Pretraga

Studentima će biti omogućeno pohađanje vježbi, Divjak im uputila pismo: ‘Vaše nam je mišljenje važno i vrijedno’

A- A+

I dok se za učenike od 1. do 4. razreda osnovnih škole otvaraju od 11. svibnja, fakulteti se neće otvoriti za sve studente, ali će od tog datuma studentima biti omogućeno izvođenje laboratorijskih i umjetničkih vježbi u malim grupama. Ministrica Blaženka Divjak danas je studentima uputila pismo u kojemu ih poziva da sudjeluju u anketi o iskustvima studenata tijekom krize, a koja se provodi na razini EU, kao i da se Ministarstvu obrate ako imaju problema u nastavi na daljinu.

SC Zagreb| foto: Ivan Božić; srednja.hr

– Dragi studenti, kao nikada prije na naše živote utjecala je kriza nastala zbog koronavirusa, kao i na način na koji učimo i poučavamo. Unatoč tome što su mnogobrojna visoka učilišta u trenutku proglašavanja pandemije već imala potrebne resurse i prethodna iskustva u izvođenju nastave na daljinu, svjesni smo da nas je nepredviđena situacija zatekla te da se nisu svi jednako dobro snašli, započela je svoje pismo studentima ministrica Blaženka Divjak.

Divjak poziva studente da se priključe europskom istraživanju

Izdvojeni članak
nastava online, škola kod kuće

Odlučeno kad se dio učenika vraća u klupe i kada se piše matura: Evo što se još u četvrtak dogodilo u obrazovanju

Podsjetimo, u nekoliko pisama studenata koje smo objavili, pokazalo se da dio visokoškolskih ustanova ne provodi online nastavu na adekvatan način – na pojedinim studijima ona se svela na slanje prezentacija studentima i puko postavljanje zadataka na razne platforme. No, za razliku od ustanova koje provode razrednu nastavu, fakulteti ostaju zatvoreni i nastava se i dalje provodi na daljinu. Izuzetak su laboratorijske i umjetničke vježbe, koje će se od 11. svibnja moći provoditi u malim grupama.

U svom današnjem pismu, Divjak je pozvala studente da se priključe istraživanju o visokom obrazovanju u doba koronakrize, a koje se provodi na razini EU.

– S ovim izazovima suočavaju se i ostale zemlje i visoka učilišta diljem Europe i svijeta te nam je od velike važnosti i koristi kontinuirano razmjenjivati informacije s drugima. Kako bismo dobili cjelovitu sliku o iskustvima studenata u Europskome prostoru visokog obrazovanja u vremenu krize, Europska studentska unija (ESU) izradila je upitnik koji vas ovim putem molim da ispunite na sljedećoj poveznici. Rezultati upitnika dat će nam podlogu za raspravu na sastanku zemalja Bolonjskoga procesa koji će se održati u lipnju ove godine, a kojim supredsjeda Hrvatska kao predsjedavajuća zemlja Vijećem Europske unije, piše Divjak studentima.

Poruka studentima: Podijelite svoja iskustva o online nastavi s MZO-om

Izdvojeni članak
studenti sjede u dvorani i slušaju predavanje

Ministarstvo želi smanjiti broj ECTS-a koji su minimalni uvjet, ništa od pomoći studentima koji su ostali bez posla

Ponovno je naglasila i kako su Upute za vrednovanje i ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu namijenjene svim obrazovnim ustanovama pa tako i visokim učilištima.

Njima se kaže, nastojalo pomoći visokim učilištima u Hrvatskoj da uspješno organiziraju nastavu i osiguraju kvalitetan završetak akademske godine uz potpunu potporu svim studentima.

– Dragi studenti, vaše nam je mišljenje važno i vrijedno. Ovim putem vas pozivam da podijelite s nama konkretna iskustva koja imate u nastavi na daljinu, postavite pitanja, date prijedloge za poboljšanje tako da nas izravno kontaktirate na adresu elektroničke pošte: [email protected], zaključak je pisma kojeg je studentima uputila Divjak.

Podsjetimo za kraj, iz Ministarstva znanosti i obrazovanja potvrđeno je za srednja.hr kako su  sveučilištima uputili prijedlog za snižavanjem broja ECTS bodova koji su minimalni uvjet. Ne isključuju, poručili su, mogućnost promjene u pravilniku za ostvarivanje prava na studentski dom, ali za sada ništa od novčane pomoći studentima koji su ostali bez angažmana na studentskim poslovima. Više o tome čitajte na linku.