Studenti zagrebačkog Prava dostojno predstavili Hrvatsku na najprestižnijem stručnom natjecanju
Ako još niste sigurni koji studij odabrati, evo priča koja će vas možda ponukati da razmislite o Pravnom fakultetu u Zagrebu. Naime, već četvrtu godinu studenti viših godina ovog fakulteta predstavljali su Hrvatsku na međunarodnom studentskom natjecanju Philip C. Jessup International Law Moot Court Competitionu u Washington D.C.-ju. Jessup je najstarije i najprestižnije moot court natjecanje iz područja međunarodnog javnog prava koje omogućuju studentima da steknu praktična znanja i vještine potrebne u budućoj odvjetničkoj karijeri, a nagrada za trud je put na natjecanje u SAD plaćen od strane fakulteta i sponzora.
Četvero studenata zagrebačkog Pravnog fakulteta ove godine je po četrti put za redom sudjelovalo na međunarodnom studentskom natjecanju Philip C. Jessup Inernatinal Law Moot Court Competition u Washingtonu. Dugotrajne pripreme urodile su plodom pa su Iva Crnogorac, Lucija Ćorić, Marta Licul i Davor Pelić dostojno predstavili Hrvatsku iako se nisu uspjeli plasirati među 32 najbolja tima.
Moot court natjecanje napravljeno je poput simuliranog spora, u kojem studenti u timovima po četvero pripremaju tužbu i obranu za svoju fiktivnu stranku. Ovogodišnji moot se bavio aktualnom problematikom vezanom uz podizanje mora i utjecaj koje ono ima na teritorij i stanovništvo malih otočnih zemalja. Natjecatelji su tako rješavali izmišljeni spor pred Međunarodnim sudom UN-a nastao jer su državljani Alfurne spašavajući se uslijed potapanja cijelog državnog teritorija izbjegli u državu Rutasiju.
Kvalifikacije za Jessup su održane na Pravnom fakultetu još u rujnu, a Iva, Lucija, Marta i Davor su se pokazali kao najbolji. Potom su se pod vodstvom Jessup, šest mjeseci intenzivno pripremali, da bi na kraju početkom travnja nastupili u Washington D.C.-ju.
Netom nakon povratka iz Amerike razgovarali smo s Martom Licul koja nam je otkrila kako je natjecanje zapravo izgledalo i kakvi su njeni dojmovi s ove prestižne manifestacije.
Šest je mjeseci sve bilo podređeno natjecanju
Jessup je međunarodno natjecanje zbog čega se sve pripreme poput istraživanja, pravnog pisanja i argumentiranja odvijaju na engleskom jeziku. No upravo su želja za usavršavanjem stranog jezika i ljubav prema međunarodnom pravu bila dva glavna Martina motiva za prijavu na ovogodišnje natjecanje.
– Oduvijek su me zanimali međunarodni odnosi, režimi, položaj država, a ovogodišnji slučaj bio mi je veoma zanimljiv. Uz to htjela sam poboljšati znanje iz engleskog jezika i govorničke sposobnosti, a i put u Ameriku igrao je ulogu pri odlučivanju, kaže Marta te dodaje kako se cijeli tim za natjecanje spremao punih šest mjeseci i to uz pomoć Alumni Zrinke Salaj i Trpimira Mihaela Šošića, asistenta na Katedri za međunarodno pravo.
Koliko vremena iziskuju pripreme dovoljno govori činjenica da Marta tih šest mjeseci nije izlazila na ispite. Upravo je zato i čekala petu godinu, jer na ranijim godinama taj si ‘luksuz’ ne bi mogla priuštiti. Kada student odluči sudjelovati u moot courtu i uđe u tim, to znači da će sljedećih nekoliko mjeseci biti potpuno posvećen pripremama za natjecanje koje su vrlo opsežne.
U prvom dijelu one se sastoje od pisanja podnesaka što zahtjeva pretraživanje baza podataka, čitanje stručne literature i analize međunarodnih presuda, dok se drugi dio odnosi na usmeno natjecanje, te se članovi tima dijele u zastupnike tužitelja i tuženika.
– Posljednjih mjeseci naporno smo radili na slučaju, a pored toga imali smo i hrpu popratnih obveza, poput traženja sponzora i rješavanja administrativnih poslova vezanih uz natjecanje. Nalazili smo se po potrebi u svojoj prostoriji na faksu ili kod nekoga od nas doma, kad bi bilo potrebno radi rokova i vikendima i do kasno u noć. Ali sve to nije ništa u usporedbi s onim što dobiješ, objašnjava Marta.
Dostojno predstavili Hrvatsku, Indijci najbolji
Na ovogodišnjem Jessupu natjecalo se više od 600 sveučilišta iz 80 zemalja, a u završnicu natjecanja prošlo je njih 126, među njima i hrvatski tim. Sama završnica bila je podijeljena u četiri preliminarne runde, a uz pismene podneske, po dva člana tima imala 45 minuta da obrane svoju stranku i argumentiraju stavove, te uvjerljivošću osvoje suce.
Hrvatski tim pobijedio je Iračane, no izgubio od Rusije, Indije i Ujedinjenih Arapskih Emirata i time ispao iz daljnjeg natjecanja. U samom finalu sukobili su se Singapore Management University i National Law School of India University, a prvo mjesto pripalo je Indijcima.
– Svi su druželjubivi, pa je na natjecanju vlada prijateljska atmosfera. Osim formalnog dijela, bilo je organizirano mnogo druženja, izlazaka, predavanja, tako da smo se stigli i dobro zabaviti, dodaje Marta. Njoj je posebno zanimljiv bio Go-National Dress Ball na kojem su studenti došli odjeveni u tradicionalne narodne nošnje kako bi predstavili svoju zemlju.
– Svi znaju gdje je Hrvatska, barem otprilike, spomenu neku državu koja je susjedna ili u blizini, recimo Italija ili Austrija. Znaju da je bila u sastavu bivše Jugoslavije, a mnogi od njih su čak i bili u Hrvatskoj. Najviše spominju Dubrovnik, Pulu, Split, Rijeku a za glavni grad znaju gotovo svi.
Izvrsna praksa
Iako zagrebački tim nije uspio ući među 32 najbolja, Marta ne žali ni za čime i kaže kako bi se definitivno ponovno prijavila. Istraživanje i pisanje podnesaka na engleskom jeziku, vježbanje javnog nastupa i usmenih vještina, te sve ostalo što je bilo dio priprema smatra neprocjenjivom praksom.
– Iskustvo koje stekneš prije i za vrijeme samog natjecanja i druženjem s ostalim natjecateljima i sucima ostaju za cijeli život. Nitko od nas nije požalio što se prijavio, a ja bi čak i opet da ne moram diplomirati. Svakako je to najbolja moguća završnica na kraju zahtjevnog fakulteta.