Tuga, jad i čemer: Na novoj ljestvici kvalitete sveučilišta, zagrebačko doživjelo potpuni fijasko
QS World University Rankings, uz Times Higher Education, jedna je od najpriznatijih ljestvica koja svjetska sveučilišta rangira po kvaliteti. Ovih dana izdali su novu takvu, QS World University Rankings 2019. , na kojoj je vrlo slikovito prikazan pad kvalitete Sveučilišta u Zagrebu.
Na još jednoj ljestvici kvalitete, onoj QS-a za 2019., Sveučilište u Zagrebu zabilježilo je dramatičan pad i nalazi se na zbirnoj poziciji, između 801. i 1000. mjesta. QS World University Rankings jedna je od priznatijih ljestvica ove vrste, a prilikom prošlog rangiranja zagrebačko je Sveučilište smještala na daleko višu poziciju, između 601. i 650. mjesta. To je bio mali napredak u odnosu na 2017. kada se Sveučilište u Zagrebu nalazilo na zbirnoj poziciji između 651. i 700. mjesta.
Da je riječ o zaista dramatičnom i zabrinjavajućem padu, možda najbolje uprizoruje sljedeći grafikon:
QS World University Rankings godišnja je publikacija u kojoj se svjetska sveučilišta posebnom prema kvaliteti. QS kratica je za Quacquarelli Symonds, britansku kompaniju specijaliziranu za obrazovanje, koja je do 2004. svjetska sveučilišta rangirala u suradnji s Times Higher Education (THE). Od 2010. godine QS samostalno rangira sveučilišta, a zadržao je metodologiju koja se koristila prilikom suradnje s THE, dok je THE uveo novu.
Prilikom rangiranja, QS u obzir uzima šest indikatora: ocjena akademskih stručnjaka u srodnim područjima (40%), omjer studenata i nastavnog osoblja (20%), citiranost po fakultetu (20%), reputacija zaposlenika (10%), omjer internacionalnih studenata (5%), omjer internacionalnog osoblja (5%).
Massachusetts Institute of Technology (MIT) prema ovim je indikatorima najkvalitetnije svjetsko sveučilište. Na drugom je mjestu Sveučilište u Stanfordu, a treći je Harvard. U deset najboljih pet je sveučilišta iz SAD-a, a četiri su iz Velike Britanije. Od britanskih, najbolje je Sveučilište u Oxfordu, a ono se našlo na petom mjestu.
Među sveučilištima u susjednim zemljama, najbolje je rangirano Sveučilište u Ljubljani, koje se nalazi na zbirnoj poziciji između 651. i 700. mjesta.