Pretraga

U Rijeci se pokreće jedinstven doktorski studij

A- A+

Filozofski fakultet riječkog Sveučilišta u partnerstvu s Sveučilištem Oxford Brookes (odnosno njegovim dijelom The Oxford International Centre for Publishing Studies) te Medijskim sveučilištem Koprivnica-Varaždin pokreće novi interdisciplinarni doktorski studij ‘Izdavaštvo i mediji’. Trajat će tri godine, a prvu generaciju činit će 25 polaznika. Upisi se vrše do početka veljače, a nastava počinje već u ožujku.

Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci pokreće novi višedisciplinarni doktorski smjer ‘Izdavaštvo i mediji’. Partneri su im u tome The Oxford International Centre for Publishing Studies na Sveučilištu Oxford Brookes te Medijsko sveučilište Koprivnica-Varaždin. Prijave za 25 slobodnih mjesta, koliko će ih biti u prvoj generaciji polaznika vrše se do početka veljače, a studij traje tri godine. Već početkom ožujka starta i nastava, piše Novi list.

Izdvojeni članak

Neobični fakultetski smjerovi: Iako egzotična indologija nudi dosta opcija za zapošljavanje nakon faksa

Uz to se pokreće i virtualna knjižnica, koja će značajno pojeftiniti troškove studiranja

Voditeljica ovog doktorskog studijskog programa Marina Biti navodi za spomenuti izvor da će nastava imati potpuni društveno-humanistički okvir, ali uz čvrsto definiranu informacijsko-komunikacijsku komponentu i posebnim fokusom na elektroničko izdavaštvo.

Treba naglasiti da se uz studijski smjer, pokreće i nekoliko paralelnih projekata, a jedan je upravo Centar za elektroničko nakladništvo.

– Sveučilište je već i samo sebi tržište, jer ima studente kojima je knjiga u elektroničkom obliku daleko dostupnija nego u tiskanom. Riječ je o nakladama koje inače nemaju veliku čitalačku publiku, već specijaliziranu, a upravo takva publika se okuplja na sveučilištima. Zbog toga u svijetu prevladava trend tiskanja specijaliziranih izdanja na zahtjev, prema potrebi i u manjem broju primjeraka. Knjiga u klasičnom obliku i dalje će se moći nabaviti, ali će studentima biti naraspolaganju određena e-izdanja koja će značajno pojeftiniti njihovo studiranje i približiti im izvore znanja, govori Marina Biti za Novi list.

Dodala je i da će to podrazumijevati osnivanje virtualne knjižnice, a u kontekstu toga i suradnju sa Sveučilišnom knjižnicom, koja se već dijelom provodi.

Izdvojeni članak

Fotogalerija: Zagrebačka IX. gimnazija, prva srednja škola opremljena učionicom budućnosti

Nema plaćanja zakasnina u virtualnoj knjižnici a ni ograničenja primjeraka

Centar za elektroničko izdavaštvo, koji će oplemenjivati i obogaćivati virtualnu knjižnicu, bazirat će svoje nakladništvo na znanstveno-istraživačkoj djelatnosti, koja trajno osigurava inovacijski pristup te u skorije vrijeme dovodi do modernijeg i bogatijeg izdavaštva pri riječkom Sveučilištu.

– Studenti će posuđivati e-udžbenike pod određenim pravilima, kao što je vremensko ograničenje posudbe, ali bez plaćanja zakasnine, jer kada istekne vremenski rok posudbe, udžbenik za korisnika više neće biti vidljiv. U tom slučaju, student će ga moći ponovno posuditi, a zahvaljujući mogućnostima softvera bit će moguće i praćenje stvarne čitanosti nekog djela. Uvođenje e-udžbenika će riješiti i pitanje sadašnjih ograničenja vezanih za dostupnost limitiranog broja tiskanih primjeraka, objašnjava profesorica Biti za Novi list.

Sveučilište u Rijeci tako postaje prvo u Hrvatskoj, koje se sustavno počinje baviti elektroničkim nakladništvom. Naravno usluge digitalne biblioteke, moći će koristiti, osim polaznika doktorskog smjera ‘Izdavaštvo i mediji’, studenti nižih obrazovnih razina, učenici, ali i mediji i izdavači.