Studentu s epilepsijom nakon kontrole stigao račun, pitao se kako do lijeka: ‘Vlada ne odgovara’
Za dio građana prošle je godine država uvela novi propis – jednom u tri mjeseca moraju se javiti, i to osobno, u HZZO. Inače ostaju bez zdravstvenog. Među njima su i brojni studenti, koji su se proteklo razdoblje obraćali pučkoj pravobraniteljici. Prvo su joj se počeli javljati oni koji studiraju u inozemstvu, a bilo je i izvanrednih studenata. Kao jedan od primjera izdvaja izvanrednog studenta s epilepsijom koji je propustio ovaj rok, zbog čega mu je nakon redovite kontrole doma stigao račun. I to nije jedini problem koji je mučio mlade u 2024.
Još u ljeto 2023. godine niz reakcija izazvala je, pisali smo tada, promjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju zbog koje se hrvatski studenti koji studiraju izvan EU, a žele zdravstveno osiguranje, moraju javljati u podružnicu HZZO-a. I to osobno svaka tri mjeseca.
Studenti su zbog novog propisa imali problema s obveznim zdravstvenim
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter već je u javnoj raspravi upozoravala da su izmjene diskriminatorne, a zatražila je tada i ocjenu ustavnosti ove zakonske izmjene. Ovo je jedan od češćih problema s kojima su joj se mlađe generacije obraćale u proteklom razdoblju. Prvo su se, navodi nam, počeli javljati studenti koji studiraju izvan Hrvatske i to izvan EU, najčešće u SAD-u. Međutim, pritužbe su pristizale i od onih koji studiraju u, primjerice, BIH i Velikoj Britaniji.
– Njihove pritužbe su nam pružile uvid u probleme u kojima su se našli, zbog čega smo, kao i zbog drugih pritužbi, podnijeli zahtjev za ocjenu ustavnosti obveze. Primjeri su različiti – među njima je sportaš koji igra za mladu hrvatsku reprezentaciju, što uključuje i sudjelovanje na pripremama i odlazak na natjecanja; studentica koja će skratiti praznike jer je odabrana za istraživački rad u laboratoriju, a na sajmu kulture na svom sveučilištu promovira Hrvatsku; student sportaš koji je dobio sportsku stipendiju za studij u SAD-u; studentica koja je puno prije nego je ova obveza stupila na snagu, otišla na stručnu praksu u drugu zemlju EU u sklopu Erasmus+ programa, u trajanju zbog kojeg bi propustila rok da se osobno javi u HZZO, navodi Šimonović Einwalter za srednja.hr.
Javljaju se, dodaje, i studenti koji studiraju u EU, kod kojih se prijava privremenog odlaska iz Hrvatske u svrhu studiranja u drugim državama EU automatski smatra osnovom za gubitak obveznog zdravstvenog osiguranja.
– Za to smo Vladu Republike Hrvatske upozorili da smatramo da je protivno pravu EU, pri čemu smo priložili i pravno mišljenje koje smo zatražili od Katedre za europsko javno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, navodi pravobraniteljica.
Izvanredni student s epilepsijom nakon pregleda dobio račun
No, nisu među onima koji se javljaju pravobraniteljici samo studenti koji studiraju u inozemstvu. Ima tu i izvanrednih studenata na domaćim fakultetima, a koji se susreću sa sličnim problemom oko zdravstvenog.
– Jedan je naveo da su mu kod prvog javljanja rekli krivi rok do kad se mora idući put javiti zbog čega je zakasnio to učiniti i ostao bez zdravstvenog osiguranja, a jedan izvanredni student koji boluje od epilepsije, a također je propustio rok, dobio je račun za redovnu kontrolu u bolnici i pitao se kako će nabaviti redovnu terapiju, navodi Šimonović Einwalter.
Osim kroz javno savjetovanje, upozoravala je na to i u Saboru prije donošenja izmjena i dopuna Zakona, a onda i putem medija, nakon što je Zakon stupio na snagu.
– Nažalost, pokazalo se da se sve na što sam upozoravala uistinu i počelo događati – građani zbog svojeg zdravlja i drugih životnih situacija nisu mogli ispuniti ovu obvezu, među kojima su i studenti koji studiraju izvan Hrvatske. Zato sam u lipnju 2023. godine podnijela zahtjev za ocjenu ustavnosti ove obveze – odnosno odredbe Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Taj zahtjev sam dopunila u rujnu iste godine, nakon što su se počeli javljati i građani koji su doznali da su ostali bez zdravstvenog osiguranja tek kad su došli po redovnu terapiju ili liječniku, ali i majke na rodiljnom/roditeljskom dopustu koje su ostale i bez zdravstvenog i bez rodiljne/roditeljske naknade, navodi Šimonović Einwalter.
Ustavni sud još nije donio odluku, Vlada ne odgovara
Što se tiče njenog zahtjeva prema Ustavnom sudu, odluka još nije donesena. Pojašnjava nam da je zakonski rok za njeno donošenje ‘u pravilu u roku od najviše godinu dana’.
– Dakle, nije riječ o strogom roku, već ostaje mogućnost da to bude i kasnije, iako bi zbog ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu bilo dobro da je već donesena. U svakom slučaju, važno je da zahtjev bude temeljito razmotren. Isto tako, u lipnju ove godine sam Vladi RH zbog situacije sa studentima koji studiraju u EU uputila dopis, a u kolovozu i požurnicu, ali odgovor još uvijek nisam dobila, kaže nam pravobraniteljica.
Sve što joj sada preostaje je da i dalje koristi javne istupe i svoja godišnja izvješća kako bi upozoravala na ovaj problem. A u svoja je godišnja izvješća, navodi nam, uvela posebno poglavlje ‘Mladi’, iako se njihovim problemima bavi više poglavlja. Međutim, time je željela postaviti jači fokus na njih kao skupinu i probleme s kojima se susreću u ostvarivanju svojih prava.
Javljaju se i oni koji ne mogu do obveznog staža
Osim problema oko zdravstvenog osiguranja, kaže nam, bilo je i drugih pritužbi mladih, punoljetnih građana, kroz godinu koja je na izmaku.
– Tijekom ove godine smo, osim vezano za zdravstveno osiguranje, imali i veliki broj pritužbi prvostupnika fizioterapije kojima Hrvatska komora fizioterapeuta ne izdaje odobrenje za samostalni rad, zbog čega su nam se obraćali i ranijih godina. Od Ministarstva zdravstva smo zatražili da poduzme sve radnje iz svoje nadležnosti kako bi se osigurala zakonitost rada i postupanja Komore, kaže Šimonović Einwalter.
Inače, ovo je problem koji se proteže već godinama, o čemu smo izvještavali. Mladi zdravstveni radnici zbog premalih kvota koje država otvara za stažiranje godinama čekaju na staž pa u međuvremenu rade poslove dostavljača ili konobara, a ne one za koje se školuju. Međutim, sada se intenzivno raspravlja o mogućnosti ukidanja obveznog staža za pojedine struke.
Osim fizioterapeuta, pravobraniteljica otkriva da je dobila i pritužbu na diskriminaciju kod dodjele stipendije jednoga grada, koji je u natječaju bodovao darivanje krvi, što može nepovoljno utjecati na studente koji, recimo, zbog svog zdravstvenog stanja ne mogu darivati krv.
– Bilo je i pritužbi u kojima nismo utvrdili povredu prava ili sumnju na diskriminaciju, recimo kod utvrđivanja liste prvenstva za kupnju stana u jednom gradu ili kod odluke fakulteta o rokovima u kojima je potrebno dovršiti studij. O stanju ljudskih prava mladih osoba izvještavamo i neovisno o pritužbama, na temelju različitih istraživanja i drugih podataka, što će za ovu godinu uključivati informacije o političkoj participaciji mladih, posebno s obzirom na to da je ova godina bila tzv. ‘superizborna’, zatim o građanskom odgoju i obrazovanju, o socijalnim pravima, situaciji sa stanovanjem koja se itekako tiče mladih, s posebnim osvrtom na nacrt Stambene strategije, i druge teme, podcrtava Šimonović Einwalter.