Pretraga

Studentski čitateljski klub koji razbija stigmu da mladi ne vole čitati

A- A+

Da studenti čitaju i u tome uživaju, pokazuje riječki Studentski čitateljski klub. Stotinjak članova u tri godine postojanja sudjelovalo je u njemu. Jednomjesečne žustre i zanimljive rasprave dovele su do okupljanja mladih oko knjige, sklopile prijateljstva i potaknule na humanost. Naime, članovi SČK-a druže se sa štićenicima Doma za starije i nemoćne osobe Kantrida i subote ujutro uljepšavaju im čitanjem.

Studentski čitateljski klub

Studentski čitateljski klub Gradske knjižnice Rijeka postoji od siječnja 2012. godine, a dosad je kroz njega prošlo stotinjak članova. Trenutno broji ukupno dvadesetak studenata ljubitelja knjige i djeluje u dvije čitateljske grupe koje vodi aktualna voditeljica SČK-a Nikol Bali.

Priča oko studenata okupljenih uz knjigu počela je na inicijativu tadašnje studentice kroatistike Filozofskog fakulteta u Rijeci Tine Kovačić i koordinatorice programskih aktivnosti Gradske knjižnice Rijeka Verene Tibljaš.

Izdvojeni članak

Obavezno štivo: Studentski lider iz Zagreba otkrio pet knjiga koje je dobro pročitati

Sve je pokrenula objava na Facebook-u

– Ideja o osnivanju Studentskog čitateljskog kluba došla je potpuno spontano. Jedne sam večeri na Facebook stranicama Gradske knjižnice Rijeka ugledala najavu za sastanak čitateljske grupe koja se sastoji uglavnom od žene srednje životne dobi. Pročitavši moj komentar kako bi bilo odlično kada bi i studenti imali svoju čitateljsku grupu, Verena Tibljaš me kontaktirala te mi predložila da jednu takvu i osnujemo, rekla nam je Tina.
Studenti se u sklopu čitateljskog kluba sastaju jednom mjesečno, a knjige najčešće biraju prema preporukama voditelja, a ponekad i prema vlastitim prijedlozima. Izabiru između tri i pet ponuđenih knjiga koje će čitati taj mjesec.

– Obaveza svakog člana je da čita klupski odabrane knjige da komunicira između rasprava s voditeljem i članovima te da pročita knjigu do dana rasprave. Na raspravi moraju svi argumentirano i uljuđeno raspravljati, znati slušati druge i dopuštati drugačija mišljenja. A ako mu tako padne grah, onda mora napisati i osvrt na tu raspravu za Magazin GKR, otkrila nam je Verena.

Druženje uz knjigu i s umirovljenicima

Studenti su kroz ovih nekoliko godina organizirali brojne zanimljive događaje: razgovore i susrete s književnicima, sudjelovali u obilježavaju Noći knjige, imali svoju filmsku podsekciju, predstavljali knjige raznih autora, pa i svojih članova. Iako su na sve svoje aktivnosti izrazito ponosni, jedna se ipak izdvaja kao posebno im draga. Mjesec hrvatske knjige 2012. godine odlučili su obilježiti glasnim čitanjem odabranih priča štićenicima Doma za starije i nemoćne osobe Kantrida.

– Odaziv članova je bio toliko velik, a reakcije štićenika koji su prisustvovali našim čitanjima toliko pozitivne da smo odlučili nastaviti s čitanjima svake prve subote u mjesecu. No, ne uživaju samo oni u tim čitanjima – i mi, SČK-ovci, oduševljeni smo pozitivnom atmosferom koju osjećamo u Domu, njihovim reakcijama, razgovorima s tim divnim starijim ljudima koji su puni mudrosti i životnog elana. S ponosom možemo reći da smo ohrabrili neke od njih da u glasnim čitanjima sudjeluju i svojim literatnim uradcima, kaže Tina.


Izdvojeni članak

Ubrzajte svoje čitanje i olakšajte si učenje

Usprkos obrnutim vjerovanjima, mladi vole čitati

Prve generacije članova SČK-a sada su već odrasle i većina ih je diplomirala, a tijekom nekoliko godina druženja uz knjigu, postali su i bliski prijatelji. Stoga su oformili svoj Vrli novi čitatelsjki klub, nastavili druženja uz knjigu, još uvijek čitaju umirovljenicima, a novi članovi SČK-a u tome im se pridružuju. No svi, i stariji i mlađi članovi, slažu se u jednom – cilj je dobro se zabaviti te raspraviti o pročitanoj knjizi na neobavezan, ali konstruktivan način. Nerijetko se dogodi da su mišljenja članova različita što dovede do žustre i zanimljive rasprave, no u tome je i bit ovakvog druženja. A s obzirom na broj studenata koji su u njemu sudjelovali i njihov entuzijazam, SČK razbija stigmu da mladi ne čitaju i da ne vole čitati.

– Mladi čitaju, ne u onoj mjeri u kojoj bi to bilo potrebno i dobro, ali još uvijek više no što misle oni koji ne čitaju i/ili ne rade u knjižnicama pa nisu na izvoru informacija, zaključuje Verena.