Pretraga

[VIDEO] Negodovanje, dobacivanja i komešanje: Don Stojić, rabin i imam raspravljali o ulozi žena u monoteističkim religijama

A- A+

Večer prije obilježavanja Međunarodnog dana žena na zagrebačkom se Filozofskom fakultetu održala tribina naziva Percepcija i uloga žena u monoteističkim religijama. Na događaju koji je organizirala studentska udruga Virtus govorili su predstavnici triju najvećih vjerskih zajednica – u javnosti često prisutan don Damir Stojić, rabin Kotel Da-Don te imam Mirza Mešić. Iako je tribina počela regularno, otpočetka je bilo jasno da će odabir teme i gostiju izazvati snažnu polemiku među okupljenim studentima. Dok su jedni goste htjeli pozorno i mirno slušati, drugi dio publike se tom protivio pa su držali transparente i ustrajno dobacivali, ali i argumentirali svoja drugačija mišljenja. Cijeli je događaj zato, kaže nam student koji je jedan buran dio i snimio, na trenutke izmicao kontroli.

Foto: Ivan Božić, srednja.hr

Jučer navečer se u dvorani zagrebačkog Filozofskog fakulteta odvila nesvakidašnja situacija.

Studentska organizacija Virtus, koja ondje djeluje, kako im stoji u opisu Facebook stranice, s ‘ciljem očuvanja i promicanja hrvatskog identiteta kao i tradicionalnih društvenih vrijednosti’, ususret je Danu žena organizirala tribinu zanimljive tematike. Naziv joj glasi: Percepcija i uloga žene u monoteističkim religijama.

Predstavnike najvećih vjerskih zajednica dočekali transparenti i dio nezadovoljnih studenata

Izdvojeni članak

Neobična tribina Studentskog pastorala: Don Damir Stojić na predavanje dovodi ‘bivšeg udbaša i hrvatskog uznika’

O položaju žena u monoteističkim religijima, njenoj ulozi, ali i položaju u društvu govorili su ni manje ni više nego tri muška predstavnika triju najvećih vjerskih zajednica.

Jedan od gostiju bio je don Damir Stojić, salezijanac i studentski kapelan, poznat javnosti po čestim spornim izjavama. Uz dona Stojića na tribini su govorili rabin Kotel Da-Don te imam zagrebačke džamije Mirza Mešić.

Među više od 150 okupljenih mladih, našlo se mnoštvo studenata koji su se otpočetka oštro protivili ovako strukturiranom događaju u znanstvenoj ustanovi. Nekolicina ih je, stoga, donijela transparente poput Živio 8. mart! i SINDIKAT ŽENA PROTIV KRETENA!

No, unatoč mišljenjima, događaj je počeo u predviđenom vremenu. Svaki je od trojice gostiju, kaže nam student Marko Čavlović koji je s kolegama i kolegicama prisustvovao tribini, imao dvadesetak minuta za govor o ženama u kontekstu svoje religije.

Ipak, ubrzo se dio okupljenih nije mogao složiti s onim što su gosti izricali pa su iz publike počeli iskazivati nezadovoljstvo.

Reakcijama prekinuto izlaganje gostiju: Ovome je mjesto u crkvi, a ne znanstvenoj instituciji

– Već za vrijeme govora don Stojića počinje komešanje, dobacivanje, ispitivanje, a kako je to izgledalo najbolje se vidi u kratkom video zapisu koji sam snimio. Reakcijama dijela okupljenih prekinuto je izlaganje gostiju, govori Marko.

Iako nešto lošije kvalitete, uz njegovu dozvolu u nastavku objavljujemo spomenuti video.

Prema Markovim riječima, burni prekidi iz publike obilježili su cijeli skup; dio studenata je tvrdio da ovakvoj tribini nikako nije mjesto u obrazovnoj i znanstvenoj ustanovi, već u crkvi. Jedan je nezadovoljan student, a to se čuje i u videu, čak upitao rabina bi li on dopustio da se u njegovoj ustanovi održi primjerice, marksističko-femininistička tribina. Rabin je na to pitanje odgovorio potvrdno.

Rabin tvrdio da je judaizam po pitanju žena napredovao, a don Stojić se dotaknuo drugotnih žena 

U svojoj se priči rabin dotaknuo Abrahama i Sare koja je imala pravo izabrati kojeg će sina protjerati. Netom nakon, utvrdio je da je judaizam po pitanju položaja žena napredovao, ali nedovoljno jer je u Izraelskoj vladi naprama 150 muškaraca tek 35 žena, a osudio je i nasilje.

– Don Stojić naglasio je da žena ima “odgajateljsku ulogu”, a pri tome je, zanimljivo, spomenuo i staleške uloge i obaveze žene, govorio da je žena u Katoličkoj crkvi zapravo još važnija od muškarca jer ona rađa novi život te da uopće u tom pogledu nije podređena, prepričava student Marko.

Ovaj je svećenik pokušao objasniti i izraz drugotna žena kazavši da to ne znači da je žena manje vrijedna nego savršenija od muškarca. Kako Bog stvara od manje savršenosti, prvo je stvorio muškarca, a tek onda ženu, tvrdio je don Stojić.

Iman Mešić: Žena i muškarac dijele iste vrijednosti, ali nemaju iste sposobnosti

Izdvojeni članak

Mislite da nema glupih pitanja? Don Damir Stojić educira drugačije

Ipak, najviše su bure među publikom podignule riječi imana Mešića koji je, najzanimljivije, kazao da žene i muškarci nemaju iste sposobnosti.

– Žena i muškarac nisu isti, ja i vi žene nismo isti. Ali možemo biti ravnopravni, dijelimo iste vrijednosti, ali nemamo iste sposobnosti. Naravno. Kod Boga smo svi jednaki, ali u ovom prolaznom svijetu imamo različite uloge. Nemojmo ni pokušavati rodnu ravnopravnost. To je neprirodno, kazao je imam Mešić.

U tom je kontekstu rekao da žena ‘nikad neće trčati kao Bolt‘. Te su konstatacije izazvale žestoku raspravu o terminima roda i spola, a umjesto pitanja gostima, uslijedio je niz komentara, upadica i ovacija istomišljenika.

– Organiziranje tribine na Filozofskom fakultetu dan prije održavanja Međunarodnog dana žena na kojoj govore tri muškarca, od kojih jedan pokazuje izrazito mizogine stavove u javnosti nije sloboda govora, rekla je, među ostalim, Katarina Peović, predsjednička kandidatkinja Radničke fronte.

Time je Peović s jedne strane izazvala oduševljenje, a s druge zgražanje i pokušaj prekidanja komentara od strane organizatora.

Neposredno prije toga imam Mešić je istaknuo da su žene “slobodne udati se ili ne, biti s muškarcem ili, ne daj Bože, sa ženom”, ali i da je ”žena majka te da ima poseban osjećaj za život.”

Žustri prijepori nisu doveli do formalnog zaključka: Slavite ženu svaki dan

U jeku rasprave jedan je profesor Fakulteta tako, naglašava Marko, od gostiju tražio argumentirane odgovore na poneke sporne konstatacije na što mu je imam odgovorio da ”nije slušao”, bez želje za daljnjom komunikacijom.

Tribina je zbog žustre rasprave, kao i dobacivanja različitih sintagmi poput: Živjela menstruacija! , Živjele lezbijske muslimanke, ali i Ovo nije marksistički fakultet!  istekom vremena zatvorena bez jasnog formalnog zaključka.

Sva su se trojica gosta različitih religija unatoč rečenom složila da ”ženu treba slaviti svaki dan, a ne samo za 8. mart.”