Pretraga

Sveučilište na jugu pridružilo se u alijansu za očuvanje mora: ‘Ovo je dodatna prilika za naše studente’

Novi član inicijative Europskih sveučilišta od ove godine je Sveučilište u Dubrovniku koje se pridružilo alijansi European University of Islands, Ports & Coastal Territories. Uz suradnju s ostalim partnerima, bavit će se izazovima s kojima su suočena obalna područja, kao i prilikama za njihov uspješan razvoj i očuvanje.

Zgrada Sveučilišnog kampusa u Dubrovniku, Sveučilište u Dubrovniku

Zgrada Sveučilišnog kampusa u Dubrovniku | Foto: srednja.hr

Krajem lipnja objavljeni su rezultati poziva u okviru programa Erasmus+ za 2024. godinu, kojima je Europska komisija dodijelila sredstva za 14 novih alijansi europskih sveučilišta. Uz ZŠEM, član inicijative Europskih sveučilišta od ove je godine i Sveučilište u Dubrovniku, koje se pridružilo alijansi European University of Islands, Ports & Coastal Territories (EUNICoast).

Bavit će se izazovima s kojima se suočavaju obalna područja

– Naša EUNICoast alijansa bavit će se izazovima s kojima su suočena obalna područja, kao i prilikama za njihov uspješan razvoj i očuvanje. More oduvijek ima veliki ekonomski i kulturni značaj, spajalo je ljude i omogućavalo razvoj društva. Prema podacima Eurostata, više od 40 posto stanovništva Europe živi u obalnom području, a Europska agencija za okoliš ističe da je više od 90 posto tog područja izloženo nekoj vrsti onečišćenja i pod jakim je utjecajem ljudi. Dakle, sve je teže naći balans između zaštite bioraznolikosti i potreba ljudi za resursima iz mora, kažu nam iz Sveučilišta u Dubrovniku.

Navode da je za očuvanje mora i obalnih područja i njihovo održivo korištenje potrebna su ulaganja u istraživanje i obrazovanje, kao i uključivanje šire javnosti i podizanje svijesti o važnosti racionalnog korištenja resursa iz prirode. Smatraju da će obrazovanjem novih generacija europskih i svjetskih studenata kroz interdisciplinarni pristup te uz primjenu inovativnih rješenja, EUNICoast alijansa nastojati odgovoriti na navedene izazove.

– U EUNICoast alijansi sudjeluje 13 partnera, od čega je njih čak šest smješteno na otocima. S obzirom na to da smo se i mi u Dubrovniku do nedavno, kada smo dobili Pelješki most, često na neki način osjećali kao otok, razumijemo potrebe i izazove s kojima se susreću ova područja, napominju.

Izdvojeni članak

Zagrebačko visoko učilište postalo član saveza koji stvara jedinstveno online okruženje za studente i profesore

‘Studenti će imati priliku studirati na modernim studijskim programima’

Inače, EUNICoast alijansa bavi se morem, njegovim očuvanjem i promicanjem održive otporne plave ekonomije, s posebnim naglaskom na otoke i luke. To je za Sveučilište u Dubrovniku posebno zanimljiva tema, s obzirom da je dubrovačko područje uvijek orijentirano prema moru, ne samo kroz turizam, već i kroz dugu pomorsku tradiciju još iz Dubrovačke republike. Unutar alijanse djelovat će sve sastavnice Sveučilišta u Dubrovnika i to bi, prema riječima Sveučilišta, trebalo doprinijeti njihovom razvoju.

S partnerima alijanse Sveučilište u Dubrovniku surađuje već gotovo godinu dana. Tijekom pripreme i pisanja ovog projekta održavali su redovite sastanke, ali i ostala virtualna događanja poput radionica i predavanja.

– Ovo je dodatna prilika za naše studente kojima će uskoro biti dostupni novi međunarodni studijski programi i koji će već tijekom studija surađivati s kolegama iz drugih dijelova Europe i svijeta.  Uz komponentu internacionalizacije, studenti će imati priliku studirati na modernim studijskim programima koje će zajedno pripremati svi partneri, sa svojim specifičnim
znanjima, iskustvima i perspektivama.

Napominju i da će se kroz alijansu promicati multikulturno, višejezično i inkluzivno europsko akademsko okruženje otvoreno prema svijetu i razvijat će se sposobnost boljeg odgovara na društvene i ekološke izazove s kojima se suočavaju otočne i obalne zajednice, a uz sve to, u alijansi će se pregledati i razmjenjivati ideje za nova istraživanja.