratoriji, u zgradama iz 19. stoljeća, više nisu adekvatni. Takvi laboratoriji trebali bi se mijenjati svakih 10-ak godina, što je u starim zgradama vrlo teško izvesti, objašnjava Baletić.

Dekani tehničkih fakulteta pristali su na preseljenje na Borongaj jer su, kako prorektor tvrdi, shvatili da je riječ o boljem, isplativijem i adekvatnijem prostoru.

Izdvojeni članak

Rješavaju se viška studenata: Sveučilište ukida jesenski upisni rok na Ekonomiji i Pravu

Tekstilno-tehnološki i Grafički fakultet dijele zgrade sa srednjim školama i koliko god imaju dobrosusjedske odnose, prostori u kojima djeluju nisu adekvatni. Riječ je o fakultetima koji bi trebali imati svoje laboratorije pa bi kampus Borongaj svakako bio najbolje rješenje za njih, istaknuo je prorektor Baletić.

Dodao je da se Vijeće Fakulteta političkih znanosti u početku protivilo preseljenju na Borongaj, no s obzirom na problem nedostatka prostora te na činjenicu da je Fakultet podstanar u zgradi u kojoj djeluje, na kraju je prijedlog preseljenja ipak prihvaćen. Stoga će se u budućnosti pridružiti Hrvatskim studijima, čime će se otvoriti i mogućnost osnivanja Medijskog centra Sveučilišta u Zagrebu.

Do preseljenja FPZG je kao privremeno rješenje za nedostatak prostora iznajmio dva kata u Fabkovićevoj ulici.

Popis zagrebačkih fakulteta koji se nalaze na više lokacija