Veliki sveučilišni grad dobio novi fakultet: Moguće povećanje mjesta na popularnoj logopediji
Sveučilište u Rijeci u novu je akademsku godinu ušlo odlukom o osnivanju novog fakulteta, Fakulteta za logopediju. Njihov popularni studij logopedije do sada se izvodio se kao studij pri sveučilištu, a voditelj je bio Zdravko Kolundžić koji će po novom biti v.d. dekana fakulteta. Sa sveučilišta najavljuju i plan da se upisna kvota na ovom iznimno traženom studiju poveća u narednom razdoblju.
Gotovo da i nema regije u Hrvatskoj u kojoj ne nedostaje logopeda. Do prije nekoliko godina na studij logopedije ih se upisivalo samo 50, a on se izvodio samo u Zagrebu. To se promijenilo prije četiri godine kada je ovaj studij na prijediplomskoj razini odlučilo pokrenuti i Sveučilište u Rijeci. Lani su pokrenuli i diplomsku razinu. Godišnje se na ovaj studij upisuje 30 studenata i on se do sada izvodio pri Sveučilištu u Rijeci. No, potkraj rujna donesena je na Senatu ovog sveučilišta odluka o osnivanju Fakulteta za logopediju, a vršiteljem dužnosti dekana imenovan je dosadašnji voditelj studija Zdravko Kolundžić.
Moguće povećanje kvote na studiju logopedije u Rijeci
Marta Žuvić, prorektorica za studije, studente i osiguravanje kvalitete na Sveučilištu u Rijeci, otkrila nam je neke detalje o uspostavi novog riječkog fakulteta. Naše prvo pitanje bilo je zašto je uopće postojala potreba da se osnuje Fakultet za logopediju.
– Studij logopedije je, iz razloga interdisciplinarnosti sadržaja i potrebe za sudjelovanjem nastavnika različitih profila i s različitih fakulteta, pokrenut pri Sveučilištu u Rijeci, pri čemu su logističku podršku studijima, studentima i zaposlenicima preuzele službe Sveučilišta. Situacija je i tada smatrana privremenom, zbog neprirodnosti položaja u kojoj studiji i nastavnici koji izvode nastavu nemaju odgovarajući institucijski i organizacijski okvir za djelovanje. Razvojem i ekipiranjem studija stekli su se uvjeti da studij preraste u organizacijsku jedinicu Sveučilišta kao fakultet bez pravne osobnosti. Vjerujemo da će nove mogućnosti koje pruža ovo osnivanje poboljšati kvalitetu rada i uvjete studiranja te značajno doprinijeti razvoju obrazovanja, znanstvenog istraživanja i suradnje sa zajednicom u polju djelovanja novog Fakulteta za logopediju, navodi Žuvić.
Kako studiji i fakulteti postoje primarno da bi obrazovali studente, zanimalo nas je i što pokretanje samog fakulteta znači za buduće generacije, ali i hoće li se na studiju logopedije povećati upisna kvota.
– Buduće generacije studenata dobivat će jednako visokokvalitetno obrazovanja, ali istovremeno i bolju organizacijsku i logističku podršku, a u konačnici diplomu Fakulteta za logopediju Sveučilišta u Rijeci. U sljedećem razdoblju planira se moguće povećanje upisnih kvota za 15 posto, otkrila je Žuvić.
Studenti nedavno preselili u prostor Akvarija na Kampusu
Trenutno se, dakle, na Fakultetu za logopediju izvodi samo studij logopedije. Žuvić nam navodi da postoje i planovi o razvoju novih studija, ne otkrivajući o kojima je riječ. Trenutno se razmatraju kadrovske i prostorne mogućnosti za njihovo izvođenje. A kada je riječ upravo o prostoru, nedavno se nastava za studente logopedije preselila u Akvarij na Kampusu, pa Žuvić pitamo i hoće li tako ostati ili je u planu novi prostor.
– U prostoru Akvarija na Kampusu Sveučilišta u Rijeci osposobili smo nove dvije kvalitetno opremljene učionice za izvođenje nastave na studijima logopedije, što je značajno olakšalo organizaciju rasporeda nastave. Na prijediplomskom i diplomskom studiju logopedije više je od 150 studenata pa je izvođenje nastave do sada organizirano uz veliku pomoć i ustupanje učioničkih kapaciteta ostalih sastavnica na Kampusu. Novi prostori značajno će rasteretiti organizacijske napore u osiguravanju stalnog rasporeda nastave i nadamo se kroz duže vrijeme osigurati stabilnost, navodi Žuvić.
Prije četiri godine novu dimenziju priči o pokretanju studija logopedije u Rijeci dalo je pokretanje Logopetskog centra. Ondje, među ostalim, studenti logopedije imaju vježbe i praksu. Zanimalo nas je koliko su na sveučilištu zadovoljni njegovim dosadašnjim radom i koliko je on značajan za zajednicu.
– Logopedski centar osnovan je istovremeno s pokretanjem studija, s ciljem omogućavanja stjecanja praktičnih kompetencija studenata, razvoja istraživačkih kapaciteta te istraživačkih i stručnih projekata, kao i pružanja usluga lokalnoj zajednici kroz logopedsku ambulantu. Logopedska ambulanta osnovana je u izvrsnoj suradnji s KBC-om Rijeka kao izdvojena ambulanta Zavoda za audiologiju i fonijatriju i kao takva predstavlja potpuno inovativni iskorak u okvirima visokog obrazovanja u Hrvatskoj. U njoj se pružaju logopedske usluge stanovništvu čime se nadoknađuje deficit logopedskih usluga na području naše županije. Pored izvođenja praktičnog dijela nastave, Logopedski centar organizira i brojne aktivnosti poput radionica i seminara za potrebe zajednice logopeda te u tom smislu također predstavlja izuzetno važan doprinos zajednici, zaključuje Žuvić.