U Hrvatskoj se pokreće još jedan studij logopedije: Plan je upisati 20 studenata godišnje i to uskoro
Stručnjaci su suglasni da raste broj osoba s komunikacijskim i jezičnim poteškoćama, a sukladno tome i potreba za logopedima. Jedan pogled na preporuke Zavoda za zapošljavanje o upisnoj politici dovoljan je da se uoči da je ta struka deficitarna u gotovo svim regijama Hrvatske. Sveučilište u Zadru najavljuje pokretanje studija logopedije, a doznali smo, među ostalim, da je plan u prvu godinu upisati dvadesetak studenata.
Svake godine Hrvatski zavod za zapošljavanje izdaje publikaciju naziva ‘Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja’. U njoj je navedena analiza i prognoza potreba tržišta rada. Laički rečeno, lista zanimanja kojih je u pojedinim županijama previše i onih kojih nedostaje. Logopedi su u ovoj drugoj kategoriji i među najčešće spominjanima, a nema ih dovoljno niti u Zadarskoj županiji. Upravo tamošnje Sveučilište u Zadru planira pokretanje studija logopedije, uz postojeće u Rijeci, Zagrebu i Osijeku.
U EU na jednog logopeda 3.000 stanovnika, u Hrvatskoj 70.000
Zadarska prorektorica za kvalitetu i cjeloživotno učenje, Ivana Lončar, ističe da je u porastu broj ljudi s komunikacijskim i jezičnim poteškoćama. Nije samo riječ o djeci s poremećajem govora ili osobama s autizmom, u tu skupinu ulaze i, primjerice, osobe koje su pretrpjele moždani udar.
– Logopedi imaju ključnu ulogu u dijagnostici, tretmanu i prevenciji različitih poremećaja govora i komunikacije. Njihove intervencije pridonose poboljšanju kvalitete života pojedinaca i njihovih obitelji, a time i kvalitetnijem sudjelovanju u obrazovanju, radu i društvenom životu uopće. Ulaganje u obrazovanje logopeda može smanjiti dugoročne troškove zdravstvene skrbi i obrazovnih usluga pružajući učinkovitu podršku i intervenciju u ranim fazama razvoja i rehabilitacije te poboljšati dostupnost kvalificiranih stručnjaka u zajednici. Odluka o pokretanju ovog studijskog programa temelji se na različitim čimbenicima, uključujući potrebe društva, ekonomsku isplativost, zdravstvenu dobrobit te pristupačnost usluga, kao i interdisciplinarni pristup, navodi Lončar za srednja.hr.
I ona se osvrće na spomenute podatke Zavoda za zapošljavanje, a otkriva nam i još jednu zabrinjavajuću informaciju – da je prema podacima Hrvatskog logopedskog društva u sustavu odgoja i obrazovanja u Zadarskoj županiji zaposleno tek 12 logopeda, dva su zaposlena u Općoj bolnici Zadar i dva u udrugama civilnog društva.
– Također ih je nedovoljno i u privatnom sektoru, što ima za posljedicu da se na logopedsku terapiju čeka mjesecima. Europski je prosjek oko 3.000 stanovnika na jednog logopeda, dok ta brojka u Hrvatskoj prelazi 70.000, ističe Lončar dodajući da je iz svega navedenog vidljivo da je potreba za novim studijem logopedije neupitna i opravdana.
Plan je upisivati 20 studenata godišnje
Ideja je da se, ako proces ishođenja dopusnice bude okončan na vrijeme, prvi maturanti upisuju već nakon nadolazeće državne mature. Predviđena je upisna kvota od 20 redovitih studenata. Inače, u Zagrebu ona iznosi 50 mjesta, Osijeku 40, a Rijeci 30. Kvota od 20 mjesta, navodi naša sugovornica, odgovara znanstvenim potrebama Sveučilišta u Zadru i u skladu je s kadrovskim i prostornim kapacitetima na temelju kojih se može osigurati kvaliteta nastavnog procesa.
Trenutno je zadarski studij logopedije u postupku inicijalne akreditacije studijskog programa koji provodi Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO). Lončar navodi da uskoro očekuju imenovanje stručnog povjerenstva i reakreditacijski posjet stručnjaka te se nadaju dobivanju dopusnice. Prorektoricu pitamo i kako namjeravaju osigurati kadar koji će predavati studentima.
– Sveučilište u Zadru dobilo je suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za zapošljavanje na tri radna mjesta u području logopedije i zaposlilo je tri asistentice koje pohađaju doktorski studij. Sve one imaju iskustva u logopedskoj praksi. Isto tako, predviđeno je da u nastavi sudjeluju nastavnici sa Sveučilišta u Zadru koji imaju izbore na znanstveno-nastavna radna mjesta iz područja društvenih znanosti (polja pedagogija i psihologija), područja humanističkih znanosti (polje filologija) i područja biomedicine i zdravstva (polje temeljne medicinske znanosti, grana neuroznanost), a predviđen je i angažman vanjskih suradnika koji imaju izbor u području društvenih znanosti, polje logopedija, potom logopedi iz prakse i prevoditelj za hrvatski znakovni jezik. Studentima se nudi i odgovarajući izbor izbornih kolegija iz srodnih područja, koji će nesumnjivo obogatiti njihov kompetencijski profil, navodi prorektorica.
U najavi i osnivanje Logopedskog centra
Već sada logopedinje Sveučilišta u Zadru u suradnji s podružnicom Hrvatskog logopedskog društva kroz javna predavanja osvješćuju javnost o disleksiji, razvojnom jezičnom poremećaju i mucanju. Također, u suradnji s Centrom za socijalnu skrb i osnovnim školama pripremaju volonterski projekt koji će obuhvatiti besplatnu logopedsku procjenu i terapiju za djecu iz ranjivih skupina. U planu je Sveučilišta, kaže prorektorica, i osnivanje Logopedskog centra.
– Kao dokaz kvalitete predloženog studijskog programa, važno je istaknuti da je Sveučilište u Zadru sklopilo ugovore s nastavnim bazama u sustavu javnog zdravstva, školstva, ali i privatnog sektora, što znači da će svim studentima i na prijediplomskoj razini studija osigurati odgovarajuću stručnu praksu. Isto tako, ovaj studij ima snažnu podršku svih vanjskih dionika, javne uprave, Hrvatskog logopedskog društva, ali i privatnog sektora, ističe za kraj Lončar..