Javio nam se student iz Zagreba koji je s nama odlučio podijeliti svoje iskustvo pred operaciju s javnim i privatnim zdravstvom. Pred zakazanu operaciju, radi koje more ići pod anesteziju, trebao je obaviti niz pretraga i vađenja krvi što je normalna procedura, ali njegovo iskustvo u javnoj i privatnoj ustanovi je bilo potpuno drugačije.
Radi njegove želje i zaštite identiteta kroz tekst ćemo ga zvati Hrvoje. Ovaj 24-godišnji student koji studira u Zagrebu pred operativni zahvat išao je vaditi krv u javnu ustanovu. Tamo ga je dočekalo ugodno osoblje, ali bez adekvatnih uvjeta i opterećeno velikom gužvom, što i nije čudno uzme li se u obzir da je samo u posljednjih godinu dana iz Hrvatske je otišlo 150 liječnika i 500 medicinskih sestara.
Prvo iskustvo u javnoj ustanovi
Pri prvom vađenju krvi u javnoj ustanovi Hrvoju je poplavila cijela ruka. Iz razloga da ne naškodimo osoblju ustanove, nećemo spominjati njezino ime jer Hrvoje ne smatra da je kriva osoba koja mu je vadila krv, nego uvjeti u kojima je to rađeno.
– Imam 30 kg više od sestre koja mi je vadila krv, a sjedio sam u učeničkoj stolici kakvih ima u svakoj školi. Nije bilo mogućnosti da mi ruka bude fiksirana. Ona je s jednom rukom morala držati moju desnu ruku, a drugom držati iglu i pogoditi venu. Došlo je do pogreške radi koje mi je poplavila cijela ruka. Ne krivim dotičnu sestru jer razumijem u kojim uvjetima radi, rekao nam je Hrvoje.
S odlaskom sve većeg broja sestara i doktora usluga u javnim bolnicama jamačno mora pasti, što brine našeg sugovornika.
Iskustvo u privatnoj poliklinici
Hrvoje je morao obaviti
dodatne pretrage radi čega je otišao u privatnu polikliniku gdje je
prilikom vađenja krvi bio smješten u fotelju, a ruka mu je bila
fiksirana. Medicinska sestra nije imala nikakvih problema s vađenjem
krvi, niti mu je lijeva ruka poplavila za razliku od druge.
Razlog
radi kojeg nam se Hrvoje obratio nije da oblati javno zdravstvo, nego
da upozori na činjenicu opadanja kvalitete usluge u javnom zdravstvu te
opterećenosti rada osoblja koje je još ostalo raditi u Hrvatskoj.
Zabrinut je za budućnost dostupnosti javnog zdravstva koje će po svemu
sudeći postati i dalje postupeno propadati, a zdravstvo će ostati
privilegirano samo za one koje imaju novaca za privatne preglede.