Pretraga

Veliki uspjeh: Profesor Filozofskog objavio članak u prestižnom časopisu Nature

A- A+

U vodećem svjetskom znanstvenom časopisu Nature objavljen je članak s velikom analizom poplava u posljednjih 500-tinjak godina. Povijest polava u Hrvatskoj istražio je dr. sc. Hrvoje Petrić, redoviti profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te tako postao jedan od koautora ovog važnog znanstvenog članka.

Foto: Denis Gaščić, srednja.hr

Kolika je važnost razumijevanja poplava i obrane od njih, saznali su nažalost Zagrepčani prije dva tjedna. Iako tada doduše nije poplavila rijeka, da voda može donijeti veliku štetu, osjetili smo na vlastitoj koži.

Izdvojeni članak

Šteta je milijunska: Poplava oštetila skupe uređaje na zagrebačkom fakultetu

A upravo se temom poplava bavilo i dosad najveće takvo istraživanje čiji su rezultati objavljeni u vodećem svjetskom znanstevnom časopisu Nature. Svoj obol ovome radu dao je dr. sc. Hrvoje Petrić, redoviti profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji je posebno je obradio poplave rijeke Drave od 16. stoljeća do suvremenosti.

– Članak je važan jer je, između ostaloga, utvrdio kako su u protekla tri desetljeća Europu poharale najveće poplave rijeka, ako se analiziraju podaci u posljednjih 500-tinjak godina. U istraživanju je utvrđeno kako karakteristike europskih poplava posljednjih desetljeća nisu slične onima iz prethodnih stoljeća, pojašnjavaju sa Sveučilišta u Zagrebu.

Članak će pomoći u obrani od novih poplava

Kako je za potrebe članka korištena bogata europska povijesna dokumentacija o povijesti poplava, ona bi mogla biti od pomoći kreatorima politika u razvijanju strategije upravljanja poplavama u budućnosti.

Poplave su na mnogim mjestima snažnije nego prije, vremenski razmak između njih je promijenjen, a odnos između pojave poplava i temperature zraka preokrenut. U prošlosti su se poplave češće događale u hladnim razdobljima, dok je danas globalno zagrijavanje jedan od glavnih pokretača njihovog porasta, kaže se u članku kojeg potpisuju 42 koautora iz raznih dijelova Europe, među kojima je i naš povjesničar Hrvoje Petrić.

Analizom podataka identificirano je devet razdoblja s čestim poplavama i područja u kojima su se zbivale, među kojima su najistaknutija razdoblja od 1560. do 1580. u zapadnoj i srednjoj Europi; od 1760. do 1800. u većem dijelu Europe; od 1840. do 1870. u zapadnoj i južnoj Europi, te od 1990. do 2016. u zapadnoj i srednjoj Europi.

Dokazali: I sječa šuma utječe na poplave!

Izdvojeni članak

Dio knjižnica u Zagrebu pretrpio veća oštećenja uslijed poplava

Autori se slažu kako se upravljanje poplavama mora prilagoditi novim stvarnostima jer se u ranijim periodima 41 posto srednjoeuropskih poplava događalo ljeti, dok one danas predstavljaju 55 posto. Ova je pojava povezana s promjenama u količinama padalina, isparavanjem i otapanjem snijega, te je važan pokazatelj za razlikovanje uloge klimatskih promjena u odnosu na druge faktore poput sječe šuma i upravljanja rijekama. Vezano uz rijeku Dravu, to je posebno važno, budući da ona, za razliku od većine drugih hrvatskih rijeka, ima snježno-kišni režim, koji je zanimljiv zbog gotovo obrnute pojave velikih i malih voda tijekom godine u odnosu na ostale tekućice Hrvatske te većeg utjecaja snježnice u prihrani.

Nature je jedan od najprestižnijih časopisa u kojem se objavljuju izvorni istraživački radovi u području prirodnih znanosti, a istraživači iz humanističkih znanosti poput povijesti vrlo teško i rijetko mogu u njemu objavljivati.

– Časopis Nature pokrenut je 1869., a za znanstvenike predstavlja izvor nekih od najvažnijih radova u povijesti znanosti. Najčešće se objavljivanje u njemu smatra velikim profesionalnim uspjehom, koji otvara mnoga vrata, a svaki rad hrvatskih znanstvenika doprinosi vidljivosti naše domovine i moga zavičaja, istaknuo je profesor Petrić.