Pretraga

Usred Trga postavili vešmašinu punu novca: ‘Pogledajte što su napravili u studentskim zborovima’

A- A+

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, SDP Hrvatske i Forum mladih SDP-a Hrvatske organizirali su jutros na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu jedinstven performans pod nazivom ‘Zavrti bubanj protiv korupcije’. Na glavni zagrebački trg postavili su i pravu vešmašinu čiji su bubanj simbolično napunili novčanicama kako bi upozorili na problem ‘pranja novca’. Kao jedan od primjera korupcije, naveli su ono što se događa u studentskim zborovima i to od strane Mladeži HDZ-a.

Foto: SDP

Na glavnom zagrebačkom trgu u posljednje vrijeme mogu se vidjeti svakakvi performansi, a posljednji je privukao pažnju jer se na Trgu bana Josipa Jelačića pojavila – vešmašina, odnosno perilica za pranje rublja. Ondje su ju povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije postavili SDP Hrvatske i Forum mladih SDP-a Hrvatske.

‘Dobri primjeri su ono što je Mladež HDZ-a napravila u studentskim zborovima, ali i u Savjetu mladih’

U bubanj su simbolično stavili i novčanice kao simbol ‘pranja novca’ te su građani mogli i sami zavrtjeti taj bubanj. Akcijom pod nazivom ‘Zavrti bubanj protiv korupcije’, odnosno simboličnim prikazom skrivanja tragova ilegalno stečenih financijskih sredstava, SDP Hrvatske i Forum mladih SDP-a Hrvatske pozvali su građane da se aktivno uključe u borbu protiv korupcije. Kao primjer jednog oblika korupcije su naveli i ono što se događa u studentskim zborovima.

– Žao mi je da vam se danas još jednom moram obratiti povodom teme korupcije, a ne kako bih otvorio neku novu važnu temu, kao što smo do sada otvarali teme mentalnog zdravlja, menstrualnog siromaštva i stambene politike. Posljednji primjer korupcije u režiji HDZ-a pokazuje kako HDZ-ova sistemska korupcija ima dva glavna avatara. Prvi je model ‘Kaj bi ti štel biti?’ kojim pretendiraju u potpunosti zarobiti sve institucije i javna tijela u Hrvatskoj. Dobri primjeri ovog modela su ono što je Mladež HDZ-a napravila u studentskim zborovima, ali i u Savjetu mladih Vlade Republike Hrvatske, rekao je na performansu potpredsjednik Foruma mladih SDP-a Hrvatske, Karlo Vedak.

Podsjetimo, akademsku zajednicu je 2021. godine potresao slučaj kupovine sefova za oružje od strane tadašnjeg glavnog predstavnika zagrebačkih studenata, Mihovila Miokovića koji je tada bio i u Mladežu HDZ-a. Osim bizarnih sefova za oružje, javnim novcem kupio je i dva ‘napucana’ MacBooka za nekadašnjih 44.000 kuna što bi danas bilo oko 5.800 eura, ali nevjerojatna je i činjenica da je 9.600 kuna, odnosno oko 1.300 eura potrošio na svoj osobni trening, odnosno tečaj govorništva, koji na kraju nije ni završio.

Izdvojeni članak
savjet mladih rh

Dok se čeka odluka Ustavnog suda, provjerili smo što radi sporni savjet mladih pun HDZ-ovaca

‘Sumnjivi tipovi u Hrvatskoj imaju mogućnost uzeti 10 posto javnog novca preko svoje iksice koja se zove članska iskaznica HDZ-a’

Savjet mladih tijelo je osnovano tijekom 2023. godine, a Forum mladih SDP-a još ranije ove godine upozorio da su dvije trećine članova novog Savjeta mladih RH ujedno i članovi Mladeži HDZ-a. Oporba i Mreža mladih upozorila je da takvo tijelo krši autonomije lokalnih jedinica te da ono ne može biti reprezentativno bez da nije osigurana njegova neovisnost.

– Drugi je model ugrađivanje u javne proračune i javne nabave. Kao što studenti i studentice u Hrvatskoj preko iksice imaju pravo na popust od 10-15 posto na kino, kazalište i slično, tako različiti sumnjivi tipovi u Hrvatskoj imaju mogućnost uzeti 10 posto javnog novca preko svoje iksice koja se zove članska iskaznica Hrvatske demokratske zajednice, rekao je Vedak na performansu.

Na kraju su zaključili kako je, prema njima, potrebno riješiti tri stvari kako bi se riješio problem korupcije u Hrvatskoj. Prva stvar koju je Vedak naveo je ‘micanje Plenkovića kao mecene ovog sustava, ali i njegove Vlade kao suučesnika’. Druga stvar je ‘uvođenje građanskog odgoja kao mehanizma kapacitiranja mladih za borbu protiv korupcije’, a treća stvar koju su naveli je ‘transparentnije i participativnije odlučivanje o javnom novcu, upravo kao što i mi radimo politikom participativnog budžetiranja za programe i projekte za mlade’.