Iako većina studenata nastoji položiti sve ispite u lipnju i srpnju kako bi uživali u bezbrižnom ljetu, dio ih bez imalo pritiska određene kolegije rješava na jesenskom roku. Doznali smo od nekoliko studenata kakvo mišljenje imaju o rujanskom roku te izlaze li na iste ili ne.
Istraživanjem koje smo proveli nad ovogodišnjim i prošlogodišnjim brucošima došli smo do podatka kako sve više studenata prve godine faksa čiste na jesenskom roku. Stoga smo odlučili doznati kakav stav stariji studenti dijele po pitanju rujanskog ispitnog roka. Nekolicina njih nam je otkrila koje su po njima prednosti i mane polaganja nekih kolegija nakon ljeta.
Bezbrižno ljeto ako ne ciljaš na dobar prosjek
U razgovoru s nekoliko studenata doznali smo da oni, kao i brojne njihove kolege, dijele mišljenje da nije kraj svijeta ako nekoliko ispita riješite tek u rujnu. Iako se mnogi vode mišlju da će na taj način ‘pokvariti ljeto’, odgađanje ispita za jesenski rok ima i svoje prednosti.
– U pet godina studiranja svake sam godine imala bar jedan ili dva ispita koje sam položila tek u rujnu. Pa s razlogom je akademska godina do listopada, zašto to i ne iskoristiti. Budući da sam uvijek težila što boljem prosjeku, kako bih dobila stipendiju, nije mi u cilju bilo što prije očistiti godinu, nego sa što boljim ocjenama, rekla nam je Petra koju od diplome na zagrebačkoj Ekonomiji dijeli još jedan ispit koji će, nada se, položiti u rujnu.
Sličan stav ima i Ivan s Učiteljskog fakulteta koji je par puta položio zadnje ispite u rujnu jer je bio premoren i htio je da mu ljetni odmor što prije počne. – Ispraznile su mi se baterije i jednostavno nisam mogao izaći na još taj jedan ispit. Zato sam ga izignorirao, odmah prebacio za jesen i otišao kući da se odmorim. Nakon mjesec i pol odmora, nije mi problem dva tjedna uzeti knjigu u ruke i položiti ispit u rujnu, tvrdi 23-godišnji Ivan.
Pritisak roditelja s vremenom opada
Na upit dosađuju li im roditelji tijekom ljeta i jesu li pod pritiskom zbog toga što nisu sve očistili do srpnja, većina ih odgovara kako je takva situacija bila eventualno do druge godine. – Kad sam bila brucošica otac i majka su mi stalno visili nad glavom i propitkivali jesam li počela učiti, kad ću početi, hoću li to uspjeti položiti i slično. No do sad su se već naviknuli da je to moja praksa i da svake godine položim ispite na jesenskom bez problema kao i na ljetno roku, otkrila nam je Ana s Filozofskog fakulteta koja je pred krajem četvrte godine studija.
Što se tiče pritiska koji samostalno osjeća kad ostavi ispite za jesenski rok, Josip s Ekonomije u Splitu rekao nam je kako sve ovisi u situaciji u koju se dovedeš. – Nije isto kad ti ostane ispit za koji ti je svejedno hoćeš ga položiti ili prenijeti na iduću godinu, kao kad ti ovisi o tom prolazu hoćeš li moći nastaviti studirati na tom faksu, tvrdi Josip.
Dio zazire od rujna i čiste godinu na ljeto
No postoje i studenti sa suprotnim mišljenjem koji smatraju da je do očišćene godine najbolje doći na ljetnom roku. – Nikad se nisam dovela u situaciju da cijelo ljeto moram misliti što će biti na jesen. Potrudim se svake godine sve ispite položiti u lipnju kako si ne bi upropastila ljeto, a isto tako i ne prenosim ispite iz jednog u drugi semestar da si dodatno ne zakompliciram rokove, izjavila je Jelena s FKIT-a.
Ljetne rokove kao kraj akademske godine percipira i Nikola koji na Prometnom fakultetu već tri godine sve ispite položi do srpnja. – Znam da zvuči čudno, ali ja sam sebi od upisa fakulteta stvorio sliku u glavi da je kraj godine na ljeto i kako do tada moram izaći i položiti sve ispite, rekao nam je 21-godišnji Nikola.