Od sutra se mijenjaju dvije stvari važne za džep gotovo svih studenata u Hrvatskoj
U 2019. godini stvari se konačno mijenjaju nabolje za džep većine studenata. Osim što po drugi puta u nekoliko mjeseci raste minimalna satnica za one koji su zaposleni, od 1. siječnja uvodi se i nova zakonska odredba vezana uz stipendije i limit za poreznu olakšicu.
Prvi Zakon o obavljanju studentskih poslova (ZOSP) na snagu je stupio u studenom, a njime je po prvi puta minimalna studentska satnica unificirana na državnoj razini.
Raste minimalna satnica
Do studenog 2018. ‘minimalac’ za studente određivao je svaki studentski centar zasebno, cjenikom ustanove. Stupanjem ZOSP-a na snagu minimalna naknada za obavljanje studentskih poslova po satu izračunava tako da se iznos minimalne bruto plaće u Republici Hrvatskoj podijeli sa 160.
Prema službenoj odluci ministrice znanosti i obrazovanja, Blaženke Divjak, a zbog povećanja minimalne bruto plaće na 3.750 kn, minimalna studentska satnica od 1. siječnja 2019. iznosi 23,44 kn neto.
Podsjetimo, studentski ‘minimalac’ u posljednja je dva mjeseca 2018. iznosio 21,50 kn.
Dio stipendija neće ulaziti u limit osobnog odbitka od 15.000 kuna
Osim što raste minimalna satnica, zbog izmjena Zakona o porezu na dohodak mijenjaju se i pravila oko utvrđivanja prava na osobni odbitak za uzdržavane članove obitelji.
Naime, limit zarade nakon kojega studenti prestaju biti porezna olakšica roditeljima iznosi 15.000 kuna. U taj limit ulazile su do sada i državne stipendije, stipendije za Erasmus i dekanove nagrade. Znalo se događati da zbog toga studenti odustaju od razmjene, a nagrade za izvrsnost koje su zaslužili svojim trudom i radom odlučuju vratiti fakultetu.
Takve situacije više se ne bi trebale događati jer se nebulozni propisi konačno ispravljaju. Od 1. siječnja 2019. dio stipendija i nagrada više ne ulazi u limit porezne olakšice od 15.000 kuna.
– Stupanjem na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak navedene stipendije (državne STEM i socio-ekonomske, op.a.) kao i ostale stipendije, nagrade za izvrsnost učenika i studenata isplaćene iz proračuna i bespovratna sredstva koja se isplaćuju iz proračuna, fondova i programa Europske unije i drugih međunarodnih fondova i programa uređenih posebnim propisima i međunarodnim sporazumima, u svrhu obrazovanja i stručnog usavršavanja, neće ulaziti u limit od 15.000 kuna, pojašnjeno je iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.