Pretraga

U Rijeci na razmjeni troje studenata iz Ukrajine: ‘Osigurali smo im besplatan smještaj i prehranu’

A- A+

Science for Ukraine inicijativa je na dobrovoljnoj bazi čija je mislija pružiti podršku studentima i istraživačima iz Ukrajine pogođenima ruskom agresijom. Znanstvene institucije na posebnoj, interakrtivnoj karti označavaju da su spremne pružiti podršku kolegama iz Ukrajine, a prvo i jedino Hrvatsko sveučilište koje se označilo na toj karti je Sveučilište u Rijeci. Kako nam pojašnjavaju s tog sveučilišta, za sada je ondje troje studenata iz Ukrajine koji su na razmjeni u ovom semestru, a njma je trenutno osiguran besplatan smještaj te prehrana, kao i psihološka pomoć.

Sveučilišta u Rijeci| foto: srednja.hr

Među prvim sveučilištima koja su izrazila potporu ukrajinskoj akademskoj zajednici na samom početku ruske agresije je Sveučilište u Rijeci. To sveučilište prvo je i jedino iz Hrvatske koje se pridružilo se inicijativi #Science for Ukraine. Ova inicijativa prikuplja potrebne informacije i kontakte za ukrajinske studente i znanstvenike, koji na ovaj način mogu potražiti pomoć na drugim europskim sveučilištima i znanstvenim organizacijama na interaktivnoj karti.

‘Zasad smo dobili nekoliko upita o mogućnosti nastavka školovanja’

– Putem #Science for Ukraine zasad smo dobili nekoliko upita o mogućnosti nastavka školovanja na našim studijskim programima, no zasada se radi o studentima koji su kao stranci studirali u Ukrajini te nemaju ukrajinsko državljanstvo. U dogovoru s nositeljima studijskih programa, za sada organiziramo mogućnost prihvata jedne studentice na studiju dentalne medicine na engleskom jeziku, koja bi nastavila svoj studij pod uvjetima koji su istovjetni ostalim studentima tog studija (uz plaćanje školarine), kaže nam riječka prorektorici za studije, studente i osiguranje kvalitete, Marta Žuvić.

Na tom sveučilištu trenutno je troje studenata iz Ukrajine koji su na razmjeni u ovom semestru

– Njima smo za naredna dva mjeseca osigurali besplatan smještaj u studentskom domu i besplatnu prehranu, psihološku pomoć u sklopu redovitih usluga našeg Sveučilišnog savjetovališnog centra kao i mogućnost angažmana kroz programe Zaklade Sveučilišta u Rijeci i Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci, pojašnjava Žuvić.

Dodaje i da će se ti studenti vjerojatno prijaviti za instrument privremene zaštite, kako bi ostvarili mogućnost ostanka radi vjerojatno malih izgleda za povratak u domovinu završetkom semestra.

– Vjerujem da ćemo moći osigurati njihov prihvat i nastavak školovanja na našem Sveučilištu, ističe Žuvić.

Interes za dolazak na Sveučilište u Rijeci postoji i među znanstvenicima.

– Što se tiče znanstvenika, za sada smo primili dva upita ukrajinskih profesora iz područja prava. Oni su već u Hrvatskoj te će se razgovori o mogućnostima ostvarivanja angažmana s njima obaviti ovog tjedna, kaže Žuvić.

Izdvojeni članak
sveučilište u zagrebu rektorat zgrada

I u Hrvatskoj ima studenata iz Ukrajine: Sveučilište pozvalo fakseve da im omoguće nastavak studija

Izazovi kod onih koji neće moći dokazati prethodna postignuća

Dodaje, sukladno odluci Vlade, prihvat svih ukrajinskih izbjeglica rješava se prijavom na instrument privremene zaštite kojim se omogućava boravište u RH, stjecanje zdravstvenog osiguranja, a time i mogućnost nastavka školovanja na bilo kojoj razini, pod uvjetima koji odgovaraju uvjetima za strane studente sa boravkom u RH.

– Vjerujemo da ćemo u okviru naših kapaciteta moći odgovoriti na potrebe u sljedećem razdoblju. Svakako očekujemo izazove kod studenata koji neće imati mogućnost dokazati prethodno stečene kvalifikacije i dosadašnja postignuća, no i u tim slučajevima predviđam da ćemo, koristeći naše razvijene alate priznavanja prethodnog učenja, iznaći kvalitetna rješenja, zaključuje Žuvić.

Podsjetimo, o prihvatu ukrajinskih studenata i istraživača izbjeglica bilo je riječi i na sastanku Rektorskog zbora, na kojem je sudjelova i ministar znanosti i obrazovanja, Radovan Fuchs. Dok sveučilišta pripremaju vlastite modele primanja ukrajinskih studenata, Ministarstvo u suradnji s Hrvatskom zakladom za znanost priprema program prihvata ukrajinskih istraživača na hrvatske institucije. Osim riječkog, i neka druga sveučilišta izrazila su podršku ukrajinskoj akademskoj zajednici, pa je tako Sveučilište u Zagrebu izdalo preporuku da se studenticama i studentima koji su izbjegli u Hrvatsku, a žele nastaviti studij na sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu, uvjetno omogući nastavak visokoškolskoga obrazovanja.

Od fakulteta zagrebačog sveučilišta inicijativi #Science for Ukraine zasad su se priključili Veterinarski fakultet i Fakultet organizacije i informatike, a od ostalih institucija na karti se nalazi još Institut Ruđer Bošković u Zagrebu te Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.