Ustavni suci žele biti i profesori pravnih fakulteta: Među njima jedan dekan
Završio je javni poziv za desetero ustavnih sudaca koji će na toj poziciji biti sljedećih osam godina, a među kandidaturama su i one profesora pravnih fakulteta. Javilo se devetero profesora Pravnog fakulteta u Zagrebu, s osječkog troje među kojima je i aktualni dekan Tunjica Petrašević, a s riječkog pravnog fakulteta pristigle su dvije kandidature. Ustavne suce bira Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom.
Ustavni sud Republike Hrvatske ima trinaest sudaca, a krajem godine mandat ističe njima deset. Zbog toga je u lipnju pokrenut javni poziv koji je završen prije nekoliko dana. Ustavni sud jamči poštovanje i primjenu hrvatskog Ustava te je neovisno tijelo. Suce Ustavnog suda bira Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom na osam godina.
Ustavni suci dolaze iz redova istaknutih pravnika, osobito sudaca, državnih odvjetnika, odvjetnika i sveučilišnih profesora pravnih znanosti. Stoga smo provjerili tko se od trenutnih profesora na pravnim fakultetima kandidirao za tu ulogu. Pristigle kandidature objavio je Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskog sabora koji će obaviti javni razgovor sa svakim kandidatom te sastaviti listu užeg izbora. U konačnici će zastupnici u Saboru odabrati novih desetero ustavnih sudaca.
Devetero profesora s Pravnog fakulteta u Zagrebu voljeli bi biti ustavni suci
Po prijavama profesora prednjači Pravni fakultet u Zagrebu. Ustavni sudac tako želi biti Aleksandar Maršavelski koji radi kao izvanredni profesor na Katedri za kazneno pravo te je predsjednik Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu, stoji na stranicama fakulteta. Član je Izvršnog odbora hrvatske jedinice UNESCO Katedre za bioetiku.
Prijavio se i Vedran Đulabić, redoviti profesor na Katedri za upravnu znanost Pravnog fakulteta u Zagrebu. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Pravnom fakultetu u Zagrebu na poslijediplomskom studiju upravno-političkih znanosti. Sljedeći koji se kandidirao je Alan Uzelac, redoviti profesor u trajnom zvanju na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Član je Međunarodne udruge za procesno pravo i Udruge za međunarodno procesno pravo, piše na stranicama fakulteta.
Viktor Gotovac, sljedeći na listi pristiglih kandidatura, redoviti je profesor na Katedri za radno i socijalno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Izvodi nastavu i iz kolegija Radno pravo na poslijediplomskom sveučilišnom specijalističkom studiju ‘Upravljanje ljudskim potencijalima’ Centra za poslijediplomske studije Sveučilišta u Zagrebu koji se izvodi na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Marta Dragičević Prtenjača također želi biti dio Ustavnog suda, a izvanredna je profesorica na Katedri za kazneno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu. Članica je nekoliko nacionalnih i međunarodnih udruženja, Akademije pravnih znanosti Hrvatske, Društva sveučilišnih nastavnika, Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i praksu te Europskog udruženja za kriminologiju.
Ustavni sudac želi biti i njezin kolega Frane Staničić koji je redoviti profesor na Katedri za upravno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu. Član je Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a od 2019. do 2024. bio je član Etičkog savjeta Sveučilišta u Zagrebu.
Pristigla je i kandidatura dekana Pravnog fakulteta u Osijeku
S Pravnog fakulteta u Zagrebu prijavu je poslala i Aleksandra Maganić, tamošnja redovita profesorica na Katedri za građansko procesno pravo. Izvan Pravnog fakulteta u Zagrebu predaje na Poslijediplomskom specijalističkom studiju Medicinsko pravo Pravnog fakulteta u Splitu. Tajnica je Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava HAZU-a od prosinca 2017. godine te član Europskog instituta za pravo. Davorin Lapaš s Pravnog fakulteta u Zagrebu, čija je kandidatura za ustavnog suca također pristigla, redoviti je profesor na Katedri za međunarodno pravo. Sudjeluje kao istraživač u projektima Ministarstva znanosti, a jedan je od hrvatskih članova Suda za mirenje i arbitražu OESS-a. S Pravnog u Zagrebu za ustavnu sutkinju stigla je i kandidatura Biljane Kostadinov, redovite profesorice u trajnom zvanju i predstojnica Katedre za Ustavno pravo. Predsjednica je Hrvatske udruge za ustavno pravo, osnivačica Hrvatsko-kanadskog akademskog društva te članica Hrvatske akademije za pravne znanosti.
S Pravnog fakulteta u Osijeku pristigle su tri kandidature. Ustavni sudac želi biti dekan Pravnog fakulteta u Osijeku, Tunjica Petrašević. On je dekan od 2020. godine, a ranije je bio prodekan za znanost, međunarodnu suradnju i poslijediplomske studije te vršitelj dužnosti dekana. Izvanredni je profesor na Katedri ustavnog i europskog prava.
Dio Ustavnog suda htio bi biti i docent s Pravnog u Osijeku, Mato Palić s Katedre ustavnog i europskog prava. Član je Hrvatske udruge za ustavno pravo i Hrvatskog instituta za lokalnu samoupravu. Bio je vijećnik u Gradskom vijeću Osijeka. Anita Blagojević redovita je profesorica na istoj katedri te je i ona poslala kandidaturu za ustavnu sutkinju. Objavila je dvije knjige te veći broj znanstvenih radova, piše na stranici fakulteta, a isto je članica Hrvatske udruge za ustavno pravo, Hrvatskog instituta za lokalnu samoupravu, Hrvatske udruge za mirenje i The International Society of Public Law.
Ustavni suci žele biti i dvoje profesora s riječkog pravnog fakulteta
Pristigle kandidature u Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskog sabora za ustavne suce su i od profesora Pravnog fakulteta u Rijeci. Maša Marochini Zrinski izvanredna je profesorica na katedri za Teoriju prava i države, filozofiju prava, ljudska prava i javnu politiku. Doktorirala je na University of Dundee u Ujedinjenom Kraljevstvu. Kandidirao se i Zvonimir Slakoper koji je redoviti profesor i predstojnik Zavoda za građansko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Uz to je i profesor na Katedri za pravo Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Član je Hrvatskog društva za međunarodno pravo, Hrvatske arbitražne udruge i arbitar Stalnog izbranog sudišta pri Hrvatskoj gospodarskoj komori u sporovima bez i s međunarodnim obilježjem.
Napomenimo da su se za ustavne suce kandidirali i Hana Horak, redovita profesorica u trajnom zvanju na Katedri za pravo pri Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te Zlatko Ćesić, profesor stručnih studija u trajnom izboru na Veleučilištu ‘Nikola Tesla’ u Gospiću. Ponovno se kandidirao i aktualni ustavni sudac Mario Jelušić, inače docent na Katedri za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu. Jelušić je ustavni sudac od 2008., a u svojoj kandidaturi napomenuo je da otada na Pravnom fakultetu djeluje kao vanjski suradnik izvan radnog odnosa, u smanjenom opsegu i pro bono (bez naknade). Sve pristigle kandidature za ustavne suce možete pronaći ovdje.