Uz svijeće, glazbu, čašicu više i ‘kukanje’ do mira u sezoni ispitnih rokova
Neprospavane noći, tamni krugovi oko očiju, pogubljene misli i ispijene velike količine kave oduvijek su bili simboli zimskih rokova. Upravo u tom razdoblju, studenti čine sve kako bi pronašli brz način opuštanja.
Veljača je oduvijek bila najmrskiji mjesec većine studenata jer uz hladnoću koju taj mjesec nosi, stižu i ispitni rokovi te sati provedeni uz knjige. Nakon višednevnog učenja, čije su posljedice vidljive prvenstveno na fizičkom, ali i mentalnom stanju osobe, potrebno je pronaći efikasan način opuštanja.
– Ne biste vjerovali, ali jedino što me uspije opustiti je ‘kukanje’ drugima. Nakon što iz sebe izbacim sve svoje frustracije, nakon što izgovorim i više nego mislim, osjećam se smireno i mogu nastaviti s učenjem i radom, izjavila je Martina (23), studentica Odjela za kemiju koju smo sreli ispred osječkog STUC-a.
Usmjeravanje energije na nešto pozitivno ključ je stvarnoga opuštanja
Za razliku od Martine, studentica Ekonomskog fakulteta u Osijeku, Biljana (24), smatra da je bitno energiju usmjeriti na nešto pozitivno.
– Kada sam pod stresom i trebam učiti, uhvatim se izrađivanja torbi, nakita, čega god mi u tom trenutku padne na pamet. Upalim mašinu, zapalim mirisnu svijeću, upalim glazbu i nakon što izradim nešto čiji rezultat vidim trenutno, nije mi problem nastaviti s učenjem.
Nekima je uz glazbu potrebna i dodatna stimulacija, tako da je jedino što ih zbilja opušta izlazak van s društvom.
– Tijekom rokova su uvijek najbolji izlasci! Svi samo čekamo taj jedan dan u tjednu da uz koju čašicu više zaboravimo sve obaveze i onda od sljedećeg dana prazne glave krenemo u novo gradivo, izjavio je student Elektroničkog fakulteta, Damir (25)
Stres kao dodatna motivacija
Za razliku od kolega s drugih fakulteta, na neke studente i sam stres djeluje motivirajuće.
– Uh, krivu ste našli za ovo. Dok je oko mene mir, ja čitam sve osim onoga što bih trebala, no kada rokovi pritisnu sa svih strana, razina stresa se podigne u vrtoglave visine i ja sam spremna na rad, no svjesna sam i sama da ovo ne funkcionira kod svih. Tu nema jedinstvenog načina, već svatko mora pronaći svoj način, napomenula je Jelena (26), studentica Odjela za kulturologiju.
S njezinim mišljenjem složilo se još nekoliko ispitanika, no zaključak je svima bio jedinstven; taj princip kod nekih može paliti, a nekima može samo dodatno pojačati razinu stresa i dovesti ih do blokade, stoga je bitno da svatko pronađe svoj način opuštanja i prakticira ga što češće.