Pretraga

Umrla je prva rektorica u povijesti visokog školstva u Hrvatskoj: ‘Njena postignuća teško je sažeti’

A- A+

Bivša rektorica Sveučilišta u Rijeci i prva rektorica nekog od sveučilišta u povijesti Hrvatske, Katica Ivanišević, preminula je u 90. godini života. Ova filologinja usavršavala se na nizu uglednih inozemnih institucija. Osim što je bila prva žena na rektorskoj funkciji bila je i prva žena predsjednica jednog od domova Sabora, onog Županijskog.

Katica Ivanišević | foto: Unsplash/Sveučilište u Rijeci

Tužne vijesti za akademsku zajednicu stižu iz Rijeke. Bivša rektorica Sveučilišta u Rijeci, Katica Ivanišević, preminula je u 90. godini života, objavilo je Sveučilište u Rijeci. Nakon umirovljenja, 2004., ondje je dobila počasno zvanje professor emeritus. 

Prva rektorica u povijesti Hrvatske

Ivanišević je, inače, bila rektorica u povijesti visokog školstva u Hrvatskoj, a uz to i prva žena predsjednica jednog od domova Sabora, onog Županijskog, navode sa Sveučilišta.

– Osnovnu školu i Sušačku gimnaziju završila je u Rijeci i kako je sama znala reći, prisjećajući se svojega djetinjstva, već je u prvom razredu otkrila svoju želju za znanjem. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani upisala je Engleski jezik i književnost i Talijanski jezik i književnost. Već za vrijeme studija dobila je stipendiju i studirala na King’s Colledgeu u Londonu i u Perugi (Italija) na Facoltà per gli stranieri. Diplomirala je i na American Culture and Language Institute u New Yorku. Prvi posao dobila je u Osnovnoj školi Trsat kao nastavnica engleskoga jezika. Godine 1974. dobila je posao na Pedagoškoj akademiji u Rijeci kao predavačica za englesku i američku književnost i metodiku nastave engleskog jezika. Godine 1975. dobila je stipendiju American Studies iz Salzburga (Austrija) za usavršavanje iz američke književnosti, navode sa Sveučilišta u Rijeci.

Osim što je bila prva rektorica, Ivanišević je prije toga obnašala niz važnih dužnosti na Sveučilištu u Rijeci: kroz osamdesete je bila prodekanica Pedagoškoga fakulteta, predstojnica Filološkoga odjela, dekanica Pedagoškoga fakulteta, a krajem tog desetljeća postaje prorektorica Sveučilišta u Rijeci. Nakon dva prorektorska mandata postala je 1993. godine rektorica.

Izdvojeni članak
Ivan Gušić

Preminuo dugogodišnji profesor PMF-a, akademik i dobitnik državne nagrade za životno djelo

Dobitnica je niza nagrada: ‘Sva postignuća Katice Ivanišević teško je sažeti’

Sa sveučilišta ističu i da se u svojim se knjigama bavila američkom književnošću, a objavila ih je šest te više od stotinu znanstvenih i stručnih radova. Držala je predavanja kao gostujuća profesorica na Sveučilištu u Udinama, Trstu, Londonu, Rimu, Skopju i Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku, a dobro je surađivala i s inozemnim kolegama. Ivanišević je dobila niz priznanja i nagrada: Nagradu Grada Rijeke (1985.), Nagradu za životno djelo Općine Omišalj (2007.), Nagradu za životno djelo Županije primorsko-goranske (2011.), te, među ostalim, Nagradu ‘Drago Gervais za literarni doprinos (2015.) Kao predsjednica Županijskog doma Hrvatskoga sabora sudjelovala je u stvaranju hrvatske države i dobila sljedeća državna odličja: Red kneza Trpimira s ogrlicom, Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića, Red Ante Starčevića i Spomenicu Domovinskog rata.

– Sva postignuća Katice Ivanišević teško je sažeti, no ipak je uvijek isticala kako joj je najbolji prijatelj uvijek bila – knjiga. Čitala sam sve do čega sam mogla doći i iz knjiga sam crpila životno iskustvo. Marcel Proust, Dostojevski, Tolstoj, Thomas Mann i mnogi drugi pokazali su mi put: nikada se ne predati jer život uvijek nosi iznenađenja. Na moj svjetonazor posebice je utjecao Dostojevski. Shvatila sam da se sve u životu plaća, prije ili kasnije stiže nagrada ili kazna, rekla je Katica Ivanišević u jednom od svojih zadnjih intervjua. Rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samaržija sa suradnicima i djelatnicima Rektorata izražava obitelji, prijateljima i suradnicima profesorice Katice Ivanišević duboku sućut, navodi se u priopćenju Sveučilišta.