Pretraga

Upisali ste faks i želite primati stipendiju? Donosimo veliki vodič o prijavama i uvjetima

Upisi na fakultete u ljetnom su roku završeni, a još će se dobar broj maturanata na studij upisati u jesenskom. Za maturante sada kreće intenzivno razdoblje traženja smještaja i općenito promišljanja o životnim troškovima koji ih čekaju kada jednom napuste obiteljski dom. Jedan od načina njihova pokrivanja su stipendije. Međutim, za prijavu i prve rate na računu, morat ćete pričekati.

novac, stipendija, studentski dom stjepan radić

Novci | foto: srednja.hr

Upisom na studij ušli ste u studentski život, shvatili koliko samostalnost košta, ali i da postoje neke mogućnosti stipendiranja? Nekoliko je vrsta stipendija za koje studenti mogu konkurirati. To su državne socio-ekonomske, državne STEM stipendije, stipendije koje dodjeljuju županije ili lokalne jedinice, sveučilišne stipendije, stipendije raznih zaklada ili privatne tvrtke.

Državne socio-ekonomske stipendije

Svake akademske godine država dodjeljuje 12.000 stipendija studentima slabijeg socio-ekonomskog statusa. Iznos te stipendije je 200 eura i isplaćuje se za devet mjeseci akademske godine. Natječaj se obično otvara u prvoj polovici listopada, najkasnije do 15. i može se pronaći na web stranici Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Ta stipendija namijenjena je samo redovitim studentima i to u trima kategorijama: onima sa slabijim socio-ekonomskim statusom (dobivaju najveći broj stipendija), studentima poginulih ili nestalih u ratu te djeci mirnodopskih vojnih i civilnih invalida rata, kao i studentima s invaliditetom, onima koji su pod skrbništvom ili iz dječjih domova.

Ključni uvjet za dobivanje ove stipendije je da prihodi vašeg kućanstva po članu ne prelaze iznos koji će natječajem propisati Ministarstvo. Međutim, dobar dio bodova prikupljate na nekim drugim stavkama. Primjerice, ako vam se brat ili sestra školuju, ako su vam roditelji razvedeni, ako živite u studentskom domu ili ako je zanimanje za koje se obrazujete deficitarno. Trenutno važeći pravilnik kojim je propisana raspodjela bodova za ovu stipendiju možete pronaći ovdje.

U svakom slučaju, kada Ministarstvo raspiše natječaj u listopadu, imat ćete nekoliko tjedana za prijavu. Dobra vijest je da se ona u potpunosti odvija online, putem posebne aplikacije za koju će poveznica biti u tekstu natječaja. Rezultati natječaja će biti dostupni isto na webu Ministarstva, nakon čega studenti imaju tjedan dana da prihvate uvjete stipendiranja, što se smatra činom sklapanja ugovora. Stipendija se isplaćuje do 15. u mjesecu.

Izdvojeni članak
Ruka koja drži novčanice eeura

Koji hrvatski gradovi daju najviše stipendije? Izašao je popis, ovi su na vrhu

Državna STEM stipendija

U potpunosti online vrše se i prijave za državnu STEM stipendiju, a princip je sličan kao za socio-ekonomsku. Najprije će Ministarstvo obrazovanja objaviti listu STEM studija za koje se dodjeljuje stipendija, a ministar Radovan Fuchs do 1. listopada donosi odluku o tome koliko se stipendija dodjeljuje, jer njihov broj nije isti svake godine. Potom isto Ministarstvo, a najkasnije do 25. listopada, otvara javni poziv za studente na svojoj web stranici. Stipendija iznosi 600 eura za STEM nastavničke studije i 300 eura za ostale STEM studije.

Rang-lista dobitnika za brucoše formira se temeljem rezultata državne mature iz Matematike, a ako više brucoša ima isti rezultat, onda se gledaju rezultati na maturi iz Fizike, Kemije ili Biologije. Za ostale studente lista se formira temeljem stečenih ECTS bodova i težinskog prosjeka ocjena na studiju i prosjeka ocjena studija. Trenutno važeći pravilnik s uvjetima za dodjelu STEM stipendije i propisima kada se ona obustavlja ili vraća možete pronaći ovdje.

Treba spomenuti da se državne stipendije za STEM nastavničke studije dodjeljuju se svim prijavljenim studentima, a koji ostvaruju pravo na dodjelu u skladu s uvjetima iz Pravilnika. Ostale se dodjeljuju u sljedećim postocima: 30 posto za prvu godinu prijediplomskog, integriranog prijediplomskog i diplomskog te stručnog kratkog studija, po deset posto za više godine integriranog studija, prvu i drugu godinu diplomskog te 40 posto za više godine prijediplomskog studija i drugu godinu stručnog kratkog studija.

Rezultati javnog poziva za STEM stipendije će biti dostupni u istoj aplikaciji u kojoj su se studenti prijavljivali na javni poziv, nakon čega isto imaju tjedan dana da prihvate uvjete stipendiranja, što se smatra činom sklapanja ugovora. Isto kao i socio-ekonomska, STEM stipendija se isplaćuje do 15. u mjesecu.

Izdvojeni članak
Povrat poreza

Ulaze li stipendije u porezne limite za studente? Doznali smo odgovor od Porezne uprave

Sveučilišne stipendije

Gotovo sva javna sveučilišta studentima nude sveučilišne stipendije. Međutim, ne postoji pravilnik na nacionalnoj razini, nego svako sveučilište donosi svoj. Natječaji se obično raspisuju u prvom semestru akademske godine i dostupni su na web stranici vašeg sveučilišta. Možete se prijaviti samo na natječaj sveučilišta na kojem studirate, a oni su uglavnom rezervirani za redovite studente.

I iznos stipendije i kategorije, kao i datumi raspisivanja natječaja i načini prijave, variraju od sveučilišta do sveučilišta. No za primjer ćemo uzeti stipendiju Sveučilišta u Zagrebu. Prošle godine to je sveučilište dijelilo 520 stipendija kroz natječaj koji je izašao u listopadu. Stipendija se dodjeljuje u pet kategorija: najviše ih je za izvrsnost i to za one koji su u 10 posto najboljih na studiju, potom za ranjive skupine (npr. osobe s invaliditetom i slabijeg socio-ekonomskog statusa), studentima deficitarnih nastavničkih smjerova, studentima sportašima i onima u umjetničkom području.

Iznos stipendije Sveučilišta u Zagrebu je 1.800 eura, a kriteriji i tražena dokumentacija ovise o kategoriji u kojoj se student prijavljuje. Primjerice, u većini kategorija uopće se na natječaj ne mogu prijaviti studenti prve godine studija, pa i na to trebate obratiti pozornost na natječajima vaših sveučilišta. Po završetku prijava i njihove obrade, sveučilišta na svojim web stranicama objavljuju rezultate natječaja.

Izdvojeni članak
student servis i fakultet

Gubitak studentskih prava: Evo kada ostajete bez iksice, studentskog ugovora, doma i stipendije

Županijske i lokalne stipendije

Slično kao i kod sveučilišnih, i županije i gradovi ili općine sami propisuju kome će i pod kojim uvjetima dijeliti stipendije, ako ih uopće dijele. U nekim se županijama i gradovima dijele samo stipendije za izvrsnost, u drugima su to one za ranjive skupine, u trećima obje. Ali u svakom slučaju natječaj treba biti objavljen na webu županije odnosno grada, kao i rokovi i pravila prijave. Uvjet je u većini slučajeva da se na natječaj mogu prijaviti samo studenti s prebivalištem na području županije ili grada, a ponekad gradovi uvjetuju i da student određeno vrijeme nakon studija ostane raditi na području grada.

Za primjer gradske stipendije uzmimo stipendije Grada Zagreba, koji ima i status županije. Grad Zagreb studentima dodjeljuje stipendiju u iznosu od 500 eura mjesečno. Ona se ukupno dodjeljuje u pet kategorija: za izvrsnost, temeljem socio-ekonomskog statusa, za deficitarna zanimanja, za studente s invaliditetom te za pripadnike romske nacionalne manjine. Za provedbu natječaja prošle godine razvijen je sustav prijave putem aplikacije eStipendije.

Natječaji obično izlaze u listopadu ili studenom i odvojeni su oni za studente prve godine studija. Dakako, uvjeti stipendiranja ovise o kategoriji u kojoj se prijavljujete, negdje je naglasak na ocjenama, drugdje na imovinskom stanju u obitelji, a uvjete za svaku kategoriju stipendija Grada Zagreba možete pronaći ovdje. I rezultati natječaja objavljuju se na webu Grada, a prošle godine izlazili su postupno za svaku kategoriju i odvojene su bile rang liste za brucoše.

Izdvojeni članak

Prijave za državnu STEM stipendiju u punom su jeku: 6 stvari koje morate znati ako je želite dobivati

Stipendije zaklada, privatnih tvrtki i one za posebne skupine studenata

Postoje i posebne skupine studenata koje mogu dobivati stipendije zaklada, privatnih tvrtki ili javnih institucija. Kada je riječ o zakladama, možda najpoznatija je novčana potpora Zaklade branitelja, tzv. ‘braniteljska stipendija’. Natječaj se objavljuje na web stranici Zaklade, lani je bio raspisan početkom studenog, a potpora za studente iznosila je 100 eura. Potporu su mogla dobiti djeca smrtno stradalih i nestalih branitelja, djeca branitelja za izvrsnost te djeca branitelja s nižim socio-ekonomskim statusom. Uvjet je da su roditelji sudjelovali u borbenom sektoru najmanje 100 dana, a za svaku kategoriju su propisani specifični uvjeti, poput prosjeka ocjena. Prijave su se do sada vršile poštom, javne objave liste dobitnika potpore ove Zaklade nema, nego studentima ugovor dolazi na adresu. Neki fakulteti i sveučilišta imaju svoje zaklade za stipendiranje, npr. Sveučilište u Zagrebu ili FER, na kojem sadašnje studente stipendiraju bivši.

Postoje i stipendije koje studentima dodjeljuju privatne tvrtke i to često kako bi privukle potencijalne zaposlenike u deficitarnim zanimanjima. Primjerice, neke ljekarne dodjeljuju stipendije studentima farmacije. Dakako, i u ovom slučaju uvjete i iznos propisuje sama tvrtka. Uobičajeni uvjeti za dobivanje ovakvih stipendija su dobar prosjek ocjena, redovito studiranje i polaganje ispita u roku i bez ponavljanja godine, a student se po završetku studija mora zaposliti u kompaniji na određeni rok. Obično onoliko godina koliko je i primao stipendiju. Osim dokaza izvrsnosti, često je u prijavi za privatne stipendije potrebno dostaviti i motivacijsko pismo.

Još su neke posebne skupine studenata koje mogu primati stipendije, primjerice, sportaši. Ministarstvo turizma i sporta tako stipendira školarine za vrijeme i po završetku sportske karijere na visokim učilištima u svim zvanjima ili pohađanje programa obrazovanja i usavršavanja odraslih za stjecanje stručnih kvalifikacija za rad u sportu. Isto Ministarstvo stipendije dodjeljuje putem natječaja objavljenog na svojim web stranicama.

Izdvojeni članak
Studentski dom Stjepan Radić

Poskupljuje smještaj u studentskim domovima u Zagrebu: ‘Povećale su se režije, moramo ulagati u održavanje’

Otvorite vlastiti bankovni račun

Mogućnosti stipendiranja za studente u svakom je slučaju više nego za srednjoškolce, samo je početkom semestra potrebno dobro se o njima informirati. U većini slučajeva, a obavezno kod javno financiranih stipendija, nećete moći primati dvije stipendije paralelno. No, možete se odreći jedne da biste primali neku drugu. Također, nije rijetkost, pogotovo kod državnih stipendija, da isplata započne tek oko Božića. U tom ćete slučaju zaostale mjesečne rate dobiti odjednom.

Ako ste nakon čitanja ovog teksta zaključili da postoje mogućnosti da ostvarite pravo na neku, svakako bi bilo dobro da s početkom akademske godine otvorite bankovni račun. Jer stipendiju nećete moći primati na račun roditelja ili neke druge osobe.