Pretraga

Studenti prijete prosvjedom, tvrde da si zbog nove odluke veleučilišta ne mogu priuštiti studiranje

Neovisno jesu li prošle akademske godine prikupili 30, 40 ili 54 ECTS bodova, redoviti studenti Veleučilišta u Rijeci morat će za upis platiti punu školarinu od 1.021 eura. Smatraju to nepravednim jer izvanredni studenti plaćaju manje, ali i zato što je cijena do prošle godine bila proporcionalna broju ostvarenih ECTS bodova. Ovakva odluka je legalna jer Ministarstvo ne sufinancira troškove studentima s manje od 55 ECTS-a pa je na visokom učilištu da odredi iznose participacija, što proizlazi i iz odgovora dekana za srednja.hr.

veleučilište u rijeci

Članak odluke koji je sporan studentima | foto: Veleučilište u Rijeci, obrada: srednja.hr

Javili su nam se ljutiti studenti Veleučilišta u Rijeci koji prijete prosvjedom, tvrde da su nepravedno opterećeni financijskim troškovima koje si ne mogu priuštiti. Naime, svi redoviti studenti koji su na tom veleučilištu prošle godine prikupili manje od 55 ECTS bodova, neovisno o tome je li to bilo 54 ECTS-a ili njih 30, za upis moraju platiti punu cijenu školarine od 1.021 eura. Nepravedno je to i zato, navode studenti, jer je školarina za izvanredne studente manja, iznosi 838 eura.

Visoka učilišta u takvim situacijama odlučuju koliko će naplatiti, studenti govore da ih se financijski guši

Takvo što nije protuzakonito. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih sufinancira školarine studentima koji u prošloj akademskoj godini prikupe barem 55 ECTS bodova. Ako prikupe manje, visoko učilište može studentima naplatiti studiranje kako bi pokrili svoje troškove. I dok je prošle godine na Veleučilištu u Rijeci postojao proporcionalni sistem u kojem su oni s primjerice prikupljena 54 ECTS boda plaćali 111 eura, a tek oni s manje od 30 ECTS-a punu školarinu od 1.021 eura, to su sada promijenili. Svi s manje od 55 ECTS-a moraju dati preko tisuću eura za upis. Plaćanja je djelomično oslobođen manji dio studenata s invaliditetom.

– Dakle, studenti koji su ostvarili manji broj bodova ne samo da su penalizirani time što moraju platiti više od izvanrednih kolega, nego ih se dodatno financijski guši. Većina studenata ove godine uspjela je prikupiti između 50 i 54 ECTS bodova, što znači da im nedostaje tek nekoliko bodova da bi izbjegli ovu neodrživu novčanu cifru za upisninu. Iako im manjka svega par bodova, moraju platiti cijelu školarinu od 1.021,97 eura – iznos koji je mnogima potpuno nedostupan. Postavlja se pitanje: želi li Veleučilište u Rijeci uistinu ulagati u budućnost svojih studenata, ili je fokusirano isključivo na naplatu prekomjernih i nelogičnih iznosa? Studenti traže hitne promjene kako bi im se omogućilo kvalitetno obrazovanje, a ne financijska agonija, kazali su nam studenti koji su željeli ostati anonimni s obzirom na to da i dalje studiraju na tom veleučilištu.

tablica rijeka

Dio tablice kako se školarina plaćala prošle godine, ovisno o ECTS bodovima | foto: Veleučilište u Rijeci

Dekan kaže da je sve u skladu s propisima: ‘Donijeli smo niz mjera’

Za razloge ovakve odluke javili smo se dekanu Marinu Golobu. Poentira da ovo što su napravili jest u skladu s propisima. Ministarstvo financira studente s najmanje 55 ECTS bodova, pojašnjava, a na visokom učilištu je da odredi iznos participacija za one s manje prikupljenih ECTS-a, uz prethodnu suglasnost Ministarstva. To stoji i u Statutu Veleučilišta u Rijeci, navodi. Konkretno smo ga pitali koji su razlozi da se lani plaćalo mnogo manje nego ove godine te kako komentira izjave studenata koji su spremni prosvjedovati.

– Veleučilište u Rijeci u svim pitanjima vezanih za studiranje i studentski standard nastoji studentima omogućiti što bolje uvjete studiranja i zato je u tekućoj akademskoj godini u tom cilju donijelo niz mjera. S jedne strane je olakšan prijelaz s godine na godinu i uvedeno mentoriranje studenata od strane nastavnika, a s druge strane postoje i određene obveze koje paralelno s time treba ispuniti. Veleučilište u Rijeci će i nadalje činiti napore za potporu studentima, a u ovom slučaju i kroz neposredan kontakt sa studentima, u skladu s mogućnostima, iznaći načine izlaska studentima u susret s ciljem nastavka njihovog studiranja na obostrano zadovoljstvo, veli Golob.

Napomenimo i kako smo nedavno upozorili da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih šest godina nije mijenjalo iznose koje doznačuje visokim učilištima po broju upisanih studenata. Unatoč inflaciji cifre su ostale nepromijenjene, o čemu je govorio i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja. Istaknuli su kako zbog toga sveučilišta i fakulteti muku muče godinama. Cijela odluka o participiranju studenata u troškovima studija za nadolazeću akademsku godinu Veleučilišta u Rijeci je ispod. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab