Pretraga

Veliki uspjeh profesora s PMF-a: Rad mu je objavljen u prestižnom znanstvenom časopisu

A- A+

Prirodoslovno-matematički fakultet izvijestio je o uspjehu svog profesora, fizičara Hrvoja Buljana. Rad koji je izradio u suradnji s kineskim znanstvenicima objavljen je u časopisu Nature Communications. S PMF-a su objasnili i koji su glavni rezultati rada.

Hrvoje Buljan, PMF – Fizički odsjek | foto: PMF; Google Maps

U časopisu Nature Communications objavljen je rad profesora Hrvoja Buljana sa zagrebačkog PMF-a, nastao u suradnji s grupom Zhigang Chena s Nankai University, navodi se u priopćenju tog fakulteta. Osim što je na PMF-u redoviti profesor, Buljan je i predstojnik Zavoda za teorijsku fiziku, u svibnju je postao akademik odnosno redoviti član Hrvatske akademije za znanost te je predsjednik Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj.

Kada je riječ o radu objavljenom u časopisu Nature Communications, s PMF-a objašnjavaju da je njegov glavni rezultat shema za stvaranje optičkih vrtloga (vorteksa) korištenjem sukcesivnog mapiranja topoloških singulariteta iz impulsnog u realni prostor.

Izdvojeni članak
Hrvoje Buljan, nacionalno vijeće za znanost

Novi predsjednik nacionalnog vijeća za znanost: ‘Nadam se da etička povjerenstva rade korektno svoj posao’

– Vrtlog u vodi nam je svima poznat iz kupaone: kad odčepimo kadu, tijekom oticanja vode stvara se vrtlog. Takve se vrtložne pojave javljaju u raznim drugim granama fizike. U optici se radi o vrtlogu valne fronte ili singulariteta u fazi. Tijekom propagacije svjetlosti u fotoničkoj rešetci koja ima oblik pčelinjeg saća (fotonički grafen) dolazi do stvaranja optičkog vrtloga. Taj se proces može interpretirati kao pretvorba pseudospina u orbitalni moment impulsa, ili fundamentalnije kao mapiranje topoloških singulariteta. Ako se precizno pripremi duljina uzorka i optička ekscitacija na početku uzorka (u z=0), tada se na izlazu kompletan pseudospin pretvori u orbitalni moment impulsa. Naglom promjenom rešetke pseudospin se može napumpati do maksimalne vrijednosti bez izmjene orbitalnog momenta impulsa. Sukcesivnim ponavljanjem ovih koraka dobije se uređaj koji djeluje kao ljestve kojima se u svakoj iteraciji orbitalni impuls poveća za jedan dok pseudospin kao Sizifov kamen pada na nulu, objasnili su s PMF-a.

Slika u nastavku, preuzeta s web stranice PMF-a, prikazuje uređaj koji koristi fotonički grafen za stvaranje optičkih vrtloga pretvaranjem pseudospina u orbitalni moment impulsa kroz niz sukcesivnih koraka.