Pretraga

U jednom gradu odgođeni studentski izbori: Takvi problemi na hrvatskim sveučilištima nisu novost

A- A+

U Rijeci su studentski izbori odgođeni s kraja lipnja na sredinu srpnja jer izborna povjerenstva pojedinih sastavnica nisu provela sve potrebne radnje kako bi se izbori proveli u skladu s Pravilnikom. Tako će izbori biti ovog četvrtka online. Problemi s procedurama ili niskom izlaznošću na studentskim izborima nisu nikakva novost. Nedavno su poništeni izbori na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, problema je bilo i na zadnjim izborima u Zagrebu, a upozoravali smo i na problematiku studentskih izbora u Splitu.

Glasanje

Glasanje | foto: srednja.hr

Iako su se studentski izbori u Rijeci online trebali održati još 28. lipnja, oni su odgođeni na ovaj četvrtak od osam ujutro do 20 navečer, također online. Kao razlog navedeno je to da izborna povjerenstva pojedinih sastavnica Sveučilišta u Rijeci nisu provela sve potrebne radnje kako bi se izbori proveli u skladu s nadležnim pravilnikom pa nije bilo moguće osigurati ravnopravno sudjelovanje svih studenata prilikom glasovanja te provesti izbore.

Na HKS-u poništeni održani izbori, u Zagrebu zbog izbora Ministarstvo tražilo očitovanje od rektora

Tako ni riječko sveučilište nije iz prve uspjelo održati svoje studentske izbore. Osim problema s mizernom izlaznošću studenata na studentske izbore, na hrvatskim sveučilištima sve su češći proceduralni problemi. Hrvatsko katoličko sveučilište primjerice nedavno je održalo svoje studentske izbore uživo čije su rezultate morali poništiti. Za srednja.hr rekli su da je pregledom dokumentacije o održavanju studentskih izbora utvrđeno kako je došlo do nenamjernog propusta u postupku raspisivanja izbora. Novi izbori, naglasili su, bit će prije početka sljedeće akademske godine. Izlaznost na njihovim izborima bila je tek 10,7 posto.

Ni u Puli na nedavnim studentskim izborima izlaznost nije bila nešto bolja, izašlo je oko 12 posto studenata makar su izbori bili online. I najveće sveučilište u Hrvatskoj, ono u Zagrebu, bori se s malom zainteresiranošću studenata za izbore za studentski zbor. Na zadnjim izborima u ožujku prošle godine za sveučilišnu listu glasalo je niti 15 posto studenata. No, posljednji studentski zagrebački izbori također su imali niz proceduralnih pogrešaka.

Veterinarski fakultet u Zagrebu morao je poništiti i ponoviti izbore zbog kršenja zakonskih i statutarnih propisa. Naime, u povjerenstva za studentske izbore imenovali su studente koji su bili članovi aktualnog saziva Studentskog zbora. Izbori su se morali ponavljati i na Fakultetu strojarstva i brodogradnje (FSB). Iako se zbog ponavljanja izbornog procesa izbori nisu mogli smatrati okončanima, sveučilišno izborno povjerenstvo objavilo je privremene, nepotpune i neslužbene rezultate izbora za studentske predstavnike na sveučilišnoj razini. Zbog te odluke Ministarstvo znanost i obrazovanja od rektora Stjepana Lakušića tražilo je očitovanje.

Izdvojeni članak
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli

Dva sveučilišta održala studentske izbore, izlaznost je mizerno mala čak i tamo gdje su bili online

U Splitu izbora za sveučilišnu listu nije bilo tri godine, rektor: ‘Uz mene su i moji prorektori koji moraju voditi o svemu računa’

Upozoravali smo i na probleme sa studentskim izborima u Splitu. Tamo sveučilišnih studentskih izbora, naime, nije bilo od 2021. godine iako Zakon govori da se oni moraju održati svake dvije godine. I ondje su lopticu prebacili na sastavnice i rekli da će se izbori za sveučilišnu listu provesti nakon izbornog ciklusa na sastavnicama. O tome smo splitskog rektora Dragana Ljutića pitali u intervjuu u svibnju.

– To će biti čim se zadovolje uvjeti, istog momenta. Ja na to pazim i ljutim se zašto nešto nije. Kad ja to mogu znati? Kad vi to meni kažete. Prošlo je dvije godine i nije. Nije samo to, uz mene su i moji prorektori koji moraju voditi o svemu računa. Evo vi ste opet postavili pitanje. Tko je na kraju kriv?  Uvijek je rektor. Ja upravo tako kažem, molim vas vodimo računa jer moramo biti transparentni, ako ovdje nisu jasna pravila i kriteriji, gdje bi onda bili, odgovorio nam je ranije Ljutić.

Pitanje studentskih izbora trenutno je regulirano Zakonom o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama iz 2007. o čijoj se izmjeni govori već godinama. Trenutni predsjednik Hrvatskog studentskog zbora Berislav Žužić, koji je član radne skupine za promjenu Zakona, rekao nam je ranije da bi studentski predstavnici mogli dobiti privilegije poput statusa visokih sportaša te da bi studentski izbori mogli biti jednodnevni i održavati se istovremeno diljem Hrvatske.