Pretraga

U zagrebačkim domovima raste stanarina, glavna predstavnica studenata: ‘SC je ispravno postupio’

Zagrebački SC poskupio je smještaj u studentskim domovima, povećanje ide od tri do deset eura u praktički svim kategorijama. U našoj anketi 54 posto ispitanika smatra da ovakvo povećanje cijene nije u redu jer nije podignut standard u domovima. Predstavnica studenata Sveučilišta u Zagrebu ističe da je SC trenutno ispravno postupio, ali da bi odluka trebala biti detaljnije objašnjena kako bi studenti razumjeli razloge iza poskupljenja. Forum mladih SDP-a zbog ove je teme održao konferenciju za medije, pitaju se koji su to smještajni kapaciteti uređeni i koji standard je podignut.

studentska soba studentski dom cvjetno naselje

Soba u studentskom domu Cvjetno naselje u Zagrebu | foto: Hrvoje Debeljak, srednja.hr

Iako su iz Studentskog centra (SC) u Zagrebu još u svibnju govorili da poskupljenja smještaja neće biti dok se ne podigne standard, svojih obećanja nisu se dugo držali. Naime, podignuli su cijene za gotovo sve kategorije smještaja izuzev 5. i 6. paviljona na Savi koji bi, prema njihovim riječima, u ovoj akademskoj godini trebali u obnovu. Povećanja se razlikuju ovisno o domu i kategoriji, a kreću se od tri do deset eura. Iz SC-a su kao razloge poskupljenja naveli cijene režija i ulaganje u održavanja.

Predstavnica studenata: ‘Smatram kako je SC u ovom trenutku ispravno postupio, moramo razmišljati o održivom poslovanju’

Predsjednicu Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu Ivonu Josipović pitali smo kako komentira poskupljenje, kako su o njoj kao studentski predstavnici glasali na Upravnom vijeću SC-a i je li bilo razgovora o poskupljenju sa studentima. Naime, ranije su iz SC-a rekli da poskupljenja neće biti bez razgovora sa studentima.

– Svi smo svjesni činjenice kako se cijene smještaja u studentskim domovima u Zagrebu nisu mijenjale od 2013. godine. U međuvremenu su se povećali troškovi režija te je potrebno ulagati u održavanje i obnovu smještajnih kapaciteta. Međutim, smatramo da se ovakve odluke moraju donositi uz detaljno objašnjenje i transparentno komuniciranje prema studentima kako bi oni razumjeli razloge iza poskupljenja. Smatram kako je SC u ovom trenutku ispravno postupio i kako mi, kao studentski predstavnici, moramo razmišljati o održivom poslovanju SC-a. Kao studentska predstavnica nisam odmah glasala na Upravnom vijeću SC-a. Dobila sam određeni period kako bih se konzultirala s ostatkom Studentskog zbora te kako bih mogla poslati zajedničko mišljenje. Svi komentari kolega iz Studentskog zbora bili su dostavljeni SC-u, navela je Ivona.

U komentarima je zaključeno, istaknula je, da ‘iako ovo minimalno povećanje cijena nije značajno, SC se treba dodatno zalagati za povećanje subvencija od strane Ministarstva kako bi se održale povoljne cijene i smanjio financijski teret za studente’. Riječ je o, podsjetimo, subvenciji Ministarstva za studente podstanare od 60 eura mjesečno koje u Zagrebu sljedeće akademske godine može dobiti 1.275 studenata, a natječaj isto raspisuje SC. Inače, studentski predstavnici u Splitu lani su dogovorili sa Splitsko-dalmatinskom županijom dodatnu subvenciju pa su njihovi studenti umjesto 60 dobivali 100 eura mjesečno.

Izdvojeni članak
Studentski dom Stjepan Radić

Poskupljuje smještaj u studentskim domovima u Zagrebu: ‘Povećale su se režije, moramo ulagati u održavanje’

U našoj anketi 54 posto ispitanika ne smatra povećanje cijene u redu

– Na sjednici Skupštine Studentskog zbora ranije nije donesena odluka o ovoj temi. Važno je da SC, zajedno sa Studentskim zborom, kontinuirano radi na pronalaženju rješenja koja će biti u najboljem interesu studenata, rekla je Ivona.

U našoj anketi pitali smo vas slažete li se s povećanjem cijene smještanja u zagrebačkim studentskim domovima. Do trenutka pisanja teksta (31. srpnja u 12:15) u anketi je sudjelovalo 631 ispitanika. Najviše njih, 54 posto 347 ispitanika, smatra da povećanje cijena nije u redu jer nije povećan studentski standard niti je smještaj obnovljen. Da je i nova cijena vrlo prihvatljiva smatra 39 posto iliti 247 osoba. Svejedno je sedam posto glasača, odnosno njima 45.

anketa studentski dom povećanje cijena

Rezultati ankete 31. srpnja u 12:15 | screenshot: srednja.hr

O ovoj temi razgovarali smo i sa studentom Dominikom Despotom koji je predsjednik Studentskog zbora Algebre, a aktivan je u Hrvatskom studentskom zboru. Potvrdio nam je da se o ovome diskutiralo u Hrvatskom studentskom zboru.

– Poskupljivanje studentskih domova je objektivno neizbježno, cijene se jako dugo nisu mijenjale dok je sve ostalo uključujući i održavanje doma daleko poskupilo. Trenutno se organiziraju odbori i pregovori sa SC-om da vidimo što će to efektivno značiti u smislu rezultata. Najbolje rješenje bi bilo da domovi poskupe te da onda SC može izgraditi još domova jer kako trenutno stvari stoje studenti koji ne upadnu u domove radi ograničenih mjesta moraju živjeti u privatnim smještajima koji su 5-10 puta skuplji od domova. Jasne su mi reakcije, nitko ne voli vidjeti nikakvo poskupljenje ičega, ali treba razmišljati dugoročno i iz svih perspektiva, uključujući i studenata koji nažalost nisu upali u domove, objasnio je Dominik.

Izdvojeni članak
školska ploća zamusana s kredom i novčanice eura

Objavljeno je koliko će studenata dobiti subvenciju za privatni smještaj ako ne upadnu u dom

Studentica Kristina smatra da rast cijena treba pratiti podizanje standarda: ‘Bilo je samo pitanje vremena’

Studentica Kristina do sada je živjela u studentskom domu Cvjetno naselje, a smatra da bi povećanje cijena trebalo uključiti podizanje standarda u njima. Konkretno, za prohodnije vodoinstalacije, kvalitetnije namirnice u menzi i stabilniji internet.

– Ne razumijem se baš u ekonomiju, no kako su nakon uvođenja eura cijene svega naglo porasle, očekivala sam da će se isto dogoditi i s cijenama studentskih domova i restorana. Kako to nije odmah bio slučaj, prestala sam to očekivati pa me ovo iznenađuje. Međutim, s obzirom na poskupljenje svega, ovo je bilo samo pitanje vremena i zapravo me čudi što poskupljenje nije još veće. Naravno da sam protiv poskupljenja, pogotovo zato što bodovni kriteriji prijava za studentski smještaj uključuju socioekonomsko stanje studenata. Nedavno je porastao minimum satnice studentskih poslova i povećao se prag dopuštene zarade za studente koji su porezna olakšica uzdržavateljima, stoga skuplji smještaj ne bi trebao biti toliki problem. Ipak, ne bi se trebalo dopustiti da u životu studenata potreba za studentskim poslovima radi podmirenja osnovnih životnih troškova potisne samo studiranje u drugi plan. Cvjetno nije hotel s pet zvjezdica, ali sobe sasvim odgovaraju potrebama studentskog života, navela je Kristina.

Izdvojeni članak

Studenti tražili smjenu ravnatelja ispred SC-a, njemu produžen mandat za godinu i pol: ‘Imamo podršku radnika’

 ‘Pitanje koje sada moramo postaviti jest – koji su to smještajni kapaciteti uređeni i koji standard je podignut’

Forum mladih SDP-a u srijedu je u Zagrebu održao konferenciju za medije oko nedovoljnog kapaciteta i poskupljenja cijena studentskog smještaja u zagrebačkim domovima. Saborska zastupnica SDP-a Anita Curiš Krok istaknula je da je podizanje cijena posebno problematično jer dolazi u periodu podizanja plaća državnih dužnosnika, a upozorila je da bi se povećanje cijena trebalo odraziti na infrastrukturu i podizanje standarda. Predsjednik Foruma Lovro Lukavečki podsjetio je na izjavu zamjenika ravnatelja SC-a Marija Župana iz svibnja kako se sa studentskim predstavnicima oko rasta cijene može razgovarati kada se urede smještajni kapaciteti i digne standard.

– A što se događa sada, samo nekoliko dana unatrag? Studente je dočekao hladan tuš – obavijest da Studentski centar u Zagrebu povećava cijene smještaja u studentskim domovima. Paralelno s time, javno dostupne informacije govore da je ove godine zaprimljeno preko 10.000 molbi za smještaj u studentske domove u Zagrebu, dok su smještajni kapaciteti oko 6.800. Dakle, 3.000 studenata neće biti primljeno u studentske domove. Takav se scenarij ponavlja iz godine u godinu. Pitanje koje sada moramo postaviti jest – koji su to smještajni kapaciteti uređeni i koji standard je podignut, zapitao se Lukavečki.

Zbog izostanka suvisle stambene politike, naveo je, između pet i šest tisuća studenata koji ostanu bez studentskih domova morat će plaćati sve skuplji privatni smještaj. Karlo Vedak, potpredsjednik Foruma mladih SDP-a istaknuo je raširenost korupcije u sustavu stipendija i studentskog smještaja, posebice preprodaju mjesta u domovima ili nepravedno i koruptivno dodjeljivanje mjesta u njima.

– Ono što želim dodatno naglasiti je status quo u vidu subvencije privatnog smještaja. Što se tiče veličina subvencija, one u brojnim situacijama čine manje od 20 posto cijene najma, a budući da je problem već nastao i ne može se prevenirati, subvencije se pod hitno moraju povećati. Ključ za rješavanje abnormalne i socijalno neosjetljive situacije vidimo u povećanju kapaciteta smještaja u studentskim domovima, zaključila je Tesa Goldstein, predsjednica Središnjeg savjeta Foruma mladih SDP-a.