Studenti se mogu javiti u novo savjetovalište zagrebačkog sveučilišta, četiri psihologa pružaju pomoć
Studenti se mogu javiti u novo savjetovalište zagrebačkog sveučilišta. Ono se nalazi u privremenoj zgradi Sveučilišta na Kajzerici, a prijave idu mailom ili telefonom. Sve usluge su besplatne, otkriva nam voditeljica savjetovališta, a trenutno je zaposleno četiri psihologa.
Studenti se mogu javiti u novo savjetovalište na Sveučilištu u Zagrebu. Kako nam otkriva voditeljica savjetovališta s Katedre za zdravstvenu i kliničku psihologiju Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, docentica i klinička psihologinja dr.sc. Tanja Jurin, savjetovalište je započelo s radom 1. listopada. No, u prvim danima rada pokrenute su sve potrebne predradnje, navodi Jurin. Kako je ranije rekao rektor zagrebačkog sveučilišta Stjepan Lakušić, psiholozi su uvedeni u posao. Svi detalji o savjetovalištu i kontakti objavljeni su u konačnici na internetskim stranicama sveučilišta i fakulteta krajem prošlog tjedna, što je značilo i prvi priljev studenata u savjetovalište.
‘Trenutno su započeti procesi savjetovanja za više od 20 prijavljenih studenata’
– Savjetovalište se nalazi na adresi Ulica Radoslava Cimermana 88, na 4. katu, i dostupno je svakog radnog dana od osam do 20 sati. Sve usluge su besplatne i studenti se mogu obratiti bez uputnice. Trenutno su započeti procesi savjetovanja za više od 20 prijavljenih studenata, a očekujemo da će nam se i mnogi drugi, koji osjete potrebu, obratiti s povjerenjem. Proces prijava je vrlo jednostavan – studenti će nakon javljanja putem e-maila [email protected] ili telefona 01/ 4698 100 dobiti prvi termin susreta sa svojim savjetovateljem, objašnjava Jurin za srednja.hr.
Prvi susret, nastavlja Jurin, uključuje uvodni razgovor i procjenu potreba. Student potom sa savjetovateljem dogovara daljnje korake tretmana, a svaki student bit će prihvaćen toplo i bez ikakvih predrasuda, tvrdi Jurin.
– Dakako, uz jamstvo da je sve što se podijeli tijekom razgovora strogo povjerljivo. U savjetovalištu nema teme o kojoj ne možemo razgovarati. Trenutno, savjetovalište broji četiri psihologa, a s obzirom na sve veći broj prijava, u tijeku je zapošljavanje dodatnih stručnjaka u području mentalnog zdravlja, pojašnjava Jurin.
‘Što prije se obratite za pomoć, to je veća šansa da ćete prevladati poteškoće’
Misija savjetovališta, dodaje Jurin, jest pružanje podrške studentima u prevladavanju emocionalnih teškoća i psihičkih problema kako bi uspješno ostvarili svoje akademske i osobne ciljeve. Prijava u savjetovalište, poručuje Jurin, bitan je i hrabar korak u skrbi za sebe i svoje mentalno zdravlje.
– Ne zaboravite, što prije se obratite za pomoć, to je veća šansa da ćete prevladati poteškoće i nastaviti sa svojim studijem i osobnim razvojem. Najčešći problemi s kojima se studenti susreću su stres, anksioznost, problemi sa spavanjem, depresija te razna rizična ponašanja. Također, česti su i izazovi u međuljudskim odnosima, nezadovoljstvo sobom, poteškoće s prilagodbom na studij te problemi učenja. Naša je želja da svaki student, bez obzira na problem, dobije potrebnu podršku na osoban, pažljiv i pravovremen način, zaključuje Jurin.
Kao što smo pisali, iz plana javne nabave Sveučilišta za 2024. vidljivo je da se na savjetovalište planiralo izdvojiti oko 83.000 eura. Za stolarske, staklarske, gipskartonske i soboslikarske radove planirano je 27.000 eura,, za namještaj 26.000 eura, za dijagnostičke uređaje 10.000 eura i za računalnu opremu 20.000 eura. U ove iznose dakako nisu uračunate plaće psihologa koje bi trebalo pokrivati Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, naveli su ranije sa zagrebačkog sveučilišta.
GDJE JOŠ STUDENTI MOGU ZATRAŽITI POMOĆ?
Ranije su iz zagrebačkog SC-a naveli da postoji savjetovalište u studentskom domu Cvjetno naselje, samo Sveučilište u Zagrebu ima Ured za psihološku podršku i zaštitu mentalnog zdravlja, postoji savjetovalište Filozofskog fakulteta, savjetovalište Pravnog fakulteta, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, Centar za zdravlje mladih, savjetovalište Iskorak i web stranica Psihološka pomoć. Savjetovališta u drugim gradovima možete pogledati ovdje.