Pretraga

Studenti nam otkrili čega su se odrekli za korizmu

A- A+

Pepelnica ili Čista srijeda je dan kojim započinje korizma odnosno razdoblje 40 dana prije Uskrsa (ne računajući nedjelje). U ovom periodu, koji je startao jučer brojni katolički vjernici se odriču svojih poroka, hedonizma i drugovrsnih loših navika, kako bi se očistili za najveći kršćanski blagdan. Tako smo pitali pet studenata zagrebačkog sveučilišta čega su se odrekli i zašto. Odgovori su zbilja raznoliki te sežu od tehnologije, hrane i pića pa do izbjegavanja duhovnih devijacija.

Foto: slideshare.net

Pepelnica ili Čista srijeda je prvi dan korizme, koja je nastupila jučer. U ovom 40-dnevnom periodu (bez nedjelja) vjernici katoličke vjeroispovijesti odriču se loših navika i poroka, kako bi duhovno čisti dočekali najveći kršćanski blagdan. Petero studenata zagrebačkog Sveučilišta, odgovorili su nam na pitanje čega su se odrekli i zašto.

Izdvojeni članak

Kroz korizmu bez Facebooka

Sve što potiče na grijeh, kao i zamjena filmova s duhovnim tekstovima

Marijana s Filozofskog fakulteta, osim odgovora na pitanje, poželjela je dublje pojasniti smisao odricanja u ovom razdoblju priprave za Uskrs.

– Korizma je za nas katolike milosno vrijeme u kojem smo pozvani na molitvu, dobra djela i post. Onaj tko ne pozna srž korizmenog vremena, odnosno katoličkog nauka, taj period od 40 dana doživljava kao mučenje i sakaćenje, kao da se mi vjernici iživljavamo nad svojim tijelom i testiramo svoje ljudske kapacitete.

To je pogrešno shvaćanje priprave. Cilj korizme je na simboličan, ali opet i konkretan način „pročistiti srce“ (tijelo i um) kako bismo na Uskrs, naš najveći blagdan, mogli radosno slaviti uskrsnuće našega Gospodina jer vjerujemo da je On životom, mukom i uskrsnućem pobijedio smrt i otvorio nam vrata života vječnoga.
Stoga, smisao korizme nije samo u odricanju od slatkiša i drugih stvari u kojima uživamo, već u pokajanju, što znači odustajanju od grijeha i povratku Bogu kako bi jednog dana s njim živjeli u vječnosti.

Ove korizme postim od svega što potiče na grijeh – gorčine, zavisti, neljubaznosti, neumjerenosti, škrtosti, srditosti, gunđanja, površnosti, lijenosti, ogovaranja, sebičnosti, oholosti i nepravde. To je teško odricanje, jer nije lako biti dobar, pošten i blag u svim životnim situacijama, stoga se više molim, što mi u konačnici pomaže u rastu u poniznosti i u duhovnom napretku, rekla nam je Marijana.

Izdvojeni članak

Evo otkada bojimo jaja te kako je nastao uskrsni zec

Anamarija s Hrvatskog katoličkog sveučilišta ima nešto opipljiviji objekt kojeg se odriče. Naime umjesto gledanja filmova, odlučila je to vrijeme iskoristiti za čitanje duhovnog štiva, a kako veli ‘nada se da će tako nastaviti i nakon korizme’.

Na mirovanje idu Facebook, Fast Food i loše navike

Studentica FER-a Marija, također će pokušati obnoviti duhovnost za vrijeme korizmenog perioda.

– Fora u korizmi je odreći se loših navika i orijentirati se na pozitivno, ono što te gradi kao čovjeka. Ta mala žrtva iz ljubavi je djelotvornija, uspješnija izazovnija ali i kreativnija. Tipa prošle korizme se moja seka odrekla peglanja i feniranja kose i umjesto tog vremena provedenog sa peglom u ruci je čitala Evandelje jer je uvijek govorila da nema vremena, a sad je tako ovim odricanjem pronašla vrijeme, povjerila se Marija.

Izdvojeni članak

Humanitarci: Nakon gubitka voljene osobe odricanje i pomaganje drugima postao im je smisao života

Mnogi bi se teško stavili u kožu Ivone s PMF-a.

– Ove korizme sam se odrekla Facebook-a. Prijateljima sam dostupna na mobitelu ili ako nemaju love na računu onda se možemo čuti preko e-maila. Puno vremena potratim na društvenim mrežama, a ovako vrijeme uložim u nešto pametno, pojasnila je.

Josip će svoju čestu i po njemu lošu naviku pretvoriti u plemenito djelo.

– Odrekao sam se fast fooda. Te novce koje sam planirao ostavit tetama na okretištu ostavljam sa strane i onda ih doniram u milostinju na nedjeljnoj misi, rekao nam je Josip s FER-a.