Veliki SC razjasnio troškove smještaja u studentskim domovima: Kod njih neće biti poskupljenja
Iz SC-a u Splitu nabrojali su što sve uključuje trošak smještaja u studentskom domu. Od potrošnje struje, održavanja klimatizacijskog sustava, navode, sve do bojanja zidova i parketa, rada majstora i recepcije, zamjene madraca, jastuka i tuš baterija. Cijene svojih studentskih domova neće mijenjati, ali napominju da će minuse pokriti turizmom, cateringom i vjenčanjima u menzi.
Iz Studentskog centra (SC) u Splitu objasnili su na svojim društvenim mrežama što uključuje trošak smještaja u studentskom domu. Istaknuli su da trošak smještaja sadrži potrošnju struje i lož ulja, trošak ugradnje, rada i održavanja klimatizacijskog sustava, potrošnju tople i hladne vode.
Koliki je vijek trajanja i interval održavanja? Deratizacija dvaput godišnje
Nadalje, tu su kontinuirano održavanje kotlovnice, liftova, vatrodojave i videonadzora, kao i kontinuirano održavanje internetske mreže. Zatim bojanje zidova i parketa, rad majstora, recepcije i čistačica, zamjena madraca, jastuka, dotrajalog namještaja, rasvjetnih tijela, tuš baterija i perlatora.
– Koliki je vijek trajanja/interval održavanja? Dvaput godišnje – deratizacija i dezinsekcija, redovno servisiranje dizalica topline i klima uređaja, servis i kontrola kotlova. Jednom godišnje – čišćenje klimatizacije, servisiranje, pregled i atestiranje (vatrodojavni sustav, hidrantska mreža, panik rasvjeta, sustav odimljavanja, sustav šprinklera, agregati, plinska instalacija i plinodojava. Jednom u četiri godine – pregled i atestiranje električnih instalacija. Svakih pet do šest godina – zamjena madraca i bojanje zidova. Svakih šest do osam godina – izmjena mrežne opreme. Svakih 12 do 15 godina – bojanje parketa i zamjena klima uređaja. Svakih 15 do 20 godina – zamjena namještaja, stoji u objavi splitskog SC-a.
‘Cijena doma za sada se neće mijenjati, trudit ćemo se održati studentski standard na dosadašnjem nivou’
Dodali su da država subvencionira svakog studenta s 26,54 eura mjesečno. Razliku pokrivaju, ističu, iznajmljivanjem turistima, cateringom i vjenčanjima. Kako smo pisali, splitska menza iznajmljuje se za vjenčanja i maturalne zabave.
– SC iz komercijalnih prihoda pokriva od 45 posto stanarine studentu ovisno o domu u kojem boravi. Cijena doma za sada se neće mijenjati. Trudit ćemo se održati studentski standard na dosadašnjem nivou pokrivajući minuse u smještaju turizmom, cateringom i vjenčanjima. Sve buduće stanare doma molimo za racionalno korištenje energenata i vode. Molimo da inventar doma čuvaju te da sobe i okoliš drže urednim i čistim, kažu iz SC-a u Splitu.
Potom su pojasnili koliko student plaća svaki dom, a koliki je okvirni stvarni trošak. Navode da dvokrevetnu sobu na Kampusu student plaća 105 eura mjesečno, a stvarni trošak je 230 eura mjesečno. U domu Bruno Bušić studenti dvokrevetnu sobu plaćaju 84 eura, trokrevetnu 65 eura, a stvarni je trošak 166 eura. Za Hostel Spinut, kojeg uskoro čeka djelomična rekonstrukcija, student plaća 84 eura, a stvarni trošak je 135 eura.
Podsjetimo, bez studentskog doma ove će godine u Hrvatskoj ostati tisuće studenata. Upravo u Splitu stigao je rekordan broj prijava, njih 2.744, a u tri splitska studentska doma moći će biti smještena 1.193 studenta. Iz Splita najavljuju da će u novi dom koji će graditi biti smješteno između 600 i 800 novih studenata.