Pretraga

Studenti u Zagrebu mogu raditi kao vodiči, satnica i do 6,80 eura: ‘Radno je vrijeme fleksibilno’

Zagrebački studenti zainteresirani za znanost i tehniku mogu biti vodiči u Tehničkom muzeju Nikola Tesla. Otamo nam otkrivaju kako posao obuhvaća vođenje grupa posjetitelja, a studenti mogu dežurati na ulazu u muzeju ili povremeno sudjelovati u organizaciji posebnih događanja. Satnice se kreću od 5,50 do 6,80 eura. Studenti Biološkog odsjeka PMF-a pak kao vodiči mogu raditi u Botaničkom vrtu. Iz njega kažu da ih pristojno plaćaju jer ulažu svoje znanje i energiju u posao, a poželjno je da su vodiči komunikativni i vedri.

tehnički muzej nikola tesla botanički vrt zagreb

Studenti se u Zagrebu mogu zaposliti kao vodiči | foto: Tehnički muzej Nikola Tesla Zagreb, Botanički vrt PMF-a Zagreb

Jedan od studentskih poslova o kojem se ne govori baš često svakako je i posao vodiča u muzejima. Zagrebački studenti tako se mogu zaposliti u Tehničkom muzeju Nikola Tesla kao vodiči, ali i u Botaničkom vrtu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF). Dok iz Tehničkog muzeja pozivaju sve studente s interesom za znanost i tehniku, iz Botaničkog vrta napominju da primaju studente Biološkog odsjeka PMF-a koji su položili barem osnovne botaničke predmete.

‘S nama rade kolegice i kolege s Fakulteta kemijskog inženjerstva, FSB-a, PMF-a, TVZ-a’

Posao studenata u Tehničkom muzeju, podcrtavaju nam otamo, jest vođenje grupa posjetitelja po odjelima muzeja. Grupe posjetitelja mogu biti vrtićķe dobi, niži razredi osnovne škole, viši razredi osnovne škole, srednje škole i fakultetske grupe, navode.

–  Osim toga vode se i stručna vodstva za individualne posjetitelje, a koja su u svakodnevnom muzejskom programu. Potrebno je govorno znanje (barem) engleskog jezika jer muzej bilježi i veliki interes grupnih i individualnih stranih posjetitelja. Podrazumijeva se da studenti dočekuju i usmjeravaju posjetitelje prilikom ulaska u muzej te da povremeno tijekom dana obilaze stalni postav. Ako ne vode grupe, studenti dežuraju na ulazu u muzej. Povremeno studenti sudjeluju i u organizaciji posebnih događanja u muzeju, poput radionica, otvaranja izložbi, manifestaciji Noć muzeja… Zapošljavamo i studente za rad na blagajni, u Planetariju, za čuvanje povremenih izložbi, otkrivaju iz Tehničkog muzeja.

Iako kažu da primaju sve zainteresirane studente za znanost i tehniku, objašnjavaju da je iskustvo pokazalo da su najprimjereniji studenti inženjerskih i prirodoslovnih studija. Na primjer, trenutno zapošljavaju studenta koji studira molekularnu biologiju.

– Ali on je iznimno svestran i zbog velikog područja interesa za odjele kroz koje vodimo grupe (vatrogastvo, rudarstvo, promet, transformacija energije), nema nikakvih problema prilikom izvršavanja svog posla. S nama rade i kolegice i kolege s Fakulteta kemijskog inženjerstva, Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, TVZ-a… No, s obzirom da vodstva uključuju i vođenje vrtićkih grupa te nižih razreda osnovne škole gdje stručno znanje ne mora doći toliko do izražaja, nije nužno da svi studenti budu iz STEM područja, ističu iz Tehničkog muzeja.

Izdvojeni članak
semafor

U ovom gradu traže se studenti koji će nadzirati promet: Evo što sve taj posao uključuje

Iz Tehničkog muzeja poručuju da je satnica za posao vodiča 5,50 eura, a rad na blagajni i vodstva u Planetariju plaćaju se 6,80 eura po satu

Dobre komunikacijske vještine, mogućnost prilagodbe posjetiteljima, strpljenje, urednost i primjereno ponašanje u komunikaciji još su neke od poželjnih osobina u ovom poslu, pojašnjavaju iz Tehničkog muzeja. Studenti prolaze obuku sa stručnim djelatnicima, a vele i da studentima daju vrijeme prilagodbe prije nego samostalno počnu obavljati poslove vodiča.

– Vrlo smo fleksibilni u tom kontekstu. Iz iskustva znamo da je ovaj posao pogodan za studente koji su završili barem dvije godine studija jer raspolažu s više vremena, odnosno imaju manje obaveza na fakultetima. Tražimo i studente za vodstva u Planetariju za što su pak potrebna specifična znanja i afinitet prema astronomiji. Trenutno u muzeju radi pet studenata, a s obzirom da je njih sedmero ove godine završilo studij ili su otišli na diplomski studij izvan Hrvatske, plan je na jesen obučiti još barem šest do sedam novih studenata. Sve zavisi od interesa i profila studenata koji se prijave za ovaj posao, naglašavaju.

tehnički muzej nikola tesla

Vodičkinje | foto: Tehnički muzej Nikole Tesle Zagreb

Studente bi sigurno zanimala i satnica ovog posla. Iz Tehničkog muzeja poručuju da je satnica za posao vodiča 5,50 eura, a rad na blagajni i vodstva u Planetariju plaćaju se 6,80 eura po satu. Napominju da poštuju zakonska uvećanja nedjeljom.

– Treba naglasiti da se radi o povremenom poslu koji uzima vremena onoliko koliko student želi, a sve zavisno i od potreba muzeja. Radno je vrijeme fleksibilno i po dogovoru. Uglavnom studenti rade u vrijeme rada muzeja, preko tjedna od devet do 17 sati, vikendom od devet do 13 sati. Iznimke su večernja otvorenja izložbi, dežurstva na povremenim izložbama ili Noć muzeja. Ovisno o količini dnevnog rada uključena je i pauza. Vodi se računa da studenti nisu preopterećeni te da uvijek ima dovoljno studenata po smjeni kako bi svi bili zadovoljni i da se sve obaveze izvrše na vrijeme te na zadovoljstvo posjetitelja. O tome kako je raditi u muzeju možda je najbolje da citiramo kolegice Klaru i Antoniju koje su s nama već dvije godine. ‘Smatramo da je bitno naglasiti da je rad u TMNT jako lijep i ugodan. Studenti su uglavnom zadovoljni s organizacijom, osobljem muzeja, voditeljem (šefom), količinom posla i cjelokupnom atmosferom’, opisuju iz Tehničkog muzeja.

Izdvojeni članak
novac_xica_stipendija

Video: Ako ovo ljeto radite na sezoni, morate znati ove informacije o studentskoj zaradi

Botanički vrt PMF-a: ‘Poziv za edukaciju koja prethodi poslu vodiča šaljemo studentima Biološkog odsjeka koji su položili barem osnovne botaničke predmete’

Iz Botaničkog vrta pojašnjavaju da njihovi studenti vodiči samostalno dočekuju naručene grupe posjetitelja i provode ih vrtom. Pričaju o povijesti, zbirkama i zanimljivostima iz biljnog svijeta, a jedan standardni obilazak traje oko sat vremena.

– Grupe su najčešće učeničke. Poziv za edukaciju koja prethodi poslu vodiča šaljemo studentima Biološkog odsjeka PMF-a koji su položili barem osnovne botaničke predmete. Prije pet i više godina uzimali smo samo najbolje studente na preporuku profesora, nakon položenog kolegija hortikultura, ali smo odlučili proširiti mogućnost na sve studente druge i viših godina studija biologije, raznih smjerova, ali smo uveli edukaciju, dodaju iz Botaničkog vrta PMF-a.

Osim osnovnih botaničkih znanja, napominju, studenti u edukaciji moraju naučiti osnove o botaničkim vrtovima, o povijesti i zbirkama, ali i praktične stvari poput toga gdje se što nalazi.  Poželjno je da su vodiči komunikativni, vedri, prilagodljivi situaciji i uzrastu kojega vode, snalažljivi i odlučni.

– Često učenici baš i ne slušaju pa ih treba motivirati. Studenti su danas daleko mobilniji, otkako je uveden Bolonjski sustav i otkako je Hrvatska članica EU. To znači da ih nemamo baš dugo i stalno na raspolaganju, kad postanu vodiči. Stoga svake dvije godine radimo edukaciju u potrazi za novim vodičima. Često od zainteresiranih desetak ostane pet do šest vodiča. Ako nam se najave tri razreda školaraca, trebamo za njih najmanje pet vodiča pa smo uvijek na knap, priznaju iz Botaničkog vrta.

Izdvojeni članak
euri i centi

Porezni limiti za studente u 2024. i veća minimalna satnica: Ovo su tri novosti u studentskoj zaradi

Kažu da studente plaćaju pristojno, više nego što bi dobili na drugim poslovima

Same smjene su po dogovoru i interesu posjetitelja. Nakon najave grupe šalju upite vodičima tko od njih može doći. Ističu da ih plaćaju vrlo pristojno, više nego se plaćaju mnogi drugi studentski poslovi.

– Ali to je potrebno jer oni ulažu svoje vrijeme, znanje i energiju kako bi predstavili najstariji (i dan danas jedini certificirani) botanički vrtu u Hrvatskoj. Upravo je u tijeku jedan ‘ciklus’ edukacije pa se nadamo novim vodičima od ove jeseni, jer ‘stari’ vodiči su diplomirali i više ne mogu raditi kod nas, zaključuju iz Botaničkog vrta.