Pretraga

Trošak studiranja jednog semestra je 15.417 kuna

A- A+

Prema novom izvješću istraživanja EUROSTUDENTA V kojeg provode Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Institut za razvoj obrazovanja troškovi studiranja u Hrvatskoj znatno su viši od hrvatskog standarda. Većina hrvatskih studenata kao primarni izvor prihoda navodi roditelje.

Pinterest

Istraživanje koje se provodilo u razdoblju od 3. lipnja do 13. srpnja 2014. godine, ukupni semestralni troškovi za jednog studenta u Hrvatskoj iznose 15.417 kuna, što bi značilo ukupno 30.834 kuna godišnje. Ovi iznosi studiranja odnose se na troškove života i studija.

Obitelj kao najučestaliji izvor prihoda

U provedenom istraživanju sudjelovalo je 2.551 student, a cilj istraživanja je prikupiti podatke o demografskom profilu studentskog tijela, socio-ekonomskom statusu studenata, troškovima koje studenti imaju za vrijeme studija, izvorima financiranja, zadovoljstvu studenata različitim aspektima studija, radu za vrijeme studija te o njihovim iskustvima i planovima za međunarodnu mobilnost. 

U izvješću iz 2014. godine, čak 88 posto anketiranih studenata navodi obitelj kao primarni izvor financiranja tijekom studiranja u prosječnom iznosu od 1.167 kuna mjesečno. Nešto više od četvrtine studenata posao navodi kao izvor mjesečnih prihoda u prosječnom iznosu od 2.635 kuna mjesečno. Tek nešto manje od četvrtine anketiranih studenata mjesečni prihod u obliku stipendije u iznosu od 949 kuna navelo je kao mjesečni izvor prihoda. 

Iz Instituta su istaknuli kako visoki troškovi studiranja u hrvatskom kontekstu predstavljaju veliki izazov za studente čija se obitelj nalazi u nepovoljnom socio-ekonomskom položaju. Studenti čiji roditelji imaju osnovnoškolsko obrazovanje rjeđe se mogu oslanjati na roditeljske prihode pa znatno češće obavljaju stalne poslove pomoću kojih pokrivaju najveći dio troškova studiranja. 

Prema rezultatima ankete, oni studenti u čijoj obitelji bar jedan roditelj ima visokoškolsko obrazovanje primaju iznadprosječne prihode od obitelji.
Vrste i iznosi prihoda studenata značajno se razlikuju i s obzirom na završeno prethodno obrazovanje studenata. Tako studenti koji su završili strukovne škole imaju znatno više prihode od posla te znatno niže prihode od obitelji u odnosu na studente koji su završili gimnazije. Studenti koji su završili gimnazije primaju značajno viši iznos stipendija u odnosu na prosjek i u odnosu na studente koji su završili strukovne škole.

Izdvojeni članak

Studentski život u Zagrebu među jeftinijima u Europi

Novo istraživanje EUROSTUDENTA VI za 2016. godinu već je u tijeku

I dok će detaljnije informacije oko istraživanja kvalitete studentskog života u Hrvatskoj za 2014. godinu biti izložene u četvrtak, 14.travnja u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, šestim danom travnja započelo je novo EUROSTUDENT VI. istraživanje, a provodi ga Katedra za metodologiju istraživanja u socijalnom radu i socijalnoj politici Pravnog fakulteta u Zagrebu. 

Kako je za Srednju.hr otkrio profesor i voditelj istraživanja Ivan Rimac, ovo je istraživanje tematski prošireno i prema planovima trebalo bi biti dostupno već ove jeseni. Time bi, kaže, reakcije MZOS-a s mjerama poboljšanja studentskog standarda trebale biti efikasnije i u skladu s vremenom. Istraživanje završava zadnjim danom travnja. 

Podsjetimo, EUROSTUDENT je međunarodno istraživanje o kvaliteti studentskog života kojemu je cilj prikupiti podatke o socijalnoj dimenziji visokog obrazovanja u državama članicama Bolonjskog procesa, a provodi se u 30 od ukupno 47 zemalja Europskog prostora visokog obrazovanja. 

U svrhu što boljeg odaziva anketi, upitniku možeš pristupiti ovdje. Anketa se odnosi samo na studente.